ترمیم لاپاروسکوپیک هرنی اینگوئینال در زنان

0
361
ترمیم لاپاروسکوپیک هرنی اینگوئینال در زنان

ترمیم لاپاروسکوپیک هرنی اینگوئینال در زنان،در یک مطالعه که اخیرا منتشر شده، محققان سعی کردند به این سوال پاسخ دهند که نرخ عود پس از ترمیم اولیه هرنی اینگوئینال به صورت لاپاروسکوپیک یا باز چقدر است؟

آنها یافته‌های ۵۵ مطالعه را در مورد هرنی عود کننده اینگوئینال در ۴۳ هزار و ۸۷۰ زن بررسی کردند.

در ۲۰ مطالعه که میزان عود را پس از ترمیم لاپاروسکوپیک گزارش کرده بودند، نرخ خام عود به میزان ۲/۱ درصد بود و هیچ یک از بیماران دچار هرنی عودکننده فمورال نشدند. بعد از جراحی باز (۳۷ مطالعه)، نرخ خام عود ۴/۲ درصد بوده و ۹/۴ درصد از بیماران به جراحی برای هرنی فمورال نیاز داشتند.

این گزارش مزایای رویکرد لاپاروسکوپیک ترمیم اولیه هرنی اینگوئینال را در زنان نشان می‌دهد. اول اینکه، نرخ عود کلی با لاپاروسکوپی کم‌تر بود و دوم آنکه، پس از ترمیم لاپاروسکوپیک، زنان به دلیل هرنی فمورال باز نگشتند.

نتیجه‌گیری منطقی این است که زمانی که ترمیم هرنی اینگوئینال با روش جراحی باز در زنان به کار گرفته شود، گاهی اوقات مجرم واقعی ممکن است هرنی فمورال باشد که در جراحی نخست تشخیص داده نشده یا به استباه تشخیص داده شده باشد.

نتایج این بررسی از دستورالعمل‌های جامعه هرنی اروپا پشتیبانی می‌کند که عمل جراحی لاپاروسکوپیک رویکرد ترجیحی برای ترمیم هرنی در زنان است.

دفعات عود هرنی اینگوئینال در مردان و زنان چگونه است؟ در گزارش اخیر بر پایه بیماران مدیکر، عود هرنی در مردان دو برابر بیشتر از زنان بوده ‌است.

ترمیم لاپاروسکوپیک هرنی اینگوئینال در زنان

منبع:JAMA Surgeryترمیم لاپاروسکوپیک هرنی اینگوئینال در زنان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید