گایدلاین ۲۰۱۹ دیابت/ تایید Atezolizumab

0
1446
گایدلاین 2019 دیابت/ تایید Atezolizumab

گایدلاین ۲۰۱۹ دیابت/ تایید Atezolizumab،انجمن دیابت آمریکا (ADA) برای اولین بار در دستورالعمل‌های سالانه مدیریت دیابت خود، توصیه‌های خود را با کالج آمریکایی قلب و عروق (ACC) برای کاهش خطر قلب و عروق در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ هماهنگ کرده است. این دستورالعمل در Diabetes Care منتشر شده است.

استانداردهای مراقبت‌های پزشکی دیابت در سال ۲۰۱۹ که در ۱۷ دسامبر تهیه شده و در زمان واقعی نیز به‌روز می‌شود، همچنین با دستورالعمل‌های اجماع مشترک اخیرا منتشر شده توسط ADA و انجمن اروپایی مطالعه دیابت (EASD) که بر تصمیم‌گیری با محوریت بیمار در مورد درمان هیپرگلیسمی در دیابت نوع ۲ تمرکز دارد، همراهی دارد.

به گفته محققان، در تمام زمینه‌های مدیریت دیابت، استانداردهای ۲۰۱۹ موضع ADA را در مورد مراقبت بیمار-محور تقویت کرده و فرد را در مسیر تصمیم‌گیری شخصی درگیر می‌کند، چرا که استفاده از یک روش خاص برای تمام افراد مبتلا به دیابت کار درستی نیست.

در این گایدلاین سعی شده تا پزشکان را با برخی از ابزارها و مسیرهای تصمیم‌گیری و الگوریتم‌ها برای کمک به آنها در رسیدن به رویکرد درمانی که برای یک فرد مناسب باشد، آشنا کند.

دیگر تغییرات قابل‌توجه در سال ۲۰۱۹ شامل تشخیص دیابت، معاینات پا، مدیریت افراد مسن و جوانان مبتلا به دیابت، استفاده از تکنولوژی دیابت و تأکید بیشتر بر هزینه داروها به عنوان عامل اصلی تصمیم‌گیری بالینی است.

Neumiller به متخصصان مراقبت‌های اولیه به‌ویژه توصیه می‌کند که از خلاصه استانداردها، که در حال حاضر به صورت آنلاین در Clinical Diabetes منتشر شده، استفاده و اپلیکیشن Standards را دانلود کنید، که هر دو شامل الگوریتم‌های کلیدی و مسیرهای تصمیم‌گیری می‌شوند. این ابزار به برخی از این شخصی‌سازی‌ها واقعا کمک می‌کنند.

دیابت در طول سال‌های عمر

با توجه به رویکرد مبتنی بر بیمار، اطلاعات جدید در حال حاضر به مراقبت از افراد سالمند مبتلا به دیابت و جوانان مبتلا به دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ مربوط می‌شود.

به‌طور خاص، در بخش بزرگسالان بزرگتر توصیه‌هایی را در مورد مدیریت شیوه زندگی، تغذیه و عدم سخت‌تر کردن درمان دارویی، شامل یک جدول و الگوریتم جدید برای کمک به پزشکان در ساده‌سازی و عدم تجویز انسولین و سایر رژیم‌های دارویی در افراد مبتلا با امید به زندگی محدود فراهم می‌کند.

بحث در مورد دیابت نوع ۲ در جوانان به‌طور قابل‌توجهی در بخش کودکان و نوجوانان گسترده‌تر شده، و با توصیه‌های جدید در زمینه‌های مختلف، از جمله غربالگری و تشخیص، مدیریت شیوه زندگی، مدیریت دارویی و انتقال مراقبت به ارائه‌دهندگان بزرگسال، همراه است.

هماهنگ با ACC

«راهکار تصمیم‌گیری براساس اجماع‌نظر متخصصین» در بخش مدیریت بیماری‌های قلبی‌عروقی استانداردهای جدید ADA، هماهنگ با توصیه‌هایی است که توسط کمیته ACC در نوامبر ۲۰۱۸، با هدف آموزش متخصصان قلب و عروق در مورد استفاده از دو کلاس عمده داروهای جدید دیابت – مهارکننده‌های SGLT2 و آگونیست‌های ۱- GLP است که هر دو نشان داده‌اند پیامدهای جانبی قلبی و عروقی را در بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی و دیابت کاهش می‌دهند.این اسناد به طور رسمی توسط ADA تایید شده است.

در کنار راهنمای استفاده از مهارکننده‌های SGLT2 و آگونیست‌های۱- GLP ، فصل قلب و عروق این گایدلاین همچنین توصیه می‌کند که نارسایی قلبی و بیماری مزمن کلیه به عنوان عوامل اصلی در تعیین مراقبت مطلوب مورد توجه قرار گیرند، و همچنین استفاده از برآوردکننده خطر ASCVD (بیماری قلبی‌عروقی آترواسکلروتیک) پلاس را برای ارزیابی روتین خطر ۱۰ ساله بیماری قلبی‌عروقی آترواسکلروتیک در افراد مبتلا به دیابت تشویق می‌کند.

در این گایدلاین آمده که، برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ که به داروی تزریقی نیاز دارند، یک آگونیست گیرنده پپتید شبه‌گلوکاگون ۱ بر انسولین ارجحیت دارد.مصرف آب باید به بیماران توصیه شده و آنها از مصرف شیرین‌کننده‌های شکری و نوشیدنی‌های شیرین‌نشده منع شوند.

تغییر پارادایم‌های قدیمی: تشخیص، SMBG، تکنولوژی و پاها

براساس داده‌های جدید، ADA اکنون می‌گوید که دیابت می‌تواند بر اساس دو نتیجه آزمایش غیرطبیعی – مانند گلوکز ناشتا و HbA1c از یک نمونه خون مشابه تشخیص داده شود، بنابراین بیمار قبل از تشخیص نمی‌تواند بازگردد.

Neumiller معتقد است کمیته کار بالین حرفه‌ای این تغییرات را به منظور «افزایش بهره‌وری برای تشخیص زودهنگام» ایجاد کرده و اشاره می‌کند که «یکی از نگرانی‌ها در مورد روش قدیمی این است که اگر نمونه‌ای از خون مثبت را دیدید ممکن است ماه‌ها قبل از بازگشت برای پیگیری وجود داشته»، در حالی که رویکرد جدید باید به شناسایی زودتر افرادی که دچار دیابت بوده‌اند، و شروع درمان زودتر کمک کند.

در گایدلاین ۲۰۱۹ یک بخش جدید در زمینه تکنولوژی دیابت نیز با توصیه‌هایی در مورد دستگاه‌های تحویل انسولین، نظارت بر گلوکز، سیستم‌های «پانکراس مصنوعی» و تله‌مدیسین اضافه شده است.

در بخش تکنولوژی، ADA زبان جدیدی را تایید کرده که خود – کنترلی قند خون (SMBG) در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ که در معرض خطر هیپوگلیسمی قرار ندارند (مثلا، عدم مصرف انسولین یا سولفونیل‌اوره)، مزایای محدود دارد و به نظر نمی‌رسد که بر پیامدها تاثیر بگذارد.
در یکی دیگر از تغییرات پارادایم بالینی، ADA دیگر توصیه نمی‌کند که پزشکان پای همه بیماران مبتلا به دیابت را در هر بار ویزیت بررسی کنند.

در عوض، این چنین آزمایش‌های معمولی پا باید برای بیماران در معرض خطر بالای زخم نگاه داشته شود، و بررسی‌های سالانه پا برای همه افراد دیگر توصیه می‌شود.

تائید Atezolizumab برای NSCLC

سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد اندیکاسیون تجویز ایمونوتراپی Atezolizumab با نام ژنریک Tecentriq و محصول Genentech/Roche، گسترده شده و به عنوان درمان خط اول سرطان ریه پذیرفته شده است.

Atezolizumab یک مهارکننده PD-L1 است که اخیرا برای درمان سرطان مثانه و سرطان ریه سلول کوچک تائید شده است. همچنین برای تجویز در سرطان ریه سلول غیرکوچک به عنوان خط دوم نیز پیش از این تائید شده بود.

اندیکاسیون جدید تجویز Atezolizumab برای بیماران مبتلا به NSCLC متاستاتیک بدون موتاسیون‌های ژنومیک EGFR یا ALK، در ترکیب با bevacizumab (با نام تجاری Avastin و محصول Genentech)، paclitaxel و carboplatin، به عنوان خط اول درمانی است.

نتایج کارآزمایی IMpower150 که نشان داد با افزودن این ایمونوتراپی به درمان ترکیبی، بقای بیماران بهبود می‌یابد، منجر به تائید این اندیکاسیون جدید شده است.
شایع‌ترین عوارض جانبی که در بیش از ۲۰ درصد بیماران گروه ABCP گزارش شد، عبارت بودند از خستگی و آستنی، آلوپسی، تهوع، اسهال، یبوست، کاهش اشتها، آرترالژی، هیپرتانسیون و نوروپاتی محیطی.

Atezolizumab پیش از این اندیکاسیون تجویز را به عنوان خط دوم درمانی برای کارسینومای اوروتلیال متاستاتیک دریافت کرده بود و پس از آن، به عنوان درمان خط اول در بیمارانی تائید شد که واجد شرایط برای دریافت سیسپلاتین نبودند.

یک مطالعه اخیر دریافت که Atezolizumab در ترکیب با کموتراپی در بیماران PD-L1+ با سرطان پستان سه‌گانه منفی پیامدهای بیمار را بهبود می‌بخشد.

منبع:Medscape

گایدلاین ۲۰۱۹ دیابت/ تایید Atezolizumabگایدلاین 2019 دیابت/ تایید Atezolizumab

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید