دیابت بارداری تشخیص بهتر

  2
  639
  دیابت بارداری تشخیص بهتر

  دیابت بارداری تشخیص بهتر
  MD edge: شاید زمان آن فرارسیده که ایالات متحده گایدلاین‌های خود را برای غربالگری دیابت بارداری تغییر دهد.

  دیابت بارداری تشخیص بهتر

  بیماری دیابت بارداری (GDM) عموما به عنوان هر درجه‌ای از عدم تحمل گلوکز با شروع یا اولین تشخیص در دوران بارداری تعریف می‌شود. بهترین رویکرد و معیارهای دقیق برای استفاده برای غربالگری و تشخیص GDM در حال بحث جهانی است. در جدول ۱، ما فقط برخی از پیشنهادهای متفاوت را توسط سازمان‌های مختلف ارائه می‌کنیم.

  به عنوان مثال، کالج آمریکایی زنان و مامایی یک رویکرد دو مرحله‌ای را برای تشخیص دیابت بارداری پیشنهاد می‌دهد. اما به نظر می‌رسد این تشخیص باید به طور جهانی به عنوان نتیجه‌ای غیرعادی با تست یک مرحله‌ای گلوکز ۷۵ گرمی تعیین شود، همانطور که توسط سازمان بهداشت جهانی، فدراسیون بین‌المللی زنان و مامایی و دیگران پذیرفته شده‌است.

  حدود ۸ درصد از تمام بارداری توسط GDM با تست یک مرحله‌ای در آمریکا عارضه‌دار شده‌است. این شیوع ممکن است از ۱ درصد تا ۱۴ درصد از تمام بارداری، بسته به جمعیت مورد مطالعه و آزمون‌های تشخیصی متغیر باشد.

  روش‌های مختلفی برای غربالگری و تشخیص GDM توسط جوامع بین‌المللی پیشنهاد شده‌است؛ در خصوص تشخیص GDM توسط رویکرد یک (One Step) یا دو مرحله‌ای (Two Step) اختلاف‌نظر وجود دارد. رویکرد یک مرحله‌ای شامل تست تحمل گلوکز خوراکی با مقدار ۷۵ گرم گلوکز با اندازه‌گیری غلظت گلوکز پلاسما در حالت ناشتا و ۱ ساعت و ۲ ساعت پس از تجویز گلوکز است.

  نتیجه مثبت برای رویکرد یک مرحله‌ای به صورت حداقل ۱ اندازه‌گیری بیشتر از ۹۲، ۱۸۰، یا ۱۵۳ میلی‌گرم/دسی‌لیتر در حالت ناشتا، ۱ ساعت یا ۲ ساعت بعد (به ترتیب) تعریف می‌شود. روش دو مرحله‌ای شامل تجویز غیرناشتای ۵۰ گرم قند، با اندازه‌گیری گلوکز خون ۱ ساعت بعد است. غربالگری مثبت، که اغلب به عنوان مقدار گلوکز خون بالاتر از ۱۳۵ میلی‌گرم/دسی‌لیتر (محدوده، ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلی‌گرم/دسی‌لیتر) تعریف می‌شود، با تست تشخیصی با تجویز مقدار ۱۰۰ گرم گلوکز با اندازه‌گیری در حالت ناشتا و ۱ و ۲ و ۳ ساعت بعد از تجویز گلوکز انجام می‌شود. تست تشخیصی مثبت به صورت ۲ اندازه‌گیری بالاتر از مقدار هدف تعریف می‌شود.

  چرا تست یک مرحله‌ای ترجیح داده می‌شود؟

  چندین دلیل برای ترجیح دادن رویکرد یک مرحله‌ای برای تشخیص GDM در مقایسه با رویکرد دو مرحله‌ای وجود دارد. زنانی که تست آنها برای GDM با دو مرحله منفی است، هنوز با مشکلات بارداری دست‌وپنجه نرم می‌کنند. زنانی که تست یک‌مرحله‌ای آنها برای GDM مثبت، اما تست دومرحله‌ای منفی است، با وجود ابتلا به درجه ملایم‌تری از عدم تحمل گلوکز، ریسک بیشتری برای تجربه عوارض متعدد دارند. برای مادر، این عوارض شامل فشار خون بالا، پره‌اکلامپسی و زایمان سزارین است. کودک همچنین می‌تواند مشکلات موقع تولد را تجربه کند. بنابراین، زنانی که تست مثبت برای GDM با تست یک مرحله‌ای هستند، سزاوار تشخیص و درمان برای شرایط هستند، چون نه تنها در معرض خطر این مشکلات قرار دارند، بلکه درمان GDM، وقوع این عوارض را کاهش می‌دهد. در حقیقت افزایش نرخ تشخیص GDM با تست یک مرحله‌ای (حدود ۸ درصد) در مقایسه با تست دو مرحله‌ای (حدود ۴ درصد) وجود دارد. با این حال، این افزایش در متاآنالیز کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده (RCTs) خفیف و غیرمعنی‌دار است، و کم‌تر از ۱۸ درصد تفاوت در نرخ تشخیصی است که پیش از این فرض شد و با افزایش نرخ دیابت / پره‌دیابت در جمعیت عمومی سازگار است و با افزایش شیوع چاقی و مقاومت انسولین مرتبط. به طور کلی پایبندی به تست بهتر است. پنج تا ۱۵ درصد از بیماران، بسته به این مطالعه، پایبند به مرحله دوم آزمون دو مرحله‌ای نیستند. زنان به راستی رویکرد یک مرحله‌ای را ترجیح می‌دهند؛ گام دوم در رویکرد دو مرحله‌ای ممکن است بار اضافی باشد. از سوی دیگر، رویکرد یک مرحله‌ای کم‌هزینه‌تر است. زمانی که پیشگیری از دیابت پس از بارداری در نظر گرفته می‌شود، فرآیند یک مرحله‌ای مقرون‌به‌صرفه است. مورد دیگر، آن است که در تست یک مرحله‌ای پیامدهای مادری و پری‌ناتال بهتر است. متاآنالیزی از ۴ کارآزمایی نشان می‌دهد که تشخیص و درمان GDM در رویکرد تک مرحله‌ای، در مقایسه با غربالگری و درمان با استفاده از رویکرد دو مرحله‌ای، با افزایش بروز GDM (۸ درصد در برابر ۴ درصد) و با نتایج بهتر مادری و پری‌ناتال همراه است. در حقیقت، رویکرد یک مرحله‌ای با کاهش قابل‌توجه در بزرگ بودن نوزاد برای سن بارداری (۵۶ درصد)، پذیرش در واحد مراقبت‌های ویژه نئوناتال (۵۱ درصد) و هیپوگلیسمی نئوناتال (۴۸ درصد) همراه است. آزمایش‌های ناهمگن در متاآنالیز و کیفیت همگی به نتایج بهتر در گروه آزمایش یک مرحله‌ای اشاره داشتند. نیاز به انجام مرحله دوم در روش دو مرحله‌ای تشخیص و درمان را به تاخیر می‌اندازد. رویکرد یک مرحله‌ای با افزایش انطباق تست GDM و تشخیص اولیه مرتبط است که دلیل دیگری برای نتایج بهتر با رویکرد یک مرحله‌ای است. در حضور عوامل خطری مانند GDM قبلی، ماکروزومی قبلی، سن بالای مادر، بارداری چنتایی و موارد دیگر، تست یک مرحله‌ای باید در اولین دیدار قبل از تولد انجام شود. بر این اساس، تست تک مرحله‌ای، تست تحمل گلوکز خوراکی ۷۵ گرمی ۲ ساعته برای تشخیص دیابت در شرایط غیر از بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به دلایل متعدد ما که در بالا ذکر شدند، ما غربالگری عمومی GDM را با استفاده از رویکرد یک مرحله‌ای توصیه می‌کنیم. در واقع زمان آن رسیده ‌است که ایالات‌متحده رهنمودهای خود را برای غربالگری برای GDM تغییر دهد.

   رویکرد بهتر تشخیصی برای دیابت بارداری
  رویکرد بهتر تشخیصی برای دیابت بارداری
   رویکرد بهتر تشخیصی برای دیابت بارداری-1
  رویکرد بهتر تشخیصی برای دیابت بارداری

   

  2 دیدگاه‌ها

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید