سرخط خبرها
خانه / اخبار صنفی / جمعیت سالمندی کشور تا سال ۲۰۵۰ به بیش از ۳۰ درصد می رسد

جمعیت سالمندی کشور تا سال ۲۰۵۰ به بیش از ۳۰ درصد می رسد

رییس انجمن مددکاران اجتماعی:

جمعیت سالمندی کشور تا سال ۲۰۵۰ به بیش از ۳۰ درصد می رسد

با توجه به اینکه مسئله جمعیت سالمندی نگرانی های زیادی در کشور ایجاد کرده و در وضعیت موجود به دلیل ساختار جمعیتی که داریم، توجه سالمندان یکی از ضروریات جامعه کنونی شده است، باید در عرصه سیاستگذاری، روابط اجتماعی، خانواده و سلامت و مراقبت های اجتماعی مهم بدانیم.

سیدحسن موسوی چلک در گفت و گو با نشریہ پزشکان ایرانی گفت: برآوردها نشان می دهد تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۳۰ درصد جمعیت کشور جمعیت سالمندان را تشکیل می دهد. اما واقعیت این است که در کشور ما سیاستگذاری ها متناسب با این تغییرات کنترل جمعیت نیست و در آینده ای نه چندان دور، سالمندی می تواند مشکل جدی در کشور ایجاد کند.
وی افزود: تا سال ۲۰۳۰ به ازای هر شش نفر، یک نفر در دنیا جمعیت بالای ۶۰ سال خواهیم داشت و طبق برآوردها تا ۲۰۵۰ نرخ باروری امکان دارد به حدود ۲۸ درصد برسد. طبیعی است که سالمندی موضوع جدی جامعه جهانی خواهد بود اما در میانگین آن در کشور ما بالاتر حدود ۳۱ درصد خواهد بود.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی با بیان اینکه راهبردها درباره جمعیت سالمندی این است که در طی سال آینده جمعیت سالمندی حدود یک سوم تا ۲۵ درصد جمعیت کشور را شامل می شود، گفت: این نشان می دهد که اگر تدبیری برای حوزه سالمندی صورت نگیرد، این جمعیت می تواند  می تواند در آینده مشکلات جدی تر برای ما ایجاد کند. به همین دلیل در جامعه ما توجه به موضوع سالمندی را محدود به دوران سالمندی نباید کرد.

چلک ادامه داد: براساس قانون در شورای ملی سالمندان باید تدابیر و تمهیدات لازم اتخاذ و از همه ظرفیت های دستگاه ها و نهادهای ذیربط در عرصه های مختلف حوزه سالمندان استفاده شود.

عدم تامین اجتماعی سالمندان، تهدید در حوزه سلامت کشور است

وی در ادامه با بیان اینکه بخش عمده سالمندان را کشور را بازنشستگان تشکیل می دهد، گفت:

تامین اجتماعی فراگیر برای سالمندان یک دغدغه است. چون نیاز به استقلال، امنیت، حمایت، مشارکت و سلامت جسمی و روانی دارند و اگر نتوانیم این روند را برایشان محقق نکنیم در حوزه سلامت تهدیدی وارد می شود. البته این مسئله خاص کشور ما نیست.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی دوران پنجره جمعیتی در کشور اشاره کرد و بیان داشت: ما در دوران پنجره جمعیتی قرار داریم که این پنجره یکی از مهمترین ساختار یک جمعیت است و اگر این جمعیت در دوران سالمندی به درستی برنامه ریزی شود می تواند ظرفیت خوبی برای توسعه همه جانبه و کاهش کار وابستگی ایجاد می کند. به طور معمول گذر از پنجره جمعیتی ۳۰ تا ۴۰ سال به طول می انجامد. بنابراین این دوران می تواند یک دوران طلایی باشد.

چلک افزود: همه ظرفیت ها باید برای حفظ جایگاه سالمندی و ارتباط بین نسلی از حوزه مدیریت شهری گرفته تا حوزه های فرهنگی و آموزشی، دانشگاه ها، تشکل ها و سیاستگذاران کمک کنند تا جامعه سالمندی سالم در کشور داشته باشیم.

وی ترویج سیاست های مرتبط با جامعه دوستدار سالمند و ایجاد بستر برای مشارکت اجتماعی را تمهیداتی ویژه سالمندان دانست و تصریح کرد:  ما حق نداریم سالمندان را از زندگی طرد کنیم. چون جایگاهی که این جمعیت در گذشته داشتند با جایگاه امروز متفاوت است. بنابراین نیاز به نگاه مثبت جامعه دارند و ما  باید با آموزش های درست، سالمندان را برای خودمراقبتی شان آگاه سازیم . این قشر از جامعه می توانند ارتباطی برای بین نسلی باشند.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی گفت: مساله سالمندی در ایران با توجه به روند رو به رشد جمعیت آنان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در حال حاضر کاهش نرخ موالید توام با دسترسی بیشتر به خدمات بهداشتی و بهبود تغذیه و در نهایت  بالا رفتن سن امید به زندگی تا ۸۰ سالگی شده است.

چلک افزود: با توجه به اینکه برخی گروه‌های سالمندان همچون افراد تنها، بیمار، حاشیه نشین، زنان و  فقرا آسیب‌پذیرتر هستند، حداقل انتظار این است که در بخش سیاستگذاری و حمایت‌های اجتماعی به سالمندان توجه خاصی شود و مطالبه حمایت‌های اجتماعی برای زندگی خوب برای آنان امکان‌پذیر شود.

بحث تکریم سالمندان موضوعی است که کمتر روی آن کار شده است چون به نظر می‌رسد ساختار خانواده و روابط بین فردی تغییر کرده‌ و مسوولیت اجتماعی شهروندان کمتر شده است. این مسایل تبدیل به این نگاه شده که سالمندان سربار جامعه هستند، درحالی که در هر جامعه‌ای، سالمندان سرمایه آن جامعه هستند.

جمعیت سالمندی کشور تا سال ۲۰۵۰ به بیش از ۳۰ درصد می رسدجمعیت سالمندی کشور تا سال 2050 به بیش از 30 درصد می رسد

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

چاقی شما را در معرض ابتلا به 11 نوع سرطان قرار می‌دهد

چاقی و ابتلا به یازده سرطان

چاقی شما را در معرض ابتلا به ۱۱ نوع سرطان قرار می‌دهد New York Post: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *