سرخط خبرها
خانه / تازه های پزشکی / حدود ۵۳ درصد نوزادان کشور با شیرمادر تغذیه می شوند

حدود ۵۳ درصد نوزادان کشور با شیرمادر تغذیه می شوند

حدود ۵۳ درصد نوزادان کشور با شیرمادر تغذیه می شوند،عضو کمیته کشوری ترویج تغذیه کودک اعلام کرد: حدود ۶۸ درصد نوزادان در ساعات اولیه تولد  و حدود ۵۳ درصد نوزادان کشور در زایمان های طبیعی و سزارین با شیرمادر تغذیه می شوند که این آمار نسبت به سایر کشورها پایین است.

محمود راوری در گفت و گو با پزشکان ایرانی درباره فواید تغذیه کودک با شیرمادر  گفت: کودکانی که از شیرمادر تغذیه می شوند، سالم هستند و از ابتلا به بیماری های گوارشی، تنفسی، عفونی و… محافظت می شوند و همچنین مادرانی که شیرده هستند، کمتر به سرطان پستان، رحم و تخمدان مبتلا می شوند.

وی افزود: مادرانی که در دوران بارداری دچار دیابت شده اند با شیردادن به نوزاد این مسئله بهبود پیدا می کند و اینکه برخی معتقد هستند مادران با شیردهی دچار پوکی استخوان می شوند، درست نیست.

عضو کمیته کشوری ترویج تغذیه کودک با بیان اینکه سیستم ایمنی نوزاد با شیر مادر تضمین می شود، بیان داشت: حدود ۶۸ درصد نوزادان در ساعات اولیه تولد  و حدود ۵۳ درصد نوزادان کشور در زایمان های طبیعی و سزارین با شیرمادر تغذیه می شوند که این آمار نسبت به سایر کشورها پایین است.

درآمد بیمارستان های خصوصی از زایمان سزارین است

راوری گفت: ۵۰ درصد زایمان ها در کشور سزارین است که این آمار نسبت به سایر کشورها بالا است و این مسئله باید بازنگری شود و پزشک تا جایی که امکان دارد نباید اجازه زایمان سزارین به مادران بدهند. چون اغلب درآمد بیمارستان های خصوصی از زایمان سزارین است

وی آگاهی و اطلاع رسانی ترویج تغذیه کودک با شیرمادر و زایمان طبیعی در کشور از وظایف رسانه ها، صدا و سیما و متخصصین زنان و زایمان دانست تا مردم از فواید زایمان طبیعی و عوارض سزارین آگاه شوند.

عضو کمیته کشوری ترویج تغذیه کودک در ادامه به دهم مرداد روز جهانی ترویج تغذیه کودک با شیرمادر اشاره کرد و گفت: هر ساله هفته جهانی ترویج تغذیه کودک با شیرمادر در همه دنیا از دهم مردادماه آغاز می شود و امسال نیز این روز با شعار توانمند سازی والدین برگزار می شود. چرا که توانمند سازی والدین ضامن موفقیت مادران در تغذیه کودک با شیر خود است و ثابت شده که این توانمند سازی به مادران شیرده کمک شایانی می کند.

وی افزود: توانمند سازی کردن والدین نحوه شیردادن و چگونگی بغل کردن نوزاد از سوی مادر برمی گردد که این مسئله از اتاق زایمان شروع می شود.

حدود ۵۳ درصد نوزادان کشور با شیرمادر تغذیه می شوندحدود 53 درصد نوزادان کشور با شیرمادر تغذیه می شوند

نشریه سبک سلامتی

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

سرطان مری

استان گلستان وسرطان مری

دانشیار مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر ایران در گفت و گو با نشریہ پزشکان ایرانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *