آزیترومایسین/خطر مرگ قلبی‌عروقی را افزایش می‌دهد؟

0
199
آزیترومایسین/خطر مرگ قلبی‌عروقی را افزایش می‌دهد؟

آزیترومایسین/خطر مرگ قلبی‌عروقی را افزایش می‌دهد؟،طبق مقاله سالانه مطالعات پژوهشی برتر در زمینه مراقبت‌های اولیه که جز ۲۰ مطالعه پژوهشی برتر در سال ۲۰۱۶ شناخته شد و در گایدلاین کالج پزشکان خانواده آمریکا (AAFP) هم به ثبت رسیده است:
مدت‌هاست معلوم شده که آنتی‌بیوتیک‌های ماکرولیدی باعث افزایش فاصله QT در برخی بیماران شده و ندرتا سبب آریتمی و مرگ قلبی می‌شوند. این مطالعه از داده‌های یک پایگاه داده‌ای بزرگ مدیکید (medicaid) استفاده کرده که اطلاعات مربوط به تجویز آزیترومایسین و تعداد مرگ قلبی عروقی، مرگ ناگهانی قلبی و مرگ ومیر ناشی از همه علل را مرتبط کرده بود. بزرگسالانی که آزیترومایسین دریافت کرده بودند، با چهار بیمار که آنتی‌بیوتیک نگرفته بودند یا از آنتی‌بیوتیک جایگزینی استفاده کرده بودند، مطابقت داده شدند. اگرچه فقط افزایش اندکی در خطر مرگ مشهود بود، بسیاری از موارد تجویز آزیترومایسین، بدون ضرورت و برای عفونت‌های ویروسی مجاری تنفسی هستند، از این رو، هرگونه عارضه ناخواسته ناشی از این دارو اساسا غیرقابل قبول است.
بحث
در ازای هر یک میلیون دوره درمان آزیترومایسین که برای بزرگسالان تجویز می‌شود، چهل و نه مرگ اضافی، غالبا ناشی از مرگ قلبی ناگهانی رخ می‌دهد. این افزایش خطر درکسانی که در بدو مراجعه درمعرض خطر بالای مرگ قلبی عروقی هستند، حتی ازاین هم بیشتر است. این مطالعه دلیل مهمی برای اجتناب از مصرف نامناسب آنتی‌بیوتیک‌ها و کاربرد آموکسی‌سیلین به‌جای آزیترومایسین در هنگام لزوم است.

منبع:Medical Xpress

دیگر عوارض مصرف قرص آزیترومایسین

اسهال،اشکال در تنفس،درد مفاصل و تب،تورم دهان وصورت وگردن و دست و پا،گرفتگی و درد شکم و معده

عوارضی که با تطابق بدن با دارو از بین می‌روند و نیاز به مراقبت‌های پزشکی ندارد عبارتند از: اسهال (متوسط)، تهوع، معده درد، گیجی و سر درد.

آیا استفاده از آزیترومایسین خطر مرگ قلبی‌عروقی را افزایش می‌دهد؟

نشریه پزشکان ایرانی،نشریه پزشکی و دارویی است که به روز ترین گاید لاین های پزشکی و دارویی،تازه های دارویی،تداخلات دارویی،تازه های پزشکی جهان در گروه های مختلف را منتشر می کند.

آزیترومایسین/خطر مرگ قلبی‌عروقی را افزایش می‌دهد؟

آزیترومایسین/خطر مرگ قلبی‌عروقی را افزایش می‌دهد؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید