۳۰ هزار کودک زیر ۵ سال مبتلا به اتیسم هستند

  0
  426
  30 هزار کودک زیر 5 سال مبتلا به اتیسم هستند

  مشاور وزیر بهداشت و درمان :

  ۳۰ هزار کودک زیر ۵ سال مبتلا به اتیسم هستند

  ۳۰ هزار کودک زیر ۵ سال مبتلا به اتیسم هستند،مشاور وزیر بهداشت و درمان اعلام کرد: سالیانه یک میلیون و ۵۰۰ تولد در کشور ثبت می شود که با توجه به این آمار در حال حاضر با ۳۰ هزار کودک زیر ۵ سال مبتلا به اختلال اتیسم مواجه هستیم.

  محمدتقی جغتایی در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی با بیان این مطلب گفت: شیوع اختلال اتیسم قابل شناسایی است و این اختلال در کودکان بدون هیچ علتی وجود دارد. اما ژنتیک، زایمان سزارین و… می تواند بر ایجاد اختلال اتیسم در کودک تاثیرگذار باشد.
  وی افزود: غربالگری درمورد کودکان مبتلا به اختلال اتیسم حین تولد قابل تشخیص نیست بلکه از ۹ ماهگی تا ۵ سالگی قابل تشخیص است. اما ۱۸ ماهگی بهترین زمان غربالگری است. چون که در ۱۸ ماهگی فعالیت های اجتماعی کودک افزایش می یابد.
  مشاور وزیر بهداشت و درمان بیان داشت: در غربالگری اختلال اتیسم، کودکانی که مشکوک به این اختلال هستند توسط روانپزشک اطفال با استفاده از تست های روانشناسان و کاردرمان ها انجام می شود و مشخص می شود که کودک مبتلا به اختلال اتیسم است.البته بعد از تشخیص اختلال، خدمات توانبخشی در قالب بسته های توانبخشی از سوی سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت و سایر بخش های دولتی ارائه می شود.
  جغتایی گفت: اگر تشخیص اختلال اتیسم به موقع باشد، با مداخلات توانبخشی، کودکان مبتلا به این اختلال قابل بهبود هستند.

  وی بهترین روش شناسایی کودکان مبتلا به اختلال اتیسم غربالگری دانست و گفت: پیش بینی وزارت بهداشت این است که حین مراجعه کودکان به مراکز بهداشتی و درمانی، این کودکان غربالگری شوند و این غربالگری از طریق روانپزشک اطفال انجام می شود و بعد از تشخیص اختلال، خدمات توانبخشی از سوی سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت و … ارائه می شود.

  مشاور وزیر بهداشت و درمان با بیان اینکه با آموزش تخصصی‌تر به افرادی که در پیشگیری اتیسم مداخله دارند، اظهارداشت: این افراد می‌توان تمام مداخلات لازم برای شناسایی و درمان این افراد را در کشور انجام داد و هیچ نیازی برای پیگیری درمان این کودکان در خارج از کشور وجود ندارد. باید توجه کرد که به دلیل ماهیت اجتماعی و ارتباطی این اختلال و وابستگی آن به شرایط فرهنگی، زبانی و ارتباط، حتی بهتر است این مداخلات برای هر کودک ایرانی در کشور خودش انجام شود.

  ۳۰ هزار کودک زیر ۵ سال مبتلا به اتیسم هستند30 هزار کودک زیر 5 سال مبتلا به اتیسم هستند

  نشریه پزشکان ایرانی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید