گایدلاین درمانی ملانوما

1
604
گایدلاین درمانی ملانوما

گایدلاین درمانی ملانوما

گایدلاین درمانی ملانوما،آکادمی درماتولوژی آمریکا: امروزه بیش از یک میلیو نفر در دنیا با ملانوما دست و پنجه نرم می‌کنند و هر ساعت، یک بیمار در اثر این بیماری زندگی خود را از دست می‌دهد. گایدلاین‌های جدید مبتنی بر شواهد، اغلب رویکردهای متعددی را برای درمان جراحی و دارویی ملانومای اولیه پوستی ارایه می‌دهند.
آنچه در زیر می‌آید، نگاهی است به نکات برجسته دستورالعمل‌های آکادمی درماتولوژی آمریکا در زمینه درمان ملانوما.
۱) این راهنما انجام انواع بیوپسی‌هایی را که اطلاعات هیستوپاتولوژیک لازم را برای بهینه‌سازی تشخیص ملانوم پوست فراهم می‌کنند و مدیریت بیشتر را هدایت می‌کنند، توصیه می‌کند.
۲) جراحی سنگ بنای درمان ملانوم پوستی است. جراحی میکروگرافیک Mohs و سایر تکنیک‌های برداشت مرحله‌ای می‌تواند ارزیابی هیستولوژیکی جامع حاشیه محیطی را برای ملانومای در محل، نوع بدخیم لنتیگو، و همچنین بافت‌های کمی که در مکان‌های محدود آناتومیک ذخیره می‌شود، فراهم کند.
۳) رویکردهای غیرجراحی (imiquimod و اشکال سنتی پرتودرمانی) تنها زمانی در نظر گرفته می‌شوند، که عمل جراحی غیرعملی یا کنترااندیکه باشد، و فقط برای ملانوم در محل، نوع بدخیم لنتیگو است، زیرا نرخ درمان با این نوع درمان‌ها کمتر است.
۴) از آنجا که گزینه‌های درمانی برای بیماری‌های متاستاتیک به طور قابل توجهی بهبود یافته، از جمله در شرایط ادجوانت، مرحله‌بندی دقیق بیماری بسیار مهم است و ممکن است با بیوپسی گره لنفاوی پشتیبان برای مرحله‌بندی پاتولوژیک غدد لنفاوی ناحیه‌ای در بیماران مناسب در نظر گرفته شود.
۵) فراوانی و شدت پیگیری ملانوم پوستی، از جمله نظارت تصویربرداری، بستگی به مرحلهبیماری، خطر عود و خطر ابتلا به ملانوم اولیه جدید دارد.
۶) این دستورالعمل همچنین در مورد ملانوم در دوران بارداری، آزمایش ژنتیک برای بررسی خطر ارثی و مدیریت سمیت‌های پوستی در ارتباط با درمان‌های جدید برای بیماری پیشرفته، توصیه‌هایی را آورده است.

حاشیه جراحی و عمق برداشتن تومور
جراحی، روش اولیه درمانی ملانومای پوستی است با هر دو هدف کنترل و درمان موضعی پایدار و درمان قطعی در بیماران بدون نودال منطقه‌ای مخفی یا متاستاز دوردست. پس از بیوپسی اولیه، برداشت گسترده‌تر و عمیق‌تر برای اطمینان از حذف کامل ضایعه، تایید بافت شناسی حاشیه واضح و کاهش خطر عود مجدد انجام می‌شود. کاهش خطر عود مجدد شامل هر دو نوع عود واقعی لوکال است، که با حضور سرطان در جا و/یا فاز رشد رادیال (به عنوان مثال بیماری پایدار)، و عود مجدد موضعی، ماهواره‌ای یا متاستاز (مانند عود intralymphatic deep dermal یا چربی زیرپوستی بدون فاز در جا یا رشد رادیال) در داخل یا مجاورت زخم تعریف می‌شود.
حاشیه جراحی پیشنهاد شده برای ملانومای پوستی مهاجم بر اساس RCT های بالینی، آینده‌نگر (که به طور کلی سر و گردن و سایت‌های acral را رد می‌کنند) تعیین شده است؛ با این حال، RCT های آینده‌نگر، از جمله مقایسه مستقیم روش‌های مختلف جراحی، برای MIS انجام نشده است.
جداول زیر، حاشیه جراحی توصیه شده برای ملاتومای پوستی اولیه است.

گایدلاین درمانی ملانوما

گایدلاین درمانی ملانوما

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید