گایدلاین درمان-آنتی‌بیوتیکی پنومونی

  0
  1021
  گایدلاین درمان-آنتی بیوتیکی پنومونی
  گایدلاین درمان-آنتی بیوتیکی پنومونی

  گایدلاین درمان-آنتی بیوتیکی پنومونی،به منظور ایجاد تعادل میان تجویز ایمن آنتی بیوتیک ها و درمان موثر عفونت‌های خاص مرتبط با بیمارستان، گایدلاین‌های جدید توصیه می‌کنند یک دوره درمان آنتی‌بیوتیکی که ۷ روز یا کمتر طول می‌کشد، برای درمان پنومونی اکتسابی از بیمارستان (HAP) و پنومونی مرتبط با ونتیلاتور (VAP)، انجام شود.

  گایدلاین‌های جدید که بوسیله جامعه بیماری‌های عفونی آمریکا و جامعه توراسیک آمریکا منتشر شده‌اند، همچنین توصیه می‌کنند که هر بیمارستانی برای خود آنتی‌بیوگرام خاص خود را داشته باشد:

  یک آنالیز مکانی از گونه‌های باکتریال مسبب پنومونی با فوکوس بر عفونت‌های موجود در واحد مراقبت‌های ویژه، همراه با آنتی‌بیوتیک‌هایی که با موفقیت آن عفونت‌های باکتریال را درمان می‌کنند.

  به‌روز شدن مرتب اطلاعات پزشکان هر بیمارستان در مورد جرم‌هایی که باعث HAP و VAP در آن محل خاص می‌شود، همچنین اطلاعاتی در مورد حساسیت آنها به آنتی‌بیوتیک‌های خاص، کمک می‌کند تا پزشکان موثرترین درمان را پیدا کنند.

  این آنتی‌بیوگرام‌ها به برقراری مراقبت‌های شخصی کمک می‌کند و بیماران مطمئن می‌شوند که در اولین فرصت با آنتی‌بیوتیک مناسب و درست درمان خواهند شد. نسخه پیشین این گایدلاین در سال ۲۰۰۵ منتشر شده بود.

  متخصصان در این گایدلاین متذکر می‌شوند که هنوز تحقیقات نشان نداده دوره‌های طولانی‌مدت‌تر درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها مزیت بیشتری از دوره‌های کوتاه‌مدت‌تر دارند.

  از سوی دیگر، دوره‌های طولانی‌تر با عوارض جانبی بیشتر مانند اسهال، خطر بیشتر بروز کلستریدیوم دیفیسیل، افزایش هزینه‌های درمانی و افزایش خطر مقاومت آنتی‌بیوتیکی، همراه است. براین اساس، محققان دوره درمانی ۷ روز را برای درمان آنتی‌بیوتیکی HAP و VAP پیشنهاد می‌کنند، اما متذکر هم می‌شوند که در بعضی موارد دوره‌های طولانی‌مدت‌تر یا کوتاه‌مدت‌تر هم اندیکاسیون می‌یابد و این مساله به میزان بهبود پارامترهای بالینی، رادیولوژیک و آزمایشگاهی بستگی دارد.

  آنها همچنین بر کاهش درمان آنتی‌میکروبیال، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های با طیف باریک‌تر به جای پهن‌تر، و استفاده از مونوتراپی به جای درمان ترکیبی تائید می‌کنند.

  این سازمان‌ها پیشنهاد می‌کنند از سطوح پروکلسیتونین همراه با کرایتریاهای بالینی برای قطع دوره درمان آنتی‌بیوتیکی، به جای کرایتریاهای بالینی به تنهایی، در بیماران مبتلا HAP و VAP استفاده شود. البته این توصیه‌ها برمبنای شواهد نسبتا کم‌کیفیت منتشر شده است.

  دیگر توصیه‌ها بر استفاده از روش‌های غیرتهاجمی برای تشخیص VAP، با تکیه بر تمرکز انحصاری بر کرایتریای بالینی تائید می‌کند. در واقع کرایتریاهای بالینی تعیین کنند چه موقع درمان آنتی‌بیوتیکی آغاز شود و گزینه‌های درمانی تجربی برای عواقب بالینی خاص چه باشند.

  البته باید اذعان کرد این توصیه‌ها بر شواهدی با کیفیت پائین استوار هستند. در ایجاد آنتی‌بیوگرام‌ها، نویسندگان توصیه می‌کنند که هر مرکز درمانی تعیین کند هر چند وقت یکبار باید آن را به‌روز کنند. در این گایدلاین، توصیه‌های اختصاصی برای آغاز درمان تجربی آنتی‌بیوتیکی براساس اینکه عفونت HAP یا VAP است، خطر استاف اورئوس مقاوم به متی‌سیلین، خطر مورتالیتی، و حضور آنتی‌بیوتیک‌های گرم مثبت یا گرم منفی، در میان دیگر توصیه‌های بالینی آمده است.

  محققان در این گایدلاین توصیه می‌کنند که در بیماران با شک به VAP، استاف اورئوس، سودومونا آئروژینوزا، و دیگر باسیل‌های گرم منفی در همه رژیم‌های درمانی تجربی پوشانده شوند.

  همچنین برای بیمارانی که به‌طور تجربی برای HAP تحت درمان قرار می‌گیرند، محققان توصیه می‌کنند که آنتی‌بیوتیک‌هایی با فعالیت علیه استاف اورئوس تجویز شوند. متن کامل این گایدلاین در Clinical Infectious Diseases منتشر شده است.

  گایدلاین درمان-آنتی بیوتیکی پنومونی
  گایدلاین درمان-آنتی بیوتیکی پنومونی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید