لاپاروسکوپیک اسلیو گاسترکتومی

0
348
لاپاروسکوپیک اسلیو گاسترکتومی: جراحی خوب با محدویت‌های آن
لاپاروسکوپیک اسلیو گاسترکتومی: جراحی خوب با محدویت‌های آن

لاپاروسکوپیک اسلیو گاسترکتومی: جراحی خوب با محدویت‌های آن

هفته چاقی ۲۰۱۷ و مهم‌ترین خبرهای آن
هفته چاقی ۲۰۱۷، در تاریخ ۲۹ اکتبر تا ۲ نوامبر، در شهر واشنگتن، آمریکا، برگزار شد تا محققان و دانشمندان و علاقه‌مندان این حوزه از علوم پزشکی گردهم آیند و آخرین یافته‌های خود را در زمینه این بلای قرن حاضر با هم به اشتراک بگذارند. آنچه در زیر می‌آید، نگاهی است به یکی از ۱۰ مقاله برتر که در این کنگره ارایه شد.
یک جراحی خوب با محدویت‌های آن
نتایج دو مطالعه جدید به کمک توصیف بهتر پیامدهای کوتاه‌مدت و بلندمدت لاپاروسکوپیک اسلیو گاسترکتومی آمده است. این نوع از جراحی، در سالیان اخیر به محبوب‌ترین و رایج‌ترین پروسیجر باریاتریک در دنیا تبدیل شده است.
نتایج به دست آمده از آنالیز یک بانک اطلاعاتی بزرگ پیشنهاد می‌کند که پیامدهای کوتاه‌مدت (۳۰ روز) لاپاروسکوپیک اسلیو گاسترکتومی در مقایسه با بای‌پس لاپاروسکوپیک معده ایمن‌تر است، هرچند هر دو پروسیجر بسیار ایمن هستند. اما یک متا ـ آنالیز جداگانه با داده‌های بیش از ۷ سال نشان داده که بین یک‌چهارم تا یک‌سوم بیمارانی که تحت اسلیو گاسترکتومی قرار گرفته‌‌اند، ممکن است در نهایت نیازمند بازنگری یا تجدید وزن باشند.
محقق ارشد این مطالعات می‌گوید: «ما هنوز کاملا نمی‌دانیم که سابقه طبیعی جراحی‌های اسلیو چیست. از عمر این روش فقط ۸ سال می‌گذرد.» وی در ادامه می‌افزاید: «به نظر می‌رسد باید مدت زمان بیشتری طول بکشد تا بفهمیم چه بیماری به این روش درمانی به خوبی پاسخ می‌دهد و چه بیماری، خیر. همچنین چه بیماری به درمان‌های اضافی نیاز پیدا خواهد کرد. ما فقط باید این بیماران را پیگیری کنیم تا اطلاعاتمان افزایش پیدا کند.»
در سال‌های اخیر، قسمت اعظم پروسیجرهای باریاتریک ـ سرجری به صورت اسلیو گاسترکتومی است. جای هیچ سوالی نیست که این جراحی، بسیار ایمن است. داده‌ها حاکی از آن هستند که این روش از بای‌پس ایمن‌تر است، اما اگر به تعداد بای‌پس‌ها نگاهی بیندازیم، ایمن‌بودن زیاد آن هم مشخص می‌شود.
با این حال، با توجه به این متاآنالیز از پیامدهای طولانی‌مدت، به نظر می‌رسد اسلیو گاسترکتومی جراحی بسیار خوبی در کاهش وزن‌های میان‌مدت است، اما پس از ۷ سال، می‌بینیم که نگهداشتن این میزان کاهش وزن در حدود یک‌چهارم بیماران با شکست مواجه شده است. بنابراین وقتی با بیمار در مورد اسلیو گاسترکتومی صحبت می‌کنیم، باید در مورد پیامدهای کوتاه‌مدت و بلندمدت بالقوه آن هم اطلاعاتی به بیمار بدهیم، چرا که عوارض فوری کوتاه‌مدت آن در مقایسه با بای‌پس معده کمتر است.
داده‌هایی که در این مقاله مورد بحث واقع شده‌اند، از حدود ۱۳۴ هزار و ۱۴۲ بیماری به دست آمده‌اند که در مراکز معتبر آمریکا و کانادا تحت sleeve gastrectomy یا بای‌پس معده قرار گرفته بودند. از این تعداد، ۶۹ درصد تحت sleeve و ۳۱ درصد تحت بای‌پس بودند.
در آنالیزهای انجام شده، افرادی که بای‌پس شده ‌بودند، با افزایش دو برابری خطر لیک و موربیدیتی ماژور و همچنین خطر بیشتر مورتالیتی، در مقایسه با sleeve gastrectomy، در مدت ۳۰ روز مواجه بودند.
حال باید منتظر داده‌های بیشتری از پیامدهای طولانی‌مدت از کارآزمایی‌های بالینی باشیم تا به سوال‌های موجود پاسخ داده شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید