نشست سالیانه کالج کاردیولوژی آمریکا

0
436
نشست سالیانه کالج کاردیولوژی آمریکا

نشست سالیانه کالج کاردیولوژی آمریکا ،شصت و هشتمین نشست سالیانه ۲۰۱۹کالج کاردیولوژی آمریکا در تاریخ ۱۶ تا ۱۸ مارچ در ایالت لوئیزیانا آمریکا برگزار شد و فرصتی را فراهم آورد تا متخصصان و محققان این حوزه از علوم پزشکی گرد هم آیند تا آخرین یافته‌های خود را با هم به اشتراک بگذارند. آنچه در زیر می‌آید، نگاهی است به مهم‌ترین اخبار این کنفرانس.

گایدلاین جدید پیشگیری اولیه از CVD

کالج کاردیولوژی آمریکا و انجمن قلب آمریکا دستورالعمل‌های مشترک خود را در زمینه پیشگیری اولیه از بیماری قلبی‌عروقی منتشر کردند.
همانطور که انتظار می‌رفت، یکی از تغییرات مهم در این به‌روزرسانی، عدم توصیه به استفاده گسترده از آسپیرین در پیشگیری اولیه است. این توصیه براساس نتایج کارآزمایی‌های ARRIVE، ASCEND و ASPREE است که اخیرا منتشر شده‌اند و سوالاتی را در مورد تعادل میان خطرات و مزایای درمان با آسپیرین مطرح کرده‌اند.

این گایدلاین در ۱۷ مارچ ۲۰۱۹ در Journal of the American College of Cardiology و Circulation منتشر شده است. انجمن‌های علمی دیگر نیز مانند انجمن آمریکایی توانبخشی قلب و عروق و ریوی آن را تائید کرده‌اند.

محققان در این کنفرانس به تشریح اهداف گایدلاین جدید پرداختند. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که نزدیک به ۸۰ درصد بیماری‌های قلبی عروقی با اصلاح و تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری هستند. گایدلاین‌های پیشگیری ۲۰۱۹ به هر شخص جداگانه می‌نگرد و اینکه چگونه با کمک پزشک می‌توانند آسیب‌پذیری خود را مدیریت کنند.

سبک زندگی سالم، مهم‌ترین قسمت پیشگیری در تمام طول عمر یک فرد است، اما این دستورالعمل‌ها از دریچه جدید تعیین کننده‌های اجتماعی سلامت نیز به پیشگیری نگاه می‌کنند.

براساس شواهد علمی، ما می‌دانیم که فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد از سلامت ما در واقع توسط مراقبت‌های بهداشتی که ما دریافت می‌کنیم، تعیین می‌شود و ۷۰ تا ۸۰ درصد تحت تاثیر عوامل تعیین‌کننده اجتماعی سلامت هستند.

جمعیت‌های فقیر و کم‌درآمد ریسک بالاتری را از بیماری‌های قلبی دارند و امید به زندگی می‌تواند تا بیش از ۲۰ سال، در میان مردمی که فقط در فاصله ۵ مایلی از هم زندگی می‌کنند، متفاوت باشد.

یک بخش متفاوت در مورد این گایدلاین این است که تصمیم گرفته شد سه موضوع فراگیر وجود داشته باشد که باید خط زیرین همه پیش‌گیری‌ها باشند. اولی این است که واقعا به یک رویکرد مبتنی بر تیم برای مراقبت از عوامل خطر برای ASCVD (بیماری‌های قلبی عروقی) نیاز است. توصیه دوم این است که همه تصمیمات باید بین متخصص بالینی و بیمار به اشتراک گذاشته شوند زیرا آن‌ها در حال بحث در مورد بهترین استراتژی‌ها برای کاهش خطر هستند و در نهایت، عوامل تعیین‌کننده اجتماعی سلامت باید به اجرای بهینه توصیه‌های رفتاری برای پیشگیری از ASCVD بپردازند.

در میان برخی از توصیه‌های اصلی موارد زیر به چشم می‌خورند:

۱) تخمین خطر: فرد بدون درک عوامل خطر خود نمی‌تواند پیش‌گیری کند. بنابراین توصیه برای بزرگسالان که ۴۰ تا ۷۵ سال سن دارند و در حال ارزیابی برای پیش‌گیری از بیماری‌های قلبی و عروقی هستند، این است که باید برآورد خطر ۱۰ ساله ASCVD را انجام دهند. برای کسانی که ۲۰ تا ۳۹ سال سن دارند، هر ۴ تا ۶ سال، ارزیابی عوامل خطر منطقی است، حتی اگر نمی‌توانید به طور رسمی خطر ۱۰ ساله را محاسبه کنید. علاوه بر این، پیش از آغاز درمان دارویی مانند داروهای آنتی‌هیپرتانسیو، یک استاتین یا آسپیرین، باید پزشک – بیمار به هدایت تصمیمات در مورد مداخلات پیشگیرانه در افراد منتخب کمک کنند، همان طور که می‌توان به اسکن کلسیم شریان کرونر منتهی شد.

۲) رژیم غذایی: بزرگسالان باید رژیم غذایی سالم مصرف کنند که بر مصرف سبزیجات، میوه‌ها، آجیل، حبوبات، غلات کامل یا پروتئین حیوانی، و ماهی و به حداقل رساندن مصرف گوشت فرآوری شده، کربوهیدرات‌های تصفیه شده، سدیم و نوشیدنی‌های شیرین تمرکز دارند. این سند بر جایگزین کردن چربی‌های اشباع‌شده با چربی‌های غیراشباع‌شده توصیه کرده و برای اولین بار، توصیه اکید به عدم مصرف چربی‌های ترانس می‌کند. رژیم غذایی حوزه‌ای است که در آن عوامل تعیین کننده اجتماعی سلامت وارد بازی می‌شوند.

۳) فعالیت‌های فیزیکی: باید به طور معمول بزرگسالان در ویزیت‌های خود در زمینه مراقبت‌های سلامت تشویق شوند تا حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت‌های فیزیکی با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه در هفته فعالیت بدنی شدید داشته باشند. توجه کنید که از ورزش صحبت نمی‌کنیم، بلکه به فعالیت فیزیکی اشاره داریم. تحقیقات اخیر نشان داد که فقط مشاوره دادن به افراد بی‌حرکت برای داشتن فعالیت فیزیکی می‌تواند فعالیت فیزیکی آنها را بهبود بخشد. این یک مداخله قدرتمند است، و فقط لازم است به بیماران خود مشاوره دهید. مشارکت در فعالیت های متوسط یا شدید، حتی اگر این توصیه را برآورده نکند، باز هم مفید است.

۴) چاقی: برای بزرگسالان دارای اضافه‌وزن و چاقی، توصیه و محدودیت کالری برای دستیابی و حفظ کاهش وزن توصیه می‌شود. محاسبه شاخص توده بدنی به طور سالانه یا با تواتر بیشتر برای تشخیص چاقی و اضافه‌وزن توصیه می‌شود، و معقول است که دور کمر را برای شناسایی افراد در معرض خطر بالاتر متابولیک اندازه‌گیری کنیم. مشاوره در سبک زندگی برای کاهش وزن باید شامل ارزیابی عوامل استرس‌زای روانی و بهداشت خواب و موانع فردی باشد.

۵) دیابت: برای کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی در بیماران مبتلا به دیابت، مشخص شده‌است که این فقط در مورد قند خون نیست، این یک پیش‌گیری فراگیر از بیماری قلبی – عروقی، ورزش، وزن، فشار خون، کلسترول، و البته دارو نیز هست.

برای بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲، تغییر سبک زندگی، از جمله یک برنامه تغذیه مناسب، و دستیابی به توصیه‌های ورزش حیاتی هستند.

اگر دارودرمانی لازم باشد، متفورمین خط اول درمانی بوده و پس از آن توصیه به تجویز یک آگونیست گیرنده glucagon-like peptide-1 یا مهارکننده sodium-glucose cotransporter 2 می‌شود. این داروها در حقیقت انقلابی در دیابت – کاردیولوژی ایجاد کرده‌اند، خصوصا اگر بخواهید که فقط قند خون را کاهش ندهید.

آن‌ها نشان داده‌اند که حوادث ASCVD و مرگ را کاهش می‌دهند.

۶) دخانیات: تمام بزرگسالان باید در هر ویزیت مراقبت‌های سلامت از نظر مصرف دخانیات ارزیابی شوند و آن‌هایی که از دخانیات استفاده می‌کنند باید به شدت توصیه به ترک سیگار شوند. در بزرگسالانی که از تنباکو استفاده می‌کنند، توصیه به ترکیبی از درمان‌های رفتاری و یکی از هفت درمان دارویی تایید شده است.

استفاده از دو نوع درمان جایگزین نیکوتین در مقایسه با فقط یک نوع آن، ترک سیگار را آسان‌تر کرده و افزودن varenicline یا bupropion مزیت بیشتری دارد.

۷) آسپیرین: یکی از تغییرات عمده در این رهنمودها، توصیه‌ها در مورد آسپرین است. نتایج مطالعات ARRIVE، ASCEND و ASPREE تعادل بین سود به دست آمده از درمان با آسپرین و خطر خونریزی را تغییر داده‌ و مشخص کرده جایگاه آسپرین از نظر پیشگیری اولیه تنزل یافته و وزن خونریزی در عصر مدرن با همه درمان‌های پیشگیرانه بیشتر است.
آسپیرین با دوز کم، توصیه IIb دارد، بدین معنا که گاهی به آن نیاز می‌شود.

آسپیرین ممکن است برای پیشگیری اولیه در میان افراد بزرگسال ۴۰ تا ۷۰ سال در نظر گرفته شود که در معرض خطر ASCVD بالاتری قرار دارند اما در معرض خطر خونریزی زیاد نیستند. یک توصیه «آسیب‌رسان» وجود دارد که برای افراد بالای ۷۰ سال یا آن‌هایی که در هر سنی در معرض خطر بالای خونریزی قرار دارند، به طور معمول مورد استفاده قرار نگیرد.

ما به اندازه کافی به این ریسک مولفه خونریزی توجه نمی‌کنیم، اما این یک فراخوان است تا اطمینان حاصل شود که ما این کار را انجام می‌دهیم.

۸) استاتین‌ها: توصیه‌های کلسترول در این سند منعکس‌کننده مواردی است که در دستورالعمل کلسترول سال ۲۰۱۸ برای پیش‌گیری اولیه آمده است. درمان با استاتین‌ها درمان خط اول برای پیش‌گیری اولیه از ASCVD در بیماران با سطح بالای کلسترول LDL (۱۹۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر یا بیشتر)، کسانی که دیابت دارند، افراد ۴۰ تا ۷۵ سال و افرادی است که در معرض خطر کافی ASCVD هستند.

آزمایش کلسیم کرونری ممکن است در اینجا برای کمک به بیماران برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا به دنبال درمان باشند یا خیر، مفید باشد.

۹) فشار خون: توصیه‌های فشار خون نیز با توصیه‌های دستورالعمل ۲۰۱۷ همخوانی دارند، که با توصیه به مداخلات غیردارویی در همه افراد بزرگ‌سال با فشار خون بالا شروع می‌شود. برای کسانی که نیازمند درمان دارویی هستند، فشار خون هدف به طور کلی باید کم‌تر از ۸۰/۱۳۰ mm Hg باشد.

منبع:Medscape

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید