سرخط خبرها
خانه / اخبار صنفی / گفتگو با دکتر ایرج خسرو نیا

گفتگو با دکتر ایرج خسرو نیا

گفتگو با دکتر ایرج خسرو نیا در آستانه برپایی  هفتمین دوره انتخابات  سازمان نظام پزشکی

*  گفت و گویی را که مطالعه میکنید فقط برای انتقال دیدگاه منعکس میگرددو به معنی نقطه نظر نشریه و گردانندگان نشریه پزشکان ایرانی نمیباشد*

*نظرتون رو درخصوص لیستهایی که کاندیداهای مختلف در فضای مجازی و در میان همکاران منتشر میکنند بفرمایید.

در حال حاضر شاهد مطرح شدن اسامی طبق لیست‌های مختلف هستیم . هدف این است که بتوانیم لیستی مشخص از افراد واقعاً علاقمند، افرادی که تجربه کافی داشته باشند، افرادی که صنفی‌نگر باشند، جامعه‌نگر باشند، برای کاندید شدن در هیئت‌مدیره  نظام پزشکی داشته باشیم. ما امیدوار هستیم از بین این لیست‌ها افراد شاخصی را در نظربگیریند و همکاران بطور منتخب به کاندیداها از لیستهای مختلف رأی بدهند.

رأی دادن همکاران و حضورآنان پای صندوق‌های رأی مهم است. در حال حاضر عده‌ای هستند که تبلیغات زیادی انجام می‌دهند. تبلیغات درزمان انتخابات زیاد است و در این شرایط حرفهایی گفته می‌شود که شاید عوام‌فریب باشد.

من فکر می‌کنم که پزشکان باید افرادی را انتخاب کنند که واقعاً کاری ، فعال و با سابقه‌ی درخشانی باشند.

* عده ای معتقد اند در سال‌های اخیر در سازمان نظام پزشکی، فعالیت  بخصوصی صورت نگرفته… ؟

صحبت کردن راجع به این موضوع راحت است اما وقتی با مشکلات و بروکراسی و قوانین و مسائل روبه‌رو می‌شویم یک مقداری کارها کند می‌شود.

در هر صورت افراد باید علاقه داشته باشند و وقت داشته باشند برای حضور و همکاری. این نباشد که بیایند وموضوعی را مطرح کنند ولی تا ماه‌ها اجرای آن طول بکشد. در صورتی که اگر هیئت‌مدیره در محل نظام‌پزشکی حضور داشته باشند می‌توانند هر کاری که هیئت‌مدیره اصلی تعیین کرد در مدت چند روز انجام بدهند و تمام کنند. ولی ما شاهد بودیم که هیئت‌مدیره هر تصمیمی که می‌‌گرفت تا ماه بعد حتی ۲ ماه بعد هم انجام نمیشد. آنهایی که واقعاً می‌خواهند همکاری کنند باید با مشکلات روبرو شوند.

* عده‌ای نیز کاندید شده اند، شاغل دولتی هستند  آیا این به فعالیت صنفی آنان ارتباطی ندارد؟

به نظر من افراد دولتی هم، بد نیست حضور داشته باشند ولی به شرط اینکه کار چهارم یا پنجم آنها نظام‌پزشکی نباشند. حداقل اینکه پس از طبابت شغل دوم آنها باشد. یعنی اینکه تایم‌های مناسب عصرها حضور پیدا کنند در نظام‌پزشکی با ارباب رجوع برخورد داشته باشند. بسیاری از پزشکان و همکارانی که به نظام‌پزشکی مراجعه دارند از برخورد بد ناراحت و ناراضی هستند. ما باید برخوردها را بگونه ای اصلاح کنیم که مراجعه کنندگان  با رضایتمندی بازگردند، نه با ناراحتی. بسیاری از همکاران تماس میگیرند و از برخورد بد شکایت دارند.

* پزشکان بادرنظرگرفتن چه نکاتی رأی بدهند؟

حتماً، کسی باید رأی بیاورد که علاقه‌مند باشد. وقت داشته باشد، به صنفش علاقه‌مند باشد و همه‌ی گروه‌های پزشکی را به یک چشم نگاه کند. به عنوان مثال اگر کسی پزشک داخلی بود فقط به مسائل تخصص داخلی دقت و توجه نداشته باشد به همه‌ی گروه‌ها توجه کند و همگان را درنظر بگیرد.

* پزشکان باید به چه لیستی اعتماد کنند؟ شامل چه افرادی می‌شود؟

نباید به یک لیست خاص رأی بدهیم، چون ممکن است آن لیست به خاطر یک ایده خاصی با یک نوع دیدگاه و تعامل به وجود آمده باشد. باید افراد را بشناسیم، کارکردهای قبلی‌شان را درنظر بگیریم. از نظر علمی، صنفی مورد بررسی قرار دهیم. یک لیست ممکن است شامل تعدادی  دوست یا آشنا باشند و بخواهند که نظام‌پزشکی را در دست بگیرند ولی ممکن است کسی که می‌خواهد رأی بدهد فقط با ۵ نفر از آنها موافق باشد و بقیه برایش قابل قبول نباشد. ما می‌توانیم افراد دیگری را از لیست‌های مختلف انتخاب کنیم. نظام پزشکی مثل شورای شهر نیست که بخواهیم به یک لیست رأی بدهیم. شورای شهر، مجلس شورای اسلامی … . اما در این مسئله بخصوص بحث صنفی و حیثیتی جامعه پزشکی مطرح است. احترام جامعه پزشکی مطرح است. باید کسانی انتخاب شوند که “کاری” باشند و به لیست و گروه خاصی مربوط نباشند.

مردمی که برای طرح شکایات خود به سازمان نظام‌پزشکی مراجعه میکنند شاید معتقد باشند که این سازمان از پزشکان حمایت می‌کند . از سوی دیگر پزشکان شاید فکر کنند این سازمان از مردم حمایت می‌کند؛برای برقراری این اعتدال شما چه کاری انجام داده اید؟

من به عنوان معاون سازمان نظام‌پزشکی تهران بزرگ، هیچ نظر شخصی در هیچ موردی نداده ام و برای هر کاریک کمیته تشکیل داده ام و این کمیته بود که در مورد افراد نظر می‌داد.

بسیاری از پزشکانی که مراجعه می‌کنند، یا از قوانین اطلاعی ندارند یا اشتباه و قصوری مرتکب شده اند. بنابراین سعی میکنیم با راهنمایی کردن و گرفتن تعهد کتبی مسأله را ختم به خیر کنیم.

البته اشتباهات بزرگ هم از سمت همکاران وجود داشته باشد، طبق قانون با آنها برخورد می‌کنیم.

بعضی از پزشکان به علت اجرای قانون از ما دلخور می‌شوند و شاید هم دلخور و مکدر هستند. در نظام‌پزشکی هیچ‌وقت کمتیه‌های خاصی برای صحبت کردن مخصوصاً ‌راجع به تبلیغات در مورد خطاها تشکیل نمیشد ولی الان هر هفته ۲ تا ۳ کمیته تشکیل می‌شود برای افرادی که از آنها شکایتی طرح شده یا نگرانی‌هایی در مورد آن وجود دارد. همکاران محترم در این کمیته حضور پیدا می‌کنند، با آنها صحبت می‌شود، نصیحت می‌شوند و با رضایتمندی و توافق مسأله حل می‌شود. اما تعداد کمی هم برای راهنمایی بیشتر به دادسرا ارجاع داده می‌شوند.

* فکر می‌کنید در صورت انتخاب مهم‌ترین پروژه و برنامه‌ی آینده‌تان چیست؟

من اولین کاری که می‌کنم با کمک دوستان، حفظ استقلال سازمان نظام‌پزشکی تهران است. مورد دیگر تقویت کردن کمیته‌های مختلف در سازمان نظام‌پزشکی برای بررسی مسائل و مشکلات همکاران در جامعه پزشکی خواهد بود.

* از نظر شما در حال حاضر مشکلاتی که باید مورد توجه قرار گیرد چیست؟

عده ای از پزشکان ما قوانین نظام‌پزشکی را نمی‌دانند و به همین دلیل دچار خطا می‌شوند. ما باید امکانی داشته باشیم که وقتی پزشکان فارغ‌التحصیل می‌شوند اطلاعیه بدهیم و قوانین نظام‌پزشکی را بدین شکل آموزش داده و تبیین نماییم. ولی در حال حاضر این قوانین نه تدریس می‌شوند و نه بیان می‌شود. بنابراین اطلاع‌رسانی قوانین نظام‌پزشکی در اولویت  است و مورد بعدی به مشارکت گرفتن رزیدنتها و دانشجوها قبل از فارغ‌التحصیلی خواهد بود، یعنی آنها را با سازمان نظام‌پزشکی و مسائل و مشکلات آشنا کنیم تا  موقعی که فارغ‌التحصیل شدند پیشاپیش از قوانین نظام‌پزشکی آگاه شده باشند.

* سمینارها و کنگره‌های زیادی برگزار می‌شوند که بخشی به عهده سازمان نظام‌پزشکی و بخشی به عهده‌ی انجمن‌هاست. آیا فکر می‌کنید تا کنون توانسته به اهداف آموزشی برسد، آیا چهره‌ی آموزشی را نمی‌خواهید تحول دهید؟

ما سعی کرده ایم که بازآموزی میدانی کنیم یا کنگره‌هایمان را به صورت سؤال و جواب به طوری که قابل قبول باشند، انجام بدهیم و درآنجا قوانین نظام‌پزشکی هم مطرح می‌شود. ولی یک یا دو انجمن به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام بدهد.

باید همه‌ی انجمن‌ها دست به دست سازمان نظام‌پزشکی این کار را انجام بدهند. بهترین آن است که سازمان نظام‌پزشکی کلاس‌های مختلف آشنایی با قوانین سازمان نظام‌پزشکی برگزار کند و آموزش بدهد.

* اگر بخواهید به عملکرد نظام‌پزشکی در این دهه‌های اخیر امتیاز بدهید فکر می‌کنید امتیازی که میدهید به چه صورت است؟

زمانی که دکتر فاضل در سازمان نظام‌پزشکی بودند دوره‌ی خوبی بود و می‌شود نمره بالایی داد. متاسفانه در سال‌های اخیر و در چند دوره که حضور دارم  نمی‌شود امتیاز بالایی داد.

* اگر رئیس کل سازمان نظام‌پزشکی بودید با وجود فشارهای مختلف و ایده‌های متنوع، بیشتر چه تمرکزی می‌کردید؟

انشاءا… هیچ‌وقت رئیس‌ سازمان کل نظام‌پزشکی نشوم.خودم هم هیچگاه این درخواست را ندارم اما به نظرمن رئیس‌کل باید تابع جامعه و جمع پزشکان باشد و بداند چه موضوعاتی حرمت پزشکان را حفظ خواهد کرد. به فکر چند نفر بخصوص نباشند. بر روی موضوعاتی که حفظ حرمت جامعه پزشکی و حرمت پزشکی را بالاتر می‌برد در اجتماع، مجلس، مکان‌های عمومی تمرکز کند.

در حال حاضر هر کسی به خود این اجازه را می‌دهد که پزشکان را تحت فشار قرار دهد و به پزشکان بی‌حرمتی کند و در تریبون‌های عمومی علیه پزشکان صحبت کنند. این وظیفه رئیس سازمان نظام‌پزشکی است که با بالابردن حرمت جامعه پزشکی جلوی این مسائل را بگیرد.

* انتخابات این دوره در برقراری ارتباط بیشتر مجلس و وزارت بهداشت چقدر اهمیت دارد؟

با توجه به حضور آقای دکتر نوبخت در مجلس و با توجه به حضور آقای دکتر فاضل که ان‌شاالله در نظام‌پزشکی حضور به هم رسانند، من فکر می‌کنم که دوره‌ی آینده دوره‌ی بسیار خوبی خواهد بود.

چقدر وزارت بهداشت می‌تواند با مصوبات و یا برنامه نظام پزشکی همراهی و حمایت کند؟

وقتی که نظام‌پزشکی قدرتمندی داشته باشیم، وزاتخانه مجبور خواهد شد قوانین سازمان نظام‌پزشکی و شورای عالی را رعایت کند. وقتی آنها حس کنند که شورایعالی ما ضعیف است و افراد ضعیفی هستند به تبع قوانین را رعایت نمی‌کنند و کاری هم نمی‌توان پیش برد. بنابراین در دوره‌ی آینده من فکر می‌کنم که نظام‌پزشکی در جایگاه خوبی خواهد بود.

 

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

چهاردهمین برنامه جامع علمی فصلی انجمن پزشکان عمومی ايران 

چهاردهمین برنامه جامع علمی فصلی انجمن پزشکان عمومی ایران 

چهاردهمین برنامه جامع علمی فصلی انجمن پزشکان عمومی ایران انجمن پزشکان عمومی با توجه به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *