شناسایی یک هدف دارویی برای مقابله با سرطان

0
667
شناسایی یک هدف دارویی برای مقابله با سرطان

شناسایی یک هدف دارویی برای مقابله با سرطان،سرطان به معنی رشد کنترل‌نشده سلول‌هاست و یک مسیر زیستی موسوم به Hippo که در تنظیم اندازه اندام نقش دارد، در سرطان نیز نقش دارد. پیش از این مشخص شده بود که جزئی کلیدی در مسیر Hippo، پروتئین YAP است که دلیل بروز انواع بسیاری از تومورها است.

در مطالعه‌ای جدید محققین بیمارستان کودکان بوستون سعی کرده‌اند این یافته را به یک هدف دارویی تبدیل کنند.

در همین راستا آن‌ها نشان داده‌اند که YAP به میزان بسیاری زیادی از طریق یک پروتئین پایین‌دست به نام NUAK2 عمل می‌کند که می‌تواند به آسانی با یک ریزمولکول غیرفعال شود.
مسیر Hippo و به طور ویژه YAP به سختی به‌وسیله داروها هدف قرار می‌گیرد و به همین دلیل شناسایی پروتئین NUAK2 به عنوان مولکولی که می‌تواند هدف داروها واقع شود، می‌تواند در مقابله با سرطان‌هایی که بوسیله YAP ایجاد می‌شوند، موثر باشد.

YAP یک فاکتور رونویسی است که آن را هدفی غیرقابل تخریب بوسیله داروها یا اصطلاحا undruggable می‌نامند، زیرا فاکتورهای رونویسی فاقد ویژگی‌های ساختاری است که داروها بتوانند به آن متصل شوند.

اما از آن جایی که YAP می‌تواند ژن‌های دیگری را از جمله NUAK2 در پایین‌دست فعال کند، می‌توان با هدف قرار دادن این ژن‌ها در مقابله با سرطان موفق بود.

ریزمولکولی که بتواند NAUK2 را غیرفعال کند می‌تواند تکثیر و فرا رشد سلول‌های سرطانی ناشی از YAP را قویا سرکوب کند.

منبع:Stem Cell News

شناسایی یک هدف دارویی برای مقابله با سرطانشناسایی یک هدف دارویی برای مقابله با سرطان

نشریه پزشکان ایرانی نشریه پزشکی،نشریه دارویی،تداخلات دارویی-گایدلاین قلب-گایدلاین پوست-گایدلاین پوست-گایدلاین پزشکی-گایدلاین داروسازی-گایدلاین زنان-گایدلاین فشار خون-گایدلاین دیابت-گایدلاین روماتولوژی-تازه های پزشکی-تازه های دارویی-تداخلات دارویی-گزارش بالینی-کنگره های و همایش های داخلی-کنگره های و همایش های خارجی-بررسی های کنگره های خارج از کشور-پر تیراژترین نشریه کشور-پرتیراژترین نشریه پزشکی و داروسازی کشور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید