سرخط خبرها
خانه / تازه های پزشکی / آزمایش ژنتیک برای بررسی احتمال ابتلا بہ سرطان

آزمایش ژنتیک برای بررسی احتمال ابتلا بہ سرطان

دانشیار مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر ایران خبر داد :

آزمایش ژنتیک برای بررسی احتمال ابتلا بہ سرطان

دانشیار مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر ایران اعلام کرد : برخی از خانوادہ ھا یک ژن معیوب ارثی دارند کہ می تواند خطر ابتلای آن ھا را بہ انواع سرطان افزایش دھد. در حال حاضر آزمایش ھایی برای بررسی ژن ھای معیوب ارثی کہ خطر ابتلا بہ سرطان تخمدان ، رحم و پروستات را افزایش می دھد در دسترس ھستند.

کاظم زندہ دل در گفت و گو با نشریہ پزشکان ایرانی با بیان اینکہ چہ افرادی باید آزمایش ژنتیک انجام دھند، گفت : اگر ابتلا بہ بیماری سرطان در خانوادہ رخ دادہ است ن این نگرانی وجود دارد کہ مابقی افراد احتمال ابتلا بہ بیماری است آزمایش ژنتیک می تواند بہ این مسئلہ کمک کند و ھمچنین استرس و اضطراب ناشی از ناآگاھی از آن را کاھش می دھد.

وی افزود : آزمایش ژنتیک کہ بہ منظور بررسی افزایش خطر ابتلا بہ سرطان انجام می شود، پیش بینی کنندہ است. نتیجہ مثبت این آزمایش بہ این معنی است کہ این افراد بیش از سایر افراد جامعہ در معرض ابتلا بہ سرطان ھستند. اما بہ این معنا نیست کہ مبتلا بہ سرطان ھستند یا مبتلا بہ این بیماری می شوند.

زندہ دل ادامہ داد: انجام آزمایش ژنتیک برای کودکان زیر ۱۸ سال توصیہ نمی شود و اگر سابقہ خانوادگی نسبت بہ ابتلا بہ سرطان قوی باشد پزشک، فرد را بہ یک درمانگاہ ارجاع خواھد داد.

وی بیان داشت : اگر متوجہ شدید کہ ژن معیوب ارثی دارید می توانید کارھایی برای کاھش خطر ابتلا بہ سرطان انجام دھید و شاید بہ غربالگری منظم برای تشخیص زود ھنگام نیاز باشد. البتہ داروھایی کہ مصرف می شود خطر ابتلا بہ سرطان را کاھش می دھد.

آزمایش ژنتیک برای بررسی احتمال ابتلا بہ سرطان

نشریه پزشکان ایرانی-دو هفته نامه پزشکی و پیراپزشکی  با هدف کمک به ازتقا دانش پزشکی منتشر و در اختیار علاقمندان قرار گرفت.این نشریه بر خود فرض می داند با جمع آوری مطالب از داخل و خارج از کشور ،این رسالت خود را انجام بدهد.

نشریه پزشکان ایرانی با انتشار زمان بندی دقیق کنگره های پزشکی در داخل ایران و انتشار جدید ترین گایدلاین های روز دنیا و همچنین مطالعات انجام شده در سراسر جهان ،چکیده مقالات ارائه شده در کنگره های برگزار ده در جهان گامی کوچک در جهت ارتقا دانش پزشکی در کشور عزیزمان ایران بردارد.

دو هفته نامه پزشکان ایرانی با گستره توزیع سراسری در کلیه کنگره های پزشکی ،داروئی ….توزیع می گردد و همچنین برای علاقمندان با سیستم پستی ارسال می گردد.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

چه بیمارانی برای جراحی آنتی‌رفلاکس انتخاب شوند؟

چه بیمارانی برای جراحی آنتی‌رفلاکس انتخاب شوند؟

چه بیمارانی برای جراحی آنتی‌رفلاکس انتخاب شوند؟ یک گروه چند رشته‌ای با حمایت «انجمن بین‌المللی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *