آسپیرین و بیماری کبد چرب غیرالکلی

0
457
آسپیرین و بیماری کبد چرب غیرالکلی

آسپیرین و بیماری کبد چرب غیرالکلی،استفاده روزانه از آسپیرین خطر پیشرفت فیبروز را کاهش می‌دهد. یکی از پیش‌بینی کننده‌های کلیدی افزایش موربیدیتی و مورتالیتی مرتبط با کبد در بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی، توسعه و پیشرفت فیبروز کبدی است.

آسپیرین و بیماری کبد چرب غیرالکلی

مطالعات اخیر نشان داده‌اند که آسپیرین ممکن است اثرات آنتی‌فیبروتیک در بیماری کبد چرب غیرالکلی داشته باشد. در مدل‌های حیوانی، آسپیرین فعالیت سلول stellate کبدی را با مهار آنزیم سیکلواکسیژناز -۲ محدود می‌کند و آنتاگونیسم سیکلواکسیژناز -۲ به نظر می‌رسد که فیروز مرتبط با استئاتوهپاتیت غیرالکلی را بهبود می‌بخشد.

در انسان، منابع علمی محدود به مطالعات مقطعی هستند. در حال حاضر، محققان یک مطالعه کوهورت آینده‌نگر را با حضور ۳۶۱ بزرگسال مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی اثبات شده با بیوپسی، انجام داده‌اند که از این تعداد، ۱۵۱ بیمار روزانه آسپیرین مصرف کردند.

بیماران هر ۳ تا ۱۲ ماه یک بار برای پیشرفت فیبروز، با استفاده از مارکرهای فیبروز ارزیابی شدند. در ابتدا، مصرف کنندگان روزانه آسپیرین در مقابل مصرف‌ مصرف‌کنندگان غیرمنظم، شانس کمتری برای NASH (نسبت شانس تعدیل شده: ۶۸/۰) یا فیبروز (نسبت شانس تعدیل شده: ۵۴/۰) داشتند. در طول یک میانه ۳۶۹۲ فرد – سال، مصرف کنندگان روزانه آسپیرین نرخ کمتری از فیبروز پیشرفته (نسبت خطر تعدیل شده: ۶۳/۰) داشتند، با بیشترین منفعتی که برای ۴ سال و بیشتر به طول انجامید. NSAID غیرآسپیرینی تاثیری بر میزان فیبروز نداشتند.

اگرچه این یک مطالعه تصادفی‌سازی شده نیست، رابطه وابسته به مدت مصرف آسپرین با فیروز مرتبط با NAFLD همراه با امکان‌پذیر بودن بیولوژیکی اثرات آنتی‌فیبروتیک آسپرین در بیماران NAFLD، باعث می‌شود نتایج قانع‌کننده باشند.

با توجه به رشد فزاینده منابع در اطراف ارتباط NAFLD و بیماری‌های قلبی – عروقی، استفاده از آسپرین در بیماران NAFLD به نظر می‌رسد که در عمل بالینی در نظر گرفته شود.

منبع:Journal Watch

آسپیرین در بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی

آسپیرین و بیماری کبد چرب غیرالکلی

نشریه پزشکان ایرانی-دو هفته نامه پزشکی و پیراپزشکی  با هدف کمک به ازتقا دانش پزشکی منتشر و در اختیار علاقمندان قرار گرفت.این نشریه بر خود فرض می داند با جمع آوری مطالب از داخل و خارج از کشور ،این رسالت خود را انجام بدهد.

نشریه پزشکان ایرانی با انتشار زمان بندی دقیق کنگره های پزشکی در داخل ایران و انتشار جدید ترین گایدلاین های روز دنیا و همچنین مطالعات انجام شده در سراسر جهان ،چکیده مقالات ارائه شده در کنگره های برگزار ده در جهان گامی کوچک در جهت ارتقا دانش پزشکی در کشور عزیزمان ایران بردارد.

دو هفته نامه پزشکان ایرانی با گستره توزیع سراسری در کلیه کنگره های پزشکی ،داروئی ….توزیع می گردد و همچنین برای علاقمندان با سیستم پستی ارسال می گردد.

نشریه پزشکان ایرانی شامل

گاید لاین های پزشکی
اخبار صنفی
تازه های دارویی
تازه های پزشکی
گزارش بالینی
گزارش مورد
اطفال و کودکان
پوست و مو
خون و انکولوژی
زنان و زایمان
قلب و عروق

آسپیرین و بیماری کبد چرب غیرالکلی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید