گایدلاین پوست/فوتودینامیک درمانی موضعی

0
69
گایدلاین پوست/فوتودینامیک درمانی موضعی

گایدلاین پوست/فوتودینامیک درمانی موضعی،انجمن درماتولوژیست‌های بریتانیا همراه با گروه فوتودرماتولوژی بریتانیا، گایدلاین فوتودینامیک‌درمانی موضعی (PDT) را در سال ۲۰۱۹ منتشر کردند. آنچه در زیر می‌آید، نگاهی است به نکات برجسته آن.

بازال سل کارسینوما

PDT موضعی باید به عنوان یک گزینه درمانی برای بازال سل کارسینوما (BCC) سطحی، به ویژه برای محل‌هایی از پوست که به طور ضعیف درمان می‌شوند یا از نظر زیبایی حساس هستند، در مواردی با ضایعات متعدد، و در زخم‌هایی که یک منطقه بزرگ را پوشش می‌دهند، پیشنهاد شود.

PDT موضعی را می‌توان برای BCC ندولار نازک (< ۲ mm) در شرایطی در نظر گرفت که در آن‌ها درمان‌های دیگر غیرعملی یا کنترااندیکه هستند.

چرخه‌های بیشتر PDT را می‌توان برای ضایعات باقی‌مانده، زمانی که یک واکنش خوب با درمان قبلی به دست آمد، استفاده کرد.

PDT موضعی نباید به عنوان یک روش استاندارد برای nodular BCC در محل‌های دارای خطر بالا ارایه شود.

برای افزایش نفوذ برای BCC، از نور قرمز و نه نوری با طول‌موج کوتاه‌تر (مثل نور آبی، نور سبز، نور روز) استفاده کنید.

اسکواموس سل کارسینومای در جا (بیماری Bowen)

PDT موضعی باید به عنوان یک گزینه درمانی برای اسکواموس سل کارسینومای در جا، به ویژه برای محل‌هایی از پوست که به طور ضعیف درمان می‌شوند یا از نظر زیبایی حساس هستند، در مواردی با ضایعات متعدد، و در زخم‌هایی که یک ناحیه بزرگ را پوشش می‌دهند، پیشنهاد شود.

اکتینیک کراتوزیس

PDT موضعی باید به عنوان یک گزینه درمانی برای اکتینیک کراتوزیس، به ویژه برای محل‌هایی از پوست که به طور ضعیف درمان می‌شوند یا از نظر زیبایی حساس هستند، در مواردی با ضایعات متعدد، و در زخم‌هایی که یک ناحیه بزرگ را پوشش می‌دهند، پیشنهاد شود.

چرخه‌های بیشتر PDT را می‌توان برای ضایعات باقی‌مانده، زمانی که یک واکنش خوب با درمان قبلی به دست آمد، استفاده کرد.
PDT موضعی را با نور روز می‌توان برای ضایعات خفیف (ضایعاتی که کمی قابل‌لمس هستند، راحت‌تر از آنچه دیده می‌شوند، احساس می‌شوند، Olsen grade I) یا ضایعات متوسط (ضایعاتی که نسبتا ضخیم هستند، به راحتی احساس می‌شوند، Olsen grade II)، زمانی که احتمال درد وجود دارد، در نظر گرفت، به ویژه برای نواحی یکنواخت در پوست سر یا صورت.

درمان ترکیبی را با PDT موضعی و سایر روش‌ها (برای مثال، imiquimod، پیش‌درمان با لیزر درمانی کاهنده جزئی) می‌توان در صورت مناسب بودن، برای افرادی با اکتینیک کراتوزیس ضخیم (بسیار ضخیم یا ضایعات آشکار؛ Olsen grade III)در نظر گرفت.

اسکواموس سل کارسینوما

اگر جراحی کنترااندیکه باشد، PDT موضعی را می‌توان به عنوان گزینه درمانی در SCC با تهاجم میکرو در نظر داشت.
PDT موضعی را نباید برای SCC تهاجمی پیشنهاد کرد.

پروفیلاکسی سرطان پوست

PDT موضعی می‌تواند برای پروفیلاکسی کاهش رشد ضایعات جدید در بیماران مبتلا به اکتینیک کراتوزیس یا سرطان پوست غیرملانومایی، از جمله افرادی که تحت پیوند اعضا قرار می‌گیرند، در نظر گرفته شود.

نئوپلازی اینترااپیتلیال وولوال

PDT موضعی می‌تواند برای ضایعات vulval intraepithelial neoplasia در نظر گرفته شود که ۱) یکپارچه، ۲) غیرپیگمنته، ۳) بدون ارتباط با عفونت پاپیلوماویروس انسانی و ۴) با درجات پائین دیس‌پلازی باشد.

Erythroplasia of Queyrat

PDT موضعی می‌تواند برای عنوان ضایعات Erythroplasia of Queyratیا Bowen disease of the glans penis در نظر گرفته شود، هر چند درد ممکن است یک عامل محدودکننده باشد.

T‐Cell Lymphoma پوستی

PDT موضعی می‌تواند برای T‐Cell Lymphoma پوستی، خصوصا برای بیماری مراحل اول، مواردی با ضایعات اندک لوکالیزه شده و مواردی که در محل‌های کم‌دسترس مانند چین های پوستی قرار دارند، در نظر گرفته شود.

Extramammary Paget Disease

PDT موضعی می‌تواند برای Extramammary Paget Disease با ضایعات کوچک یا نازک در محل‌هایی که ۱) انفیلتراسیون سلول پاژه کمتر متراکم است و ۲) درگیری محدود adnexal وجود دارد، در نظر گرفته شود.

PDT موضعی می‌تواند برای بیماری Paget یا قبل یا بعد از جراحی در نظر گرفته شود.

یک گزینه درمانی دیگر که باید برای Extramammary Paget Disease در نظر گرفته شود، درمان لیزری دی‌اکسید کربن قبل از PDT موضعی است.

آکنه

اگر درمان استاندارد بی‌اثر یا کنترااندیکه باشد، PDT موضعی می‌تواند برای آکنه در نظر گرفته شود.

پسوریازیس

PDT موضعی نباید به عنوان یک گزینه درمانی برای پسوریازیس پیشنهاد شود.

Actinic Cheilitis

PDT موضعی می‌تواند به عنوان یک گزینه درمانی برای Actinic Cheilitis پیشنهاد شود.

درمان ضدمیکروبی برای لشمانیوز جلدی، عفونت‌های قارچی یا زگیل‌های ویروسی

PDT مرسوم را می‌توان برای لشمانیوز جلدی، به ویژه برای مناطق حساس پوست از نظر زیبایی، در نظر گرفت. PDT با نور روز نیز می‌تواند برای لشمانیوز جلدی در نظر گرفته شود؛ با این حال، ممکن است چندین درمان مورد نیاز باشد.
PDT موضعی را می‌توان برای زگیل‌های ویروسی مقاوم در نظر گرفت.
PDT موضعی نباید به عنوان گزینه درمانی برای عفونت‌های قارچی پیشنهاد شود.

منبع:British Association of Dermatologists

گایدلاین پوست/فوتودینامیک درمانی موضعیگایدلاین پوست/فوتودینامیک درمانی موضعی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید