گاستروکتومی/لاپاروسکوپیک یا باز

0
589
گاستروکتومی/لاپاروسکوپیک یا باز

گاستروکتومی/لاپاروسکوپیک یا باز،نتایج یک مطالعه از کره جنوبی نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به سرطان معده مرحله I که تحت دیستال گاستروکتومی لاپاروسکوپیک قرار می‌گیرند، در مقایسه با دیستال گاستروکتومی باز، نرخ‌های مشابهی از نظر بقای طولانی‌مدت دارند.

در این مطالعه محققان دانشگاه سئول متذکر می‌شوند که رویکرد لاپاروسکوپیک پیامدهای پس از جراحی کوتاه‌مدت بهتری دارد. البته هنوز نگرانی‌هایی در مورد ایمنی آن از نظر انکولوژی وجود دارد که باید در مطالعات آینده به آنها پرداخت.

برای بررسی بیشتر این موضوع، محققان بین سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰، یک کارآزمایی تصادفی‌سازی شده برچسب باز را از این دو تکنیک در بیش از ۱۴۰۰ بیمار مبتلا به سرطان معده مرحله I آدنوکارسینوما که با پاتولوژی نیز تائید شده بود، انجام دادند. این مطالعه در برگیرنده ۱۵ جراح از ۱۳ مرکز بود. کیفیت کارآزمایی با استفاده از حجم پرونده‌های بیمارستان‌ها و جراحان به عنوان معیار شایستگی و همچنین ارزیابی مهارت فنی جراحان حفظ شد.

بقای بیماران و وضعیت عود بیماری در پایان سال ۲۰۱۶ ارزیابی شد. نرخ بقای ۵ ساله در گروه لاپاروسکوپیک معادل ۲/۹۴ درصد و در گروه جراحی باز معادل ۳/۹۳ درصد گزارش شد. بقای اختصاصی سرطان نیز مشابه بوده و به ترتیب، معادل ۱/۹۷ و ۲/۹۷ درصد بوده است. ۸۵ بیمار بین دو گروه متقاطع شده و پروسیجری را دریافت کردند که تصادفی‌سازی نشده بود، اما نتایج آنالیز per-protocol همسو با آنالیز intention-to-treat گزارش شد.

محققان همچنین اعلام کردند که از آناستوموز extracorporeal در گروه لاپاروسکوپیک استفاده کردند، زیرا در آن زمان به عنوان استاندارد این روش شناخته می‌شد، هرچند در حال حاضر، آناستوموز intracorporeal به عنوان تکنیک استاندارد در این زمینه مورد قبول است.

محققان نتیجه می‌گیرند که نتایج این کارآزمایی از استفاده از دیستال گاستروکتومی لاپاروسکوپیک به عنوان یک گزینه درمانی استاندارد برای سرطان دیستال معده مرحله I بالینی که بتواند توسط جراحان با تجربه کافی انجام شود، پشتیبانی می‌کند.

نتایج این مطالعه از آن جهت مهم است که به بدنه منابع موجود در این زمینه این حقیقت را می‌افزاید که انجام جراحی با حداقل تهاجم برای سرطان دیستال معده مرحله I بالینی، با فاکتورهای مهم انکولوژیک مانند زمان کموتراپی پس از جراحی، الگوهای عود و مهم‌تر از همه، بقا، تداخلی ندارند و در دستان با تجربه، ایمن است. گاسترکتومی لاپاروسکوپیک مزایایی را مانند کاهش طول مدت اقامت در بیمارستان، کاهش میزان خون از دست رفته و کاهش عوارض ارائه می‌دهد.

با این وجود، به عقیده بعضی از محققین، ما باید در مورد حمایت گسترده از لاپاروسکوپیک گاسترکتومی برای سرطان دیستال معده مرحله I بالینی محتاط باشیم، زیرا نتایج این پژوهش از میان دستان متبحرترین جراحان برآمده است. جراحان کم‌تر مجرب که لاپاروسکوپیک گاسترکتومی را انجام می‌دهند ممکن است به نتایج خوب جراحی و سرطان که در این مطالعه به آنها رسیده شده، دست نیابند و این امر می‌تواند به بیماران آسیب برساند.

نویسندگان این مطالعه، خود، از ارجاع بیماران به مراکز با حجم بالای بیمار و جراحان باتجربه برای تمام بیماران مبتلا به سرطان معده استفاده می‌کنند.

منبع:JAMA:

گاستروکتومی/لاپاروسکوپیک یا بازگاستروکتومی/لاپاروسکوپیک یا باز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید