گایدلاین تصویربرداری CT برای جایگزینی ترانس‌کاتتر دریچه آئورت

0
148
گایدلاین تصویربرداری CT برای جایگزینی ترانس‌کاتتر دریچه آئورت

گایدلاین تصویربرداری CT برای جایگزینی ترانس‌کاتتر دریچه آئورت،انجمن توموگرافی کامپیوتری قلب و عروق، گایدلاین جدید خود را در زمینه استفاده از تصویربرداری CT برای جایگزینی ترانس‌کاتتر دریچه آئورت (TAVR) به‌روزرسانی کرده و این مدالیتی تصویربرداری را از رده دوم به جزء اصلی درمان TAVR ارتقا داده است.

محققان می‌گویند: « حالا ما مجبور نیستیم دیگران را متقاعد کنیم که CT فایده دارد، بنابراین از این به‌روز‌رسانی برای استانداردسازی تکنیک‌های اندازه‌گیری، توصیف آناتومی‌های نادر و همچنین استاندارد کردن سیستم‌های درجه‌بندی یاد می‌شود.» وقتی انجمن توموگرافی کامپیوتری قلب و عروق اولین بیانیه عمومی خود را درباره TAVR در سال ۲۰۱۲ منتشر کرد، داده‌هایی وجود داشت مبنی بر اینکه CT می‌تواند اطلاعات بیشتری نسبت به اکوکاردیوگرافی دوبعدی ارائه کند، اما همه متقاعد نشدند.

از CT برای ارزیابی دسترسی محیطی و شاید برای ارتفاع عروق کرونر، استفاده شد، اما ارزیابی بعدی از ریشه آئورت، به ویژه ابعاد درون آئورت که برای تعیین اندازه دریچه مهم هستند، توسط اکوکاردیوگرافی انجام شد. شواهد برای حمایت از نقش CT در TAVR بطور قابل‌توجهی در طول زمان رشد کرده و اکنون، CT برای بیشتر افراد استاندارد طلایی ارزیابی ریشه آئورت، تعیین اندازه دریچه TAVR و ارائه پیش‌بینی coplanar fluoroscopic angle قبل از عمل است.

این گایدلاین در تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۱۹ در Journal of Cardiovascular Computed Tomography منتشر شده است. این گایدلاین شامل ۱۱ توصیه برای CT قبل از TAVR، با شواهد درجه قوی در حمایت ازتصویربرداری ریشه آئورت با استفاده از ECG-synchronized acquisition و شامل ریشه آئورت، قوس آئورت و دسترسی ایلیوفمورال به حجم تصویر برداری، در برابر استفاده معمول از انسداد بتا در بیماران است.

توصیه‌ها با تاکید بر نیاز به ارزیابی دقیق و قوی برای رسیدن به اندازه‌گیری مطلوب دریچه و شناسایی بیماران در معرض خطر بیشتر آناتومی برای عوارض جانبی منتشر شده‌اند. این گایدلاین جدید شامل توصیه‌های ویژه اسکنر برای تصویربرداری از ریشه آئورت است و همچنین نشان می‌دهد که انجام تصویربرداری باید کل چرخه قلب را تحت پوشش قرار دهد تا تغییرات دینامیکی را در هندسه و ابعاد ریشه آئورت در طول چرخه در نظر بگیرد.

امروزه داده‌های کافی وجود دارند که نشان می‌دهند استفاده از داده‌های تصویربرداری از کل چرخه قلب سودمند است.

برای مثال، ما یک CT چهار بعدی را داریم که کل چرخه را پوشش می‌دهد و در واقع در حال ارزیابی بطن در بزرگ‌ترین بعد آن است. یکی از ایرادهایی که به این گایدلاین جدید وارد است، میزان دوز اشعه‌ای است که بیماران دریافت می‌کنند. اما محققان معتقدند، «در حالی که ما یک توصیه برای پوشش کل چرخه قلب داریم، ما همچنین یک بخش در مورد حفاظت از تشعشع، دوز تشعشع داریم و توصیه‌هایی در مورد آنچه که اگر به وضعیتی که ممکن است یک بیمار کوچک‌تر داشته باشید.

بنابراین توصیه‌ها راهنمایی را برای همکارانمان فراهم می‌کند.» در گایدلاین ۲۰۱۹ همچنین بخشی به تصویربرداری سی‌تی پس از TAVR اختصاص داده شده که به ترومبوز دریچه پس از TAVR می‌پردازد.

منبع:Medscape گایدلاین تصویربرداری CT برای جایگزینی ترانس‌کاتتر دریچه آئورت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید