۵ تا ۱۰ درصد کودکان تا سن ۱۴ سال، یکباردچارحمله تشنج می شوند

0
440
یک فوق تخصص مغز و اعصاب مرکزطبی کودکان: 5 تا 10 درصد کودکان تا سن 14 سال، یکباردچارحمله تشنج می شوند

یک فوق تخصص مغز و اعصاب مرکزطبی کودکان:

۵ تا ۱۰ درصد کودکان تا سن ۱۴ سال، یکباردچارحمله تشنج می شوند

یک فوق تخصص مغز و اعصاب مرکز طبی کودکان اعلام کرد: بیماریهای اعصاب کودکان بیماریهایی هستند که گاهی درمان قطعی ندارند و این افراد به دلیل پیدا کردن درمان قطعی به پزشکان متعدد مراجعه می کنند.

محمودرضا اشرفی در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی با بیان این مطلب گفت: تشنج یکی از انواع بیماری های اعصاب کودکان است که ۵ تا ۱۰ درصد کودکان تا سن ۱۴ سال یکباردچار حمله تشنج می شوند که تعدادی از این افراد بهبود پیدا می کنند. یک درصد این بیماریها صرع است و درمان آن طولانی می شود.

وی افزود: ۷۰ درصد کودکان مبتلا به بهبود پیدا می کنند اما در برخی از بیماری های اعصاب کودکان معلولیت های همچون فلج مغزی ایجاد می شود به طوری که ۵/۱ تا هزار کودک را مبتلا می کند و قابل درمان نیست.

معاون پژوهشی مرکز طبی کودکان اقدامات توانبخشی و سلول درمانی را از درمان های بیماران مبتلا به صرع دانست.
اشرفی در ادامه با بیان اینکه سه درصد کودکان کشور مبتلا به بیماری کم توانی ذهنی یا اختلالات یادگیری هستند، بیان کرد: خوشبختانه بیشتر این موارد کم توانایی های ذهنی خفیف است که در دبستان و پیش دبستانی خود را نشان می دهد.

وی گفت: آمار دقیقی از مبتلایان به اتیسم و فلج مغزی در کشور نداریم اما اساتید دانشگاه باید تلاش کنند تا مسئله ثبت بیماری های مختلف را در کشور داشته باشیم. ما هم سعی داریم تا در مرکز طبی کودکان ثبت و رجیستری بیماری های کودکان را بنا و اطلاعات کسب کنیم.

این فوق تخصص مغز و اعصاب مرکزطبی کودکان با اشاره به اینکه تعدادی از بیماری های اعصاب منشاء ژنتیک و متابولیک و نیاز به پیشگیری دارند، اظهارداشت: در زمینه طب کودکان بخشی از کار ما اینست که بتوانیم از بیماری های اعصاب پیشگیری کنیم که این امر نیاز به غربالگری دارد.

برخی مواقع غربالگری با تست های ساده بیوشیمی انجام می شود و هزینه زیادی ندارد اما تعدادی از غربالگری ها نیاز به تست ژنتیک دارد که هزینه براست و باید از سوی بیمه ها حمایت شوند و دولت خدماتی در این زمینه ارائه دهد.

۵ تا ۱۰ درصد کودکان تا سن ۱۴ سال، یکباردچارحمله تشنج می شوند

یک فوق تخصص مغز و اعصاب مرکزطبی کودکان: 5 تا 10 درصد کودکان تا سن 14 سال، یکباردچارحمله تشنج می شوند

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید