داروی برای تقویت حافظه و توجه

0
456
داروی برای تقویت حافظه و توجه

داروی برای تقویت حافظه و توجه،یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده، دو سو کور و با کنترل پلاسبو نشان می‌دهد که دوز تکی از متیلن بلو، دارویی با قدمت یک قرن، می‌تواند به‌طور قابل توجهی حافظه و توجه را در افراد سالم بهبود بخشد و تقویت کند.
پرسش: متیلن‌بلو به‌طور رایج برای درمان کدام یک از وضعیت‌های زیراستفاده می‌شود؟
متهموگلوبینمی
مسمومیت با سیانید
مسمومیت با مونوکسید کربن
همه موارد بالا
توضیح و پاسخ: بیش از یک قرن است که متیلن‌بلو به‌طور ایمنی هم به عنوان یک رنگ و هم درمان متهموگلوبینمی، مسمومیت با سیانید و مسمومیت با مونوکسید کربن استفاده می‌شود. یک مطالعه جدید پیشنهاد می‌کند که این دارو ممکن است فعالیت را در نواحی‌ای از مغز که مرتبط با حافظه کوتاه‌مدت و توجه است، تقویت کند. نتایج یک مطالعه با کنترل پلاسبو دریافت که یک دوز خوراکی تکی از متیلن‌بلو فعالیت مغزی را در کورتکس دوطرفه اینسولار، همچنین کورتکس پره‌فرونتال و لوب‌های پاریتال و اکسی‌پیتال، در مقایسه با پلاسبو، بهبود می‌بخشد. از دیگر مزیت‌های این دارو خاصیت غیرسمی آن و بسیار ایمن بودن آن است. با توجه به آنکه داروی دیگری برای ارتقای حافظه از نظر بالینی تائید نشده، متیلن‌بلو به دارویی جدید و منحصربه‌فرد در این زمینه تبدیل شده است.داروی برای تقویت حافظه و توجه.

قابل ذکر است این دارو برای مسومیت با سیانید تجویز می شد و همچنین تجویزخوراکی آن در دندانپزشکی برای تشخیص مناطق دارای پلاک میکروبی دندان و نیز در تشخیص فیستول در جراحی استفاده می‌شود.

عوارض دارو:سردرد،اسهال،سردرد،تغییر رنگ ادرار،هایپرتانسیون،همولیز.

لازم به ذکر است این دارو برای برای رنگ آمیزی بافت‌ها نیز استفاده می‌شود و همچنین از این دارو در آکواریوم به عنوان یک درمان برای عفونت های قارچی استفاده می گردد.

چه داروی برای تقویت حافظه و توجه مصرف می شود.

نشریه پزشکان ایرانی،نشریه پزشکی و دارویی است که به روز ترین گاید لاین های پزشکی و دارویی،تازه های دارویی،تداخلات دارویی،تازه های پزشکی جهان در گروه های مختلف را منتشر می کند.

داروی برای تقویت حافظه و توجه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید