درمان سرطان پستان/Kisqali یا ribociclib

0
228
درمان سرطان پستان/Kisqali یا ribociclib

Kisqali یا ribociclib
درمان سرطان پستان/Kisqali یا ribociclib،این دارو که محصول کمپانی نوارتیس است، برای درمان سرطان پستان تائید شده است. Kisqali یک مهارکننده کیناز است که به‌طور اختصاصی در ترکیب با یک مهارکننده آروماتاز، به عنوان درمان اندوکرین‌محور اولیه برای درمان زنان یائسه مبتلا به سرطان پستان متاستاتیک یا پیشرفته گیرنده هورومون – مثبت و HER2 منفی، تجویز می‌شود. Kisqali به صورت قرص موجود است و خوراکی مصرف می‌شود. دوز پیشنهادی آن ۶۰۰ میلی‌گرم (۳ قرص ۲۰۰ میلی‌گرمی پوشش‌دار) است که یک بار در روز، برای ۲۱ روز متوالی تجویز شده و به دنبال آن، ۷ روز استراحت، تا یک دوره ۲۸ روزه تکمیل شود. Kisqali می‌تواند همراه با غذا یا بدون غذا مصرف شود. تجویز همزمان Kisqali با letrozole دو و نیم میلی‌گرمی که یک بار در روز در تمام روزهای دوره ۲۸ روزه استفاده می‌شود.
بیماران باید دو داروی Kisqali و letrozole را تقریبا همزمان در یک روز مصرف کنند، ترجیحا در صبح. اگر بیمار پس از مصرف دارو دچار استفراغ شد یا دوز دارو را فراموش کرد، در آن روز نباید دوز اضافی مصرف کند. دوز بعدی نیز باید در زمان خود مصرف شود. قرص‌های Kisqali باید تماما بلعیده شوند (نباید جویده، خرد یا دو نیمه شوند).

عوارض جانبی
عوارض جانبی مرتبط با مصرف Kisqali می‌تواند شامل موارد زیر باشد، اما لزوما محدود به موارد زیر نیست: نوتروپنی، تهوع، خستگی، اسهال، لوکوپنی، آلوپسی، استفراغ، یبوست، سردرد و درد پشت.
کارآزمایی‌های بالینی
سازمان غذا و داروی آمریکا این دارو را براساس نتایج یک مطالعه بین‌المللی تصادفی شده، دو سو کور و با کنترل پلاسبو (مطالعه MONALEESA-2) تائید کرده است. در این مطالعه که زنان یائسه شده مبتلا به سرطان پستان متاستاتیک یا پیشرفته HR-positive، و HER2-negative وارد شده بودند، پیش از این هیچ درمانی را دریافت نکرده بودند. در مجموع، ۶۶۸ بیمار، به طور تصادفی به دو گروه پلاسبو و letrozole یا Kisqali و letrozole تقسیم شدند. دو داروی Ribociclib 600 میلی‌گرمی یا پلاسبو به صورت خوراکی، یک بار در روز و به مدت ۲۱ روز متوالی تجویز شد و بعد از آن، ۷ روز دارویی مصرف نمی‌شد. داروی letrozole دو و نیم میلی‌گرمی به صورت خوراکی و در تمام ۲۸ روز دوره، تجویز شد. درمان تا زمانی که نشانه‌های پیشرفت بیماری دیده شد یا سمیت غیرقابل قبولی رخ داد، ادامه پیدا کرد. آنالیزهای انجام شده میزان بقای بدون پیشرفت بیماری را در گروه درمانی Kisqali و letrozole در مقایسه با گروه مقابل، به‌طور معنی‌دار و قابل توجهی بیشتر نشان داد. میانه تخمین زده شده بقای بدون پیشرفت بیماری در گروه ribociclib به دست نیامد و در گروه پلاسبو ۷/۱۴ ماه گزارش شد. نرخ پاسخ ابجکتیو در بیماران مبتلا به بیماری قابل اندازه‌گیری، ۷/۵۲ درصد در گروه ribociclib و letrozole، و در گروه پلاسبو همراه با letrozole، ۱/۳۷ درصد بود.

درمان سرطان پستان/Kisqali یا ribociclibدرمان سرطان پستان/Kisqali یا ribociclib

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید