سرخط خبرها
خانه / تازه های پزشکی / بوتاکس در شرایط بارداری و شیردهی ممنوعیت دارد

بوتاکس در شرایط بارداری و شیردهی ممنوعیت دارد

نایب رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران:

بوتاکس در شرایط بارداری و شیردهی ممنوعیت دارد

نایب رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران اعلام کرد: بوتاکس برای افرادی که دچاراختلالات عضلانی هستند و به مواد آن حساسیت دارند و همچنین در شرایط بارداری و شیردهیی ممنوعیت دارد.
حامد باطنی در گفت و گو با نشریہ پزشکان ایرانی با بیان اینکه امروزه بوتاکس در علم زیبایی کاربرد زیادی دارد، گفت: بوتاکس نوعی سم عصبی است که موجب فلج کردن اعصاب حرکتی و مانع عملکرد عصب برای انقباض عضلات می شود و پایانه های اتصال عصب و عضلات را تخریب می کند.

وی افزود: بوتاکس در مواردی که اختلالات عضلانی وجود دارد و افراد تحرک بخشی از عضلات خود را به دلیل بیماری های عصبی از دست داده اند و همچنین کودکانی که با اختلالات عضلانی ناحیه سر و گردن مواجه هستند، برای شل کردن عضلات حرکتی بیمار موثر است.

نایب رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران در ادامه با اشاره به اینکه بوتاکس به عنوان یکی از درمان های شناخته شده میگرن قرار گرفته است، اظهارداشت: بوتاکس به عنوان یکی از درمان های شناخته شده میگرن، یک جراح پلاستیک مقیم ایالات متحده درمان با بوتاکس را برای درمان میگرن ابداع کرده است.
باطنی از بین بردن چین و چروک های صورت و تغییرات موقعیت عناصر صورت بوتاکس را از دیگر کاربردهای بوتاکس دانست.

وی بر ممنوعیت بوتاکس در برخی موارد تاکید کرد و گفت: بوتاکس برای افرادی که دچاراختلالات عضلانی هستند و به مواد آن حساسیت دارند و همچنین در شرایط بارداری و شیردهی ممنوعیت دارد.
بیماران به تبلیغات فردی بوتاکس در فضای مجازی اعتماد نکنند

نایب رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران بر متخصصان تاکید کرد که قبل از تزریق بوتاکس بیمار معاینه دقیق شود و بیماران نیز به متخصصان حرفه ای که مهارت تشخیص داشته باشند مراجعه کنند.
باطنی افزود: قابل تاسف است که برخی متخصصان اقدام به تزریق بوتاکس می کنند و عوارضی همچون افتادگی چشم و تغییرات نامناسب صورت و فلج های عصبی غیر مطلوب برای ببیمار ایجاد می کنند. بنابراین توصیه می شود بیماران به تبلیغات فردی بوتاکس در فضای مجازی اعتماد نکنند.

تاتوهای ایجاد شده در بدن را نباید از بین برد

وی در ادامه با اشاره به استفاده تانوها در اندام بیان داشت: با توجه به اینکه استفاده از تاتو در علم پزشکی کاربرد دارد که برخی کاربردها اصولی و شناخته شده است. به طور مثال، در علم جراحی پلاستیک برای افرادی که سینه خود را به دلیل به دنبال برخی بیماری ها از دست می دهند، اقدام به بازسازی آن و شکل دادن ناحیه رنگی استفاده از تاتو به شرط مراجعه به متخصصان حرفه ای و مراکز مجاز صحیح است.

نایب رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران گفت: متخصصان نباید از مواد ناخالص و نامرغوب که حساسیت ایجاد می کند، استفاده کنند و محل تزریق بهداشتی باشد.

باطنی با بیان اینکه تاتو را در اندام باید دایمی درنظر گرفت، افزود: برداشتن تاتو ممکن است مشکلات ایجاد کند که هیچ وقت برطرف نشود. بنابراین برای پاک کردن تاتو لازم است که نظریات تخصصی جراحان پلاستیک را درنظر گرفت.
لیپوساکشن در آرایشگاه ها و مراکز غیرپزشکی ممنوع است

وی با بیان اینکه لیپوساکش یا خارج کردن چربی ها به وسیله دستگاه های مکنده در علم جراحی پلاستیک به کار می رود، گفت: اگر این روش به صورت درست بر روی افراد انجام بگیرد، مشکلی وجود ندارد اما بیماران باید بدانند که این روش برای کاهش وزن مفید نیست و افرادی که چاق هستند از انجام این اعمال نفعی نمی برند و عوارضی نیز به دنبال خواهند داشت.

نایب رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران بیان داشت: انجام لیپوساکشن معیارهای علمی دارد که باید در چارچوب آن حرکت کرد. اجرای صحیح تکنیک باید صحیح باشد و در مراکز غیرمجاز و توسط افراد غیرحرفه ای انجام نشود.
باطنی بر ممنوعیت لیپوساکشن درآرایشگاه ها و مراکز غیرپزشکی تاکید کرد و گفت: مردم برتبلیغات نادرست و پیامک های تبلیغی که ادعای غلطی است، اعتماد نکنند.

بوتاکس در شرایط بارداری و شیردهی ممنوعیت داردبوتاکس در شرایط بارداری و شیردهی ممنوعیت داردبوتاکس در شرایط بارداری و شیردهی ممنوعیت دارد

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

چه بیمارانی برای جراحی آنتی‌رفلاکس انتخاب شوند؟

چه بیمارانی برای جراحی آنتی‌رفلاکس انتخاب شوند؟

چه بیمارانی برای جراحی آنتی‌رفلاکس انتخاب شوند؟ یک گروه چند رشته‌ای با حمایت «انجمن بین‌المللی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *