تشخیص سرطان تخمدان با تست خونی

0
101
تشخیص سرطان تخمدان با یک تست خونی جدید

تشخیص سرطان تخمدان با یک تست خونی جدید،سمپوزیوم سرطان پستان سن‌آنتونیو در ۴ تا ۸ دسامبر ۲۰۱۸ برگزار شد. در این نشست علمی، چندین کارآزمایی بالینی معرفی شدند که توانایی بالقوه تغییر قواعد کار بالین را دارند. نتایج بعضی نیز بر درمان کمتر بعضی از بیماران مبتلا به سرطان پستان تاکید دارند.

در واقع، کاهش تشدید درمانی یک موضوع اصلی در درمان سرطان پستان است که امروزه توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. آنچه در زیر می‌آید، نگاهی است به برترین موارد مطرح شده در این سمپوزیوم.

از زمان تاسیس این سمپوزیوم در سال ۱۹۷۸، این کنفرانس منطقه‌ای یک روزه به کنفرانسی ۵ روزه و با شرکت‌کنندگانی از ۹۰ کشور دنیا تبدیل شده است.

در میان برترین موضوعاتی که در کنگره امسال مطرح شدند، می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:

۱) دوز کم تاموکسیفن برای داکتال کارسینومای درجا و دیگر تومورهای غیرتهاجمی کافی است.
۲) ادجوانت ado-trastuzumab emtansine، استاندارد جدید درمانی در مواردی است که بیماری HER2+ باقی بماند.
۳) از رادیوتراپی پارشیال تشدیدیابنده پستان در مراحل اولیه سرطان پستان استفاده کنید.
۴) داروی تجویز شده برای مثانه بیش‌فعال، می‌تواند گرگرفتگی را بهبود داده و کیفیت زندگی را بهبود بخشد.
۵) کپسیتابین در سرطان پستان سه‌گانه منفی اغلب اثربخشی ندارد، به جز در یک مورد.
۶) ورزش برای قلب خوب است و باید به گایدلاین‌های درمانی افزوده شود.

تاموکسیفن با دوز کم برای داکتال کارسینومای درجا (DCIS)

دوز کمتر تاموکسیفن (۵ میلی‌گرم در روز به جای ۲۰ میلی‌گرم) برای یک دوره کوتاه‌تر از معمول درمانی (۳ سال به جای ۵ سال) برای بیماران مبتلا به DCIS، کارسینومای لوبولار در جا، یا هیپرپلازی آتیپیکال داکتال، عود حوادث جدید سرطان پستان را در مقایسه با دارونما در یک مطالعه بزرگ ایتالیایی کاهش داده است.

در این کارآزمایی با حضور ۵۰۰ بیمار، ۵/۵ درصد از بیماران در گروه دوز کم تاموکسیفن با عود بیماری مواجه شدند یا بیماری جدید داشتند، از جمله بیماری تهاجمی. در مقابل، ۳/۱۱ درصد از بیماران گروه پلاسبو این تجربه را داشتند.

به گفته محققان، نتایج این مطالعه می‌تواند قواعد درمانی سرطان پستان را تغییر دهد.
با توجه به آنکه تاموکسیفن ۵ میلی‌گرمی در حال حاضر موجود نیست، می‌توان دوز ۱۰ میلی‌گرمی آن را یک روز در میان استفاده کرد.

استاندارد جدید زمانی که سرطان پستان HER2+ مشخص نیست

برای بیماران مبتلا به سرطان پستان HER2+ مراحل اولیه که پیش از جراحی تحت کموتراپی و تراستوزوماب قرار می‌گیرند و پس از اکسزیون نیز بیماری باقی می‌ماند، استاندارد جدیدی برای قدم بعدی در درمان پیشنهاد شده است.

به طور معمول، این بیماران مراحل اولیه، که در مقایسه با بیمارانی که مبتلا به بیماری واضح هستند، پروگنوز بدتری دارند، روی درمان بیشتر با تراستوزوماب قرار می‌گیرند.

اما نتایج کارآزمایی KATHERINE نشان داده که ادجوانت ado-trastuzumab emtansine با نام تجاری T-DM1 در این گروه از بیماران با بیماری باقیمانده، خطر عود بیماری یا مرگ‌و‌میر بیمار را در مقایسه با تراستوزوماب به تنهایی، تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

در آنالیزهای میان دوره نیز نشان داده شد که بیماری تهاجمی یا مرگ در ۲/۱۲ درصد از بیماران گروه T-DM1 در مقایسه با ۲/۲۲ درصد از بیماران گروه تراستوزوماب به تنهایی، گزارش شده است.

درصد تخمینی بیماران بدون بیماری تهاجمی در ۳ سال، ۳/۸۸ درصد در گروه T-DM1 و ۷۷ درصد در گروه تراستوزوماب به تنهایی بوده است. این ۳/۱۱ درصد تفاوت، نشانه‌ای است از بهبود مطلق قابل توجه.

رادیاسیون پارشیال پستان برای سرطان پستان اولیه

رادیاسیون پارشیال پستان (PBI) تشدیدیابنده، هرچند ۱۰۰ درصد برابر با رادیاسیون همه پستان (WBI) برای کنترل بیماری در بیماران مبتلا به سرطان پستان مراحل ابتدایی نیست، می‌تواند یک گزینه درمانی ارزنده برای بسیاری از بیماران باشد، زیرا پیامدهای مشابهی را نشان داده است.

رادیاسیون پارشیال پستان فقط محدود به منطقه حفره لامپکتومی می‌شود، به این ترتیب، دوره درمان به ۵ روز یا کمتر کاهش می‌یابد. البته هنوز نمی‌توان ادعا کرد که PBI و WBI در کنترل عود تومور لوکال پستان یکسان هستند، تفاوت مطلق در بروز تجمعی ۱۰ ساله IBTR فقط ۷/۰ درصد است، بنابراین رادیاسیون پارشیال پستان می‌تواند یک گزینه جایگزین قابل قبول برای WBI برای گروهی از زنان باشد که تحت جراحی حفظ پستان قرار می‌گیرند.

اکسی‌بوتینین برای گرگرفتگی

اکسی‌بوتینین، یک آنتی‌کولینرژیک است که به‌طور گسترده‌ای برای درمان بی‌اختیاری ادراری ناشی از مثانه بیش‌فعال استفاده می‌شود.

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد، این دارو می‌تواند در درمان گرگرفتگی در بازماندگان سرطان پستان موثر باشد. زنان در این مطالعه با ۲۸ یا بیشتر مورد گرگرفتگی در هفته برای حداقل ۳۰ روز مواجه بودند.

اکسی‌بوتینین با دوز ۵/۲ یا ۵ میلی‌گرم دو بار در روز، توانست به‌طور قابل توجهی فراوانی و شدت گرگرفتگی‌ها را کاهش داده و تاثیر مثبتی بر کار، فعالیت‌های اجتماعی، خواب و کیفیت زندگی کلی بیماران می‌گذارد.

زیبایی کاهش تشدید در درمان لنف‌نود سرطان

رادیوتراپی برای درمان حداقل لنف‌نودهای آگزیلاری مثبت در بیماران مبتلا به سرطان پستان مراحل اولیه، از نظر اثربخشی با جراحی قابل مقایسه بوده و با نرخ کمتری از عوارض جانبی ترسناک لنفادم همراه است. این نتایج از یک کارآزمایی تصادفی‌سازی ۱۰ ساله به دست آمده است.

در این مطالعه، ۱۴۲۵ بیمار با سرطان پستان نود منفی از نظر بالینی که بیوپسی‌های غدد لنفاوی نگهبان آنها مثبت گزارش شد و درگیری حداقلی غدد لنفاوی داشتند (یک تا ۳ لنف‌نود) وارد شدند. بیماران به‌طور تصادفی به جراحی آگزیلاری یا رادیوتراپی تقسیم شدند.

در ۱۰ سال، ۲/۱۸ درصد از گروه رادیوتراپی و ۹۳/۰ درصد از گروه دایسکسیون لنف‌نود با عود آگزیلاری روبه‌رو شدند. برای بیماران هر دو گروه این میزان عود بسیار کم است.

منبع:Medscape

تشخیص سرطان تخمدان با یک تست خونی جدید

برگزاری سمپوزیوم سرطان پستان سن‌آنتونیوتشخیص سرطان تخمدان با یک تست خونی جدید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید