سرخط خبرها
خانه / تازه های پزشکی / مری انسان در آزمایشگاه تولید شد

مری انسان در آزمایشگاه تولید شد

مری انسان در آزمایشگاه تولید شد،دانشمندانی که در زمینه مهندسی زیستی فعالیت می‌کنند یک سیستم گوارش کامل انسان را در آزمایشگاه طراحی کردند که در آن از سلول‌های پرتوان القایی برای رشد ارگانوئید مری انسان استفاده شد.
این مطالعه در مرکز سلول‌های بنیادی و پزشکی ارگانوئیدی کودکان سین‌سینتی (CuSTOM) انجام شد. این مرکز راهی جدید را برای مطالعه عفونت‌ها و بیمار‌های زمان تولد بررسی کردند که میلیون‌ها بیمار را دچار اختلالات گوارشی می‌کنند. این بیماری‌ها شامل رفلاکس معدی، سرطان و غیره است. مطالعه صورت گرفته با استفاده از سلول‌های پرتوان القایی (PSCs) انجام شد
این سلول‌ها قابلیت تبدیل را به انواع بافت‌های بدن دارند، از این سلول‌ها برای تولید روده، معده، روده بزرگ و کبد انسان استفاده شده است. علاوه بر این، مدل‌های تولید شده می‌تواند به عنوان مدلی برای بیماری تنگی مری باشد و می‌توان با استفاده از این میکروارگانوئید‌ها در بدن بیماران به درمان بیماری آن‌ها پرداخت.
مری یک لوله عضلانی است که غذا را از دهان به معده می‌رساند. این ارگان می‌تواند بوسیله بسیاری از بیماری‌های مادرزادی مانند تنگی مری که به دلیل یک جهش ژنتیکی بوجود می‌آید، آسیب ببیند. علاوه بر این بیماری‌ها بسیاری از بیماری‌های دیگر مانند سرطان مری، رفلاکس معده (GERD) و آشالازی (بیماری‌ای که عضلات پایینی مری را درگیر کرده و مانع از انقباض آن‌ها و عبور مواد غذایی می‌شود) در طول مدت زندگی افراد را مبتلا می‌کنند.
برای درمان تمام این بیماری‌ها نیاز است روش‌های بهتری در نظر گرفته شود و برای انجام این کار نیاز به اطلاع از مکانیزم بیوشیمیایی و ژنتیکی‌ای است که در این بیماری‌ها تغییر می‌کنند. برای درمان یکی از راه‌هایی که می‌تواند استفاده شود به کارگیری مدل مری است که از سلول‌های خود بیمار بوجود می‌آید و کمک به ساختن مری جدید می‌کند.
محققان برای تولید این بافت در مدت زمانی مشخص از سلول‌های پرتوان القایی استفاده کردند. طی این روند، قدم به قدم تغییرات ژنتیکی و بیوشیمیایی بوجود آمده را بررسی کردند. آنها روی ژن Sox2 و پروتئین آن متمرکز شدند. اختلال در این ژن اغلب باعث بوجود آمدن بیماری‌های مربوط به مری می‌شود. محققان از سلول‌های انسان، قورباغه و موش برای بررسی سایر ژن‌ها و مسیرهای پیام‌رسانی‌ای که مرتبط با ژن Sox2 هستند و در محیط کشت سلولی در شکل‌گیری مری نقش دارند استفاده کردند.
محققان دریافتند در یک مرحله حساس در دوره تکامل جنینی، ژن Sox2 مسیرهای ژنتیکی و نقشه ژنی را متوقف می‌کند تا به جای ساخته شدن مری، بافت تنفسی و نای ساخته شوند. بصورت دقیق‌تر پروتئین Sox2 مانع از وقوع مسیر پیام‌رسانی مولکولی با نام Wnt می‌شود، در نتیجه باعث تشکیل بافت مری خواهد شد.
در آزمایش دیگری که طراحی شده بود برای تاکید نقش مهم بیان ژن Sox2 در تشکلیل مری، محققان حالتی را مطالعه کردند که در آن کلا بیان ژن Sox2 در مدل موش از بین رفته است. عدم وجود Sox2 باعث می‌شود انتهای مری تشکیل نشود و در نتیجه مری به معده متصل نشود. بعد از تولید موفق ارگانوئید مری انسان ( درمدت ۲ ماه تقریبا ۸۰ تا ۳۰۰ میکرومتر رشد کرده است) بافت مهندسی ژنتیکی شده با نمونه بدست آمده از بیماران از لحاظ مسیرهای بیوشیمیایی مقایسه شدند. این تست‌ها نشان داد بافت‌های مهندسی ژنتیکی شده و بافت بدست آمده از نمونه‌برداری بیماران ترکیبی کاملا مشابه دارند.
این تیم تحقیقاتی مطالعه خود را برای دستیابی اطلاعات بیشتر به درمان بیماری‌های مری ادامه خواهد داد. این فعالیت‌ها شامل استفاده از ارگانوئیدها است که بتوان تغییراتی را بررسی کنند که در بیماری‌های مری ایجاد می‌شوند.

منبع:Stem Cell News

مری انسان در آزمایشگاه تولید شد

مری انسان در آزمایشگاه تولید شد

 

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

رویکرد درمانی جدید در درمان استئوآرتریت

رویکرد درمانی جدید در درمان استئوآرتریت

 رویکرد درمانی جدید در درمان استئوآرتریت،محققین دانشگاه A&M تگزاس راه جدید را برای انتقال درمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *