علت خالی بودن فایل‌های ایران در یونسکو

0
195

علت خالی بودن فایل‌های ایران در یونسکو

سرپرست کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به اینکه در فایل‌های یونسکو به عنوان مثال کشور عمان با وجود کوچکی دارای بروشورهای مختلفی به زبان‌های مختلف است، ولی متأسفانه فایل‌های ایران خالی است، به تشریح پیچیده ترین علم پرداخت.

به گزارش نشریه پزشکان سعدالله نصیری قیداری – سرپرست کمیسیون ملی یونسکو این مطلب را در “مراسم هشتادمین سال تأسیس نهاد مردم شناسی ایران”مطرح کرد و با غنی دانستن مردم شناسی ایران تصریح کرد : در معرفی این غنا و بزرگی بسیار ضعیف عمل کردیم.

وی با اشاره به رونمایی از یک سند یونسکو افزود: در هنگام مرور این سند ملاحظه کردم که آمارهای مربوط به ایران چقدر قدیمی است و این خوب نیست زیرا که به این نجابت و تواضع نمی‌گویند و باید داشته‌ها و فرهنگ غنی مان را در حوزه‌های مختلف به جهانیان نشان دهیم.

نصیری قیداری با اشاره به اینکه در فایل‌های یونسکو به عنوان مثال کشور عمان با وجود کوچکی دارای بروشورهای مختلفی به زبان‌های مختلف است، تصریح کرد: ولی متأسفانه فایل‌های ایران خالی است در حالیکه باید داشته هایمان را به فرزندانمان و دنیا نشان دهیم.

وی با اشاره به ثبت آثار میراث فرهنگی ایران در فهرست میراث جهانی گفت :باید اقدامات بعد از ثبت نیز برای حفاظت از این آثار تداوم یابد.

نصیری قیداری با اشاره به غنای مردم شناسی ایران گفت: به عنوان مثال آثار شیخ شبستری به ثبت رسیده ولی بهتر بود بعد از آن آثارش نیز چاپ و در کتب درسی، تحقیقات و پژوهش‌ها گنجانده شود.

وی در ادامه سخنانش سن ۸۰ سالگی و تقویمی را برای نهاد مردم شناسی زمان بسیار کوتاهی دانست و تصریح کرد: سن تحقیقی مردم شناسی به بلندای ادب و فرهنگ ایران زمین در حوزه مردم شناسی از دوران  باستان تا به امروز است.

وی با بیان اینکه  علم مردم شناسی را شاید بتوان ظریف ترین و پیچیده ترین علوم در حوزه علوم انسانی ارزیابی کرد،  افزود: نگاه هستی شناسانه به مختصات فکری و هویتی هر ملتی مستلزم شناخت ابعاد و زوایای پیدا و نهان انسان به عنوان معیار اصلی علم مردم شناسی است.

سرپرست کمیسیون ملی یونسکو گفت: زیباترین کارکرد علم مردم شناسی  بر این استوار است که شناخت عمیق تر نسبت به انسان‌ها منتهی به شناخت بن مایه‌های فکری، فرهنگی و هویتی آنها می‌شود به بیان دیگر با علم مردم شناسی می‌توان عوامل راستین تفاوت‌ها و تنوع‌ها را درک کرد و بر عوامل دروغین تنازع‌ها و اختلاف‌های میان مردمان در هر دیار و ملتی خط بطلان کشید.

به گفته نصیری قیداری، علم مردم شناسی یکی از روزنه‌ها و دریچه‌های نورانی به سوی شناخت عمیق و صحیح تنوع انسانها در فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌های مختلف جهان است.

وی اظهار داشت: سازمان جهانی یونسکو بر اساس همین نگاه بالنده سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۳ را با عنوان دهه تقرب فرهنگ‌ها نامگذاری کرده است تا از رهگذر آن ملت‌های جهان با درکی صحیح از زیبایی تفاوت‌ها و تنوع‌ها در مسیر شناخت درست از موهبت انسان بودن سمفونی زیبای صلح ، دوستی و مدارا را در یک هم نوازی شور انگیز به نام بشریت بنوازند.

نصیری قیداری در پایان ابراز امیدواری کرد علم پر ارج مردم شناسی با تدبیر اندیشمندان و عالمان این مرز و بوم هر روز بیش از پیش رونق یابد و از رهگذر آن پیوستگی و درهم تنیدگی تارو پود هویت ملی مان در ترکیبی چشم نواز در عرصه فرهنگ و تمدن جهانی بدرخشد.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید