گایدلاین درمان دیابت در افراد مسن

  0
  969
  گایدلاین درمان دیابت در افراد مسن

  گایدلاین درمان دیابت در افراد مسن،انجمن غدددرون‌ریز دستورالعمل‌های بالینی خود را در زمینه تشخیص و مدیریت دیابت و کوموربیدیتی‌های همراه آن در افراد مسن منتشر کرد. در زیر نگاهی داریم به برترین آنها.

  – غربالگری برای دیابت یا پره‌دیابت با آزمایش گلوکز ناشتای پلاسما یا آنالیز HbA1c برای بیماران ۶۵ سال یا بزرگ‌تر بدون دیابت شناخته‌شده توصیه می‌شود.

  – انجام تست تحمل پس از قند خوراکی ۲ ساعته، برای بیماران ۶۵ سال یا بزرگ‌تر بدون دیابت شناخته شده که در آن‌ها نتایج ناشی از گلوکز ناشتای پلاسما یا آنالیز HbA1c نشان می‌دهد که در حال حاضر وضعیت پره‌دیابت وجود دارد، توصیه می‌شود.

  – برای به تعویق انداختن شروع دیابت، توصیه می‌شود که بیماران ۶۵ سال یا بیشتر مبتلا به پره‌دیابت یک سبک زندگی را در راستای برنامه پیش‌گیری از دیابت، بپذیرند.

  – توصیه می‌شود که بیماران ۶۵ سال یا بیشتر مبتلا به دیابت، در رژیم‌های سرپایی شرکت کنند که به طور خاص خطر هیپوگلیسمی را به حداقل می‌رسانند.

  – تغییر سبک زندگی به عنوان درمان خط اول برای هیپرگلیسمی در افراد سرپایی ۶۵ سال یا مسن‌تر مبتلا به دیابت توصیه می‌شود.

  – ارزیابی وضعیت تغذیه‌ای برای تشخیص و مدیریت سوء‌تغذیه در بیماران ۶۵ سال یا مسن‌تر مبتلا به دیابت توصیه می‌شود.

  – اگر درمان با متفورمین و تغییرات سبک زندگی منجر به رسیدن به هدف گلایسمیک در افراد ۶۵ سال یا بیشتر مبتلا به دیابت نشود، توصیه می‌شود که درمان متفورمین با استفاده از درمان دیگر عوامل خوراکی یا تزریقی و/یا انسولین ترکیب شود.

  – برای کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی، استروک، و بیماری‌های مزمن کلیه پیشرونده، توصیه می‌شود که هدف فشار خون در بیماران ۶۵ – ۸۵ سال مبتلا به دیابت ۹۰/۱۴۰ میلی‌متر جیوه باشد.

  – توصیه می‌شود که یک مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین یا یک مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین به عنوان درمان خط اول در بیماران ۶۵ سال یا مسن‌تر مبتلا به دیابت و فشار خون تجویز شود.

  – استاتین‌درمانی و بررسی پروفایل سالانه چربی در بیماران ۶۵ سال یا بیشتر مبتلا به دیابت توصیه می‌شود تا به کاهش مطلق رخداد بیماری‌های قلبی و عروقی و مرگ‌و‌میر به هر علتی منجر شود.

  – برای تشخیص بیماری شبکیه، بررسی جامع سالانه چشم برای بیماران ۶۵ سال یا بیشتر مبتلا به دیابت توصیه می‌شوند.

  – توصیه می‌شود که بیماران ۶۵ سال یا بیشتر مبتلا به دیابت که دیالیز نمی‌شوند، سالیانه برای بیماری‌های مزمن کلیه، با تعیین میزان فیلتراسیون گلومرولار برآورد شده و نسبت آلبومین به کراتینین ادرار غربالگری شوند.

  توصیه می‌شود که به همراه تغییرات سبک زندگی، بیماران ۶۵ سال یا مسن‌تر مبتلا به دیابت، تحت درمان بالینی خوراکی اولیه با متفورمین، برای مدیریت گلیسمی قرار گیرند. نارسایی قابل توجه عملکرد کلیه (نرخ فیلتراسیون گلومرولار تخمین زده شده کمتر از ۳۰ میلی‌لیتر بر دقیقه بر ۷۳/۱ مترمربع) یا عدم تحمل دستگاه گوارش، باید مانع از اجرای این توصیه شوند.

  گایدلاین درمان دیابت در افراد مسن

  منبع:Endocrine Societyگایدلاین درمان دیابت در افراد مسن

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید