ایجاد فشار روانی ۷۰ درصد سالمندان به دلیل تورم و هزینه های بالای زندگی

0
447
ایجاد فشار روانی 70 درصد سالمندان به دلیل تورم و هزینه های بالای زندگی

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران خبرداد؛

ایجاد فشار روانی ۷۰ درصد سالمندان به دلیل تورم و هزینه های بالای زندگی

ایجاد فشار روانی ۷۰ درصد سالمندان به دلیل تورم و هزینه های بالای زندگی،با توجه به اینکه سالمندان از گروه‌های آسیب پذیر به شمار می‌آیند و دوران سالمندی با چالش‌های مختلفی در زمینه اجتماعی و اقتصادی همراه است. در این دوران، برخی از سالمندان همچنان مستقل باقی می‌مانند، در حالی که برخی دیگر نیازمند مراقبت هستند. به دلیل عدم اشتغال، مسایل مالی از مهمترین مشکلات سالمندان به شمار می‌رود و در بسیاری موارد، زندگی در کهنسالی با درآمد پایین‌تر از حد فقر همراه است. بنابراین  فرد سالمند از نظر مالی به سایرین همچون فرزندان یا سایر خویشاوندان وابسته می‌شود. گروهی از سالمندان نیز برای تامین مخارج و هزینه‌های جاری زندگی خود ناچار به بازگشت به بازار کار، پس از بازنشستگی هستند که به دلیل نرخ بالای بیکاری در ایران، این کار آسان نخواهد بود.

عبدالرحمن رستمیان در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی با بیان این مطلب گفت: استرس‌های مزمن در گذر زمان، تاثیر مخربی بر سالمندان خواهد داشت و موجب تشدید بیماری‌های قلبی، بالا رفتن فشارخون و تضعیف سیستم ایمنی می‌شود و طبق مطالعات انجام شده، کاهش استرس در سالمندان در پیشگیری از بروز ناتوانی‌ها تاثیرگذار بوده و میزان موارد بستری در بیمارستان را کاهش داده است.

وی افزود: با توجه به رشد روز افزون سالمندان در کشور که تا ۳۰ سال آینده حدود یک سوم جمعیت کشور را تشکیل خواهند داد، وجود و گسترش حمایت‌های اجتماعی و اقتصادی برای این گروه سنی، ضروری است. چون حمایت‌ اجتماعی عاملی مهم در جهت تداوم سلامتی، استقلال و کیفیت زندگی سالمندان است.

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه تورم و هزینه بالای زندگی مهمترین عامل ایجاد فشار روانی بر سالمندان بوده است، بیان داشت: فشار روانی ۷۰ درصد سالمندان به دلیل این عامل است. اما آمار دقیقی درباره پررنگ تر شدن این عوامل در کشور وجود ندارد و فقط می توانیم ادعا کنیم گرانی مشکن و اجاره خانه از دیگر عوامل این فشار روانی است.

رستمیان افزود: ۶۱ درصد بیماران قلبی – عروقی دارای علایم افسردگی و ۴۶ درصد آن ها مبتلا به سندرم متابولیک بوده اند و شانس زنان در این سندرم بیشتر از مردان است.

صندوق های بازنشستگی حمایت لازم از سالمندان ندارند

رستمیان گفت: صندوق های بازنشستگی نیز به دلیل مدیریت اشتباه در سال های گذشته توان مالی ندارند جهت حمایت لازم از کیفیت زندگی سالمندان ندارند.

وی با بیان اینکه یک سالمند منبع تجربه است و به دلیل اینکه در کشور گاهی افراد زودتر  به سن بازنشستگی می رسند، بیان داشت: سالمندان می توانند فعالیت ها و مشارکت های اجتماعی در سازمان های مردم نهاد سلامت داشته باشند. البته در کانون های سلامت شهرداری سالمندان به خوبی کار می کنند و ما این زمینه اعتقادی را داریم که بتوانیم آن ها را مشارکت دهیم.

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: هدف ما اینست که به لحاظ روانی و جسمی سالمند سالم و افزایش امید به زندگی داشته باشیم. البته سالمند شدن مسئله جهانی است.

رستمیان پیامدهای توجه به کیفیت زندگی و حمایت های اجتماعی از سالمندان را احساس رضایت مندی و معناداری در زندگی، تمایل به اشتراک تجارب با نسل جوان، تمایل به اثربخشی در جامعه و بهبود بیماری های جسمی دانست و گفت: کاهش روانی سالمندان در سایه توجه عاطفی است.

بر اساس افکارسنجی مرکز پیمایش ملی ایسپا که اخیراً منتشر شده است، مهم‌ترین عوامل فشار روانی بر سالمندان طی سال‌های ۹۲ و ۹۴ تورم و هزینه بالای زندگی در رده اول، گرانی، مسکن و اجاره خانه در رده دوم و نگرانی یافتن شغل برای خود یا اعضای خانواده در رده سوم نگرانی‌های سالمندان قرار دارد.

در بین این عوامل، عامل «تورم، گرانی و هزینه بالای زندگی» مهم‌ترین عامل ایجاد فشار روانی برای سالمندان بوده و درصد سالمندان متأثر از این عامل از ۷۰.۰۵ درصد در سال ۹۲ به ۷۶.۴۹ درصد در سال ۹۴ رسیده و طبق این پیمایش، عامل نگرانی سالمندان در مورد گرانی، مسکن و اجاره خانه با ۳.۹ درصد افزایش به ۷۲.۴۷ درصد  و عامل گرانی در مورد پیدا کردن شغل مناسب برای سالمند یا یکی از اعضای خانواده با ۱.۴ درصد افزایش به ۶۶.۹۴ درصد رسیده است.

ایجاد فشار روانی ۷۰ درصد سالمندان به دلیل تورم و هزینه های بالای زندگیایجاد فشار روانی 70 درصد سالمندان به دلیل تورم و هزینه های بالای زندگی

نشریه سبک سلامتی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید