سرخط خبرها
خانه / آخرین شماره نشریه پزشکان ایرانی / پروفیلاکسی آزیترومایسین در مورتالیتی کودکی

پروفیلاکسی آزیترومایسین در مورتالیتی کودکی

پروفیلاکسی آزیترومایسین در مورتالیتی کودکی،سومین کارآزمایی تصادفی‌سازی شده در آفریقا دوباره نشان داد که پروفیلاکسی آزیترومایسین مورتالیتی به هر علتی را در دوران کودکی کاهش می‌دهد، اما نگرانی‌ها در مورد مقاومت آنتی‌بیوتیکی باقی می‌ماند.

در سال ۲۰۰۹، محققان گزارش کردند که یک کارآزمایی با تجویز گسترده آزیترومایسین برای پیشگیری از تراخم در اتیوپی کاهش قابل‌ملاحظه‌ای را در مورتالیتی دوران کودکی نشان داده است.

پس از آن، یک کارآزمایی خوشه‌ای – تصادفی‌سازی شده در نیجر، مالاوی و تانزانیا انجام شد که آن هم کاهش را در مورتالیتی دوران کودکی با پروفیلاکسی آزیترومایسین نشان داد.

با این حال، در یک کارآزمایی تصادفی‌سازی شده در بورکینافاسو و مالی، افزودن پروفیلاکسی آزیترومایسین به کموپروفیلاکسی مالاریا موربیدیتی کودکی را کاهش داد اما تاثیری بر مورتالیتی کودکی نداشت.

در مطالعه جدید، MORDOR II، که در نیجر انجام شد، همه کودکان ۱ تا ۵۹ ماه در هر دو گروه آزیترومایسین یا دارونما، دو دوز اضافی آزیترومایسین با فاصله ۶ ماه از هم دریافت کردند، در صورتی که اثرات درمان مفید اولیه کاهش یافته بود.

پوشش کلی آزیترومایسین حدود ۹۱ درصد بود. مورتالیتی تا ۳/۱۳ درصد در در جوامعی که قبلا پلاسبو دریافت کرده بودند، کاهش یافت.

این یافته‌ها از این مشاهده پشتیبانی می‌کنند که پروفیلاکسی آزیترومایسین ممکن است در کشورهای در حال توسعه در آفریقا به طور کوتاه‌مدت، مزایای مرگ‌و‌میر قابل‌توجهی را فراهم کند.

با این حال، اختلافات با نتایج مالی و بورکینافاسو باقی می‌ماند. علاوه بر این، شیوع روزافزون S. pneumoniae مقاوم در برابر ماکرولیدها و ژن‌های مقاوم به ماکرولیدها در جوامعی که با آزیترومایسین مواجهه داشته‌اند، نشان می‌دهد که پروفیلاکسی گسترده آزیترومایسین ممکن است اثرات مضر و زیان‌آوری بر کاربرد طولانی‌مدت آنتی‌بیوتیک داشته باشد، که ممکن است فقط به آفریقا محدود نشود.

منبع:Journal Watch

پروفیلاکسی آزیترومایسین در مورتالیتی کودکیپروفیلاکسی آزیترومایسین در مورتالیتی کودکی

پروفیلاکسی آزیترومایسین در مورتالیتی کودکی

نشریه پزشکان ایرانی-دو هفته نامه پزشکی و پیراپزشکی  با هدف کمک به ازتقا دانش پزشکی منتشر و در اختیار علاقمندان قرار گرفت.این نشریه بر خود فرض می داند با جمع آوری مطالب از داخل و خارج از کشور ،این رسالت خود را انجام بدهد.

نشریه پزشکان ایرانی با انتشار زمان بندی دقیق کنگره های پزشکی در داخل ایران و انتشار جدید ترین گایدلاین های روز دنیا و همچنین مطالعات انجام شده در سراسر جهان ،چکیده مقالات ارائه شده در کنگره های برگزار ده در جهان گامی کوچک در جهت ارتقا دانش پزشکی در کشور عزیزمان ایران بردارد.

دو هفته نامه پزشکان ایرانی با گستره توزیع سراسری در کلیه کنگره های پزشکی ،داروئی ….توزیع می گردد و همچنین برای علاقمندان با سیستم پستی ارسال می گردد.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

تقدیر از دکتر ایرج خسرونیا

دکتر ایرج خسرو نیا رئیس انجمن متخصصین داخلی ایران   از سوی دکتر ظفرقندی  ریاست نظام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *