سرخط خبرها
خانه / اخبار صنفی / گفتگوی اختصاصی بادکترایرج فاضل

گفتگوی اختصاصی بادکترایرج فاضل

گفتگوی اختصاصی
دکترایرج فاضل در آستانه انتخابات نظام پزشکی تبیین کرد:
نظام پزشکی یکی از سازمانهای بسیار مهم در کشور است که وظیفه خطیر ساماندهی جامعه پزشکی و برقراری رابطه سالم میان بیمار و پزشک و حفظ حقوق بیماران و پزشکان را برعهده دارد.
مهمترین اقدامی که به نظر اینجانب باید در برنامه کاری نظام پزشکی جدید باشد، تلاش برای ارتقاء جایگاه پزشکان و نظام پزشکی در کشور است.
این هدف با کمک و حمایت تک تک افراد جامعه پزشکی محقق میشود و سازمان نظام پزشکی باید با مکانیزمی فعال، ارتباط مستقیم و بی واسطه با اعضا خود داشته باشد که البته امروزه با وجود انجمنهای علمی گروه های پزشکی، عملی و مقدور است.
نکته بسیار مهم در سالهای اخیر مساله و مشکلات پزشکان عمومی است؛ آنان وظایف سنگین و مهمی بر عهده دارند که باید آینده و حقوق آنان به نحوی مناسب احیاء و صیانت شود.
بی شک سازمان نظام پزشکی باید برای بدنه اصلی خود که پزشکان عمومی است برنامه دقیق و جامع داشته باشد.
طبیعی است که یکی از وظایف دیگرو مهم این سازمان، حمایت از بیماران و حقوق آنان میباشد که فرآیندهای مربوط به آن تعرف و در قانون تبیین شده است. باید مردم با اطمینان مسائل خود را به نظام پزشکی واگذار کنند واز نتیجه آن آسودگی خاطر و رضایت داشته باشند.
حل اختلافات درون گروهی و مسائلی که بین پزشکان بوجود می آید و به برخی برخوردها منجر میشود، باید طبق وظایف تعریف شده توسط سازمان نظام پزشکی عالمانه و عادلانه مورد رسیدگی قرار گیرد؛ یکی از نکات مهم جلوگیری از درز اینگونه موارد به خارج از فضای خانواده نظام پزشکی و انعکاس از طریق رسانه ها است.
مساله اخلاق و پزشکی دو موضوع بسیار نزدیک و عجین به یکدیگر است. امروز اخلاق در جامعه مورد تهدید است از اینرو متاسفانه علائمی از سقوط اخلاقی را در برخی موارد میبینیم که نباید اینگونه مشکلات در میان جامعه پزشکی رخنه پیدا کند.
جامعه پزشکی باید مصون از این موارد باشد و تمام دغدغه پزشکان در نظام پزشکی باید به حفظ و گسترش اخلاق و احترام جامعه پزشکی بویژه در میان مردم و رسانه ها منجر شود.
یکی از اقدامات مهم دیگر تعرفه پزشکی است. در اصل باید نظام پزشکی تعیین کننده تعرفه واقعی و منصفانه پزشکی باشد و یا نقش اساسی در تدوین آن داشته باشد. بسیار ناعادلانه است که تعرفه پزشکی را دیگران تعیین کنند؛ این در هیچ صنفی سابقه ندارد.
نظام پزشکی باید در خصوص تعیین تعرفه ها نقش اساسی داشته باشد و اگر قانون مربوط به آن نیز نیازمند باز نگری است باید اقدام لازم را انجام داد.
نکته دیگر مربوط به مالیات پزشکان است که باید به شکلی محترمانه و منصفانه با هماهنگی و رایزنی مناسب با وزارت دارایی مورد رسیدگی عادلانه قرار گیرد.
بررسی و پیشنهاد برای مشخص شدن نیاز واقعی و تعدیل ظرفیت پذیرش رشته های مختلف پزشکی باید با نظر سنجی کارشناسانه نظام پزشکی صورت گیرد ولی متاسفانه تاکنون از نظر کارشناسانه این سازمان استفاده نشده است.
تعامل با قوه محترم قضاییه برای رسیدگی به پرونده های پزشکی رویکرد مهم دیگراست که باید منجر به در اختیار قرارگرفتن این بخش توسط سازمان نظام پزشکی شود.
پزشکی قانونی در دنیا وظایف تعریف شده دیگری دارد که به نظر میرسد رسیدگی به پرونده های پزشکی شامل این موضوع نمیشود. رسیدگی به کیفیت کار پزشکان از وظایف سازمان نظام پزشکی است. این نکته نیازمند وحدت رویه است و باید رسیدگی کامل به پرونده های پزشکی به نظام پزشکی واگذار شود.
برای ارتباط منسجم و مستمر با جامعه پزشکی، نباید نقش مهم انجمنهای علمی و پزشکی را نا دیده گرفت. در همه رشته های پزشکی و تخصصی نقش سازمان یافته ای میان انجمن و اعضاء همان رشته برقرار است و ارتباط خوبی نیز در این خصوص با هم دارند.
مجمع انجمنهای گروه پزشکی، وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، بعنوان چهار عنصر مهم میتوانند در ارتباط با یکدیگر نقش اثرگذاری داشته باشند.
قانون سازمان نظام پزشکی که با زحمات مرحوم دکتر علیرضا نوری و هم دوره ای های ایشان تدوین شد، قانون بسیار خوبی بود اما در زمانهای مختلف تغییراتی روی آن اعمال شد که برخی اختیارات را از سازمان نظام پزشکی سلب کرد. بعضی از این تغییرات در قانون جدید، کمکی به رفع و یا کاهش مشکلات مردم و جامعه پزشکی نکرده است.
باید برخی از اختیارات سلب شده به نظام پزشکی بازگردد و امیدواریم اصلاحاتی روی این قانون در راستای بهبود آن صورت گیرد.
در خصوص لیست پیشنهادی جهت هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی، فهرستی در جامعه جراحان ایران مشخص شد که شامل افرادی متفکر به تعالی جایگاه پزشکان و سازمان نظام پزشکی است. این افراد با انگیزه شخصی و غالبا با تقاضای دیگران کاندید شده اند.
به نظر من فهرست خوبی است؛ همینطور در مجمع انجمنهای گروه پزشکی، لیست دیگری تبیین شده است که البته برخی افراد آن با لیست جا
معه جراحان مشترک است.
اعضا جامعه پزشکی اختیار دارند که به افرادی با انگیزه، صاحبنظر و کوشا رای بدهند تا آنان برای مدت چهار سال عهده دار بار مشکلات و دغدغه های همکاران باشند.
به اعتقاد من مشکل لیست دادن این است که افراد صاحب نظر و لایق، بسیار بیشتر از تعداد افراد لیستهای اعلامی است واین انتخاب را دشوار میکند. این نگرانی همیشه وجود دارد که ای کاش بتوان افراد بیشتری را وارد لیست منتخب کرد ولی اگر اینطور باشد از قالب لیست خارج میشود.
معنی این لیستها این نیست که افراد دارای صلاحیت دیگری وجود ندارد بلکه بی شک افراد توانا و دارای ویژگی ها خوب فراوان وجود دارند ولی امکان اضافه کردن تعداد بیشتری به افراد لیست محدود است.
?دکتر ایرج فاضل
رییس جامعه جراحان ایران

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

چهاردهمین برنامه جامع علمی فصلی انجمن پزشکان عمومی ايران 

چهاردهمین برنامه جامع علمی فصلی انجمن پزشکان عمومی ایران 

چهاردهمین برنامه جامع علمی فصلی انجمن پزشکان عمومی ایران انجمن پزشکان عمومی با توجه به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *