تاثیر سیگار بر بیماری کبد چرب غیرالکلی

0
783

تاثیر سیگار بر بیماری کبد چرب غیرالکلی،به نظر می‌رسد سیگار یک عامل خطر قابل اصلاح برای ابتلا و پیشرفت بیماری کبد چرب غیرالکلی است.

هرچند درمان اختصاصی برای بیماری کبد چرب غیرالکلی وجود ندارد، کاهش وزن، پرهیز از الکل، و کنترل شرایط بیماری‌های همراه زمینه‌ای مانند دیابت برای درمان بیماری کبد چرب غیرالکلی توصیه می‌شود.

اما آیا پزشکان باید قطع سیگار کشیدن را هم به بیماران توصیه کنند؟

به منظور بررسی و تعیین اثر سیگار کشیدن بر بروز بیماری کبد چرب غیرالکلی و پیشرفت آن، محققان کره‌ای به‌طور طولی استفاده از سیگار را که خود بیمار گزارش می‌کرد، همراه با اندازه‌گیری سطح کوتینین ادرار، بررسی و در ۲۰۰ هزار نفر که در ابتدا مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی نبودند، سونوگرافی شکمی انجام دادند.

افراد سالانه یا هر دو سال یک بار به مدت ۱/۴ سال معاینه بالینی کامل می‌شدند، یعنی یک میلیون فرد – سال پیگیری. شدت بیماری کبد چرب غیرالکلی با استفاده از NAFLD fibrosis score ارزیابی شد.
در میان مردان، میزان سیگاری بودن افراد بر اساس هرگز، قبلا و اکنون، به ترتیب ۱/۳۷، ۵/۲۵ و ۴/۳۷ درصد بود. این میزان در زنان به ترتیب عبارت بود از ۵/۹۴، ۲/۳ و ۲/۲ درصد. یک ارتباط دوز – پاسخ مثبت بین pack-years و بروز بیماری کبد چرب غیرالکلی دیده شد.

در آنالیزهای چند متغیره، در مقایسه با مردانی که اصلا سیگار نکشیده بودند، مردان با ۱۰ تا ۱۹ pack-years، معادل ۲۵ درصد بیشتر احتمال داشت که مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی شوند. این میزان در افرادی با ۲۰ pack-years یا بیشتر، به ۳۶ درصد رسید.

در زنان، در مقایسه با زنانی که اصلا سیگار نکشیده بودند، بروز بیماری کبد چرب غیرالکلی ۲۵ درصد بیشتر از افرادی بود که ۵ تا ۱۰ pack-years سیگار می‌کشیدند و در مقایسه با افرادی که ۱۰ pack-years یا بیشتر سیگار می‌کشیدند، این میزان افزایش به ۴۶ درصد رسید.

علاوه براین، تعداد pack-years ارتباط مثبتی با فیبروز بالاتر براساس NFS متوسط یا بالاتر دارند. سطح کوتینین ادار نیز ارتباط مثبتی با خطر بیماری کبد چرب غیرالکلی داشت.

منبع:Journal Watch

تاثیر سیگار بر بیماری کبد چرب غیرالکلیتاثیر سیگار بر بیماری کبد چرب غیرالکلی

نشریه پزشکان ایرانی نشریه پزشکی،نشریه دارویی،تداخلات دارویی-گایدلاین قلب-گایدلاین پوست-گایدلاین پوست-گایدلاین پزشکی-گایدلاین داروسازی-گایدلاین زنان-گایدلاین فشار خون-گایدلاین دیابت-گایدلاین روماتولوژی-تازه های پزشکی-تازه های دارویی-تداخلات دارویی-گزارش بالینی-کنگره های و همایش های داخلی-کنگره های و همایش های خارجی-بررسی های کنگره های خارج از کشور-پر تیراژترین نشریه کشور-پرتیراژترین نشریه پزشکی و داروسازی کشور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید