سرخط خبرها
خانه / تازه های دارویی / سرطان مثانه متاستاتیک و تایید نخستین داروی هدفمند

سرطان مثانه متاستاتیک و تایید نخستین داروی هدفمند

تایید داروی هدفمند/سرطان مثانه متاستاتیک،سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد داروی (erdafitinib (Balversa, Janssen را برای درمان سرطان مثانه موضعی پیشرفته یا متاستاتیک با تغییرات ژنتیکی FGFR3 یا FGFR2 تائید کرده است.

Erdafitinib برای استفاده در بیمارانی که روی درمان با کموتراپی حاوی پلاتینوم پیشرفت کرده‌اند، اندیکاسیون دارد. همچنین، بیماران باید در ابتدا برای درمان با کیت تشخیصی تائید شده با نام therascreen FGFR RGQ RT-PCR (محصول Qiagen Manchester) انتخاب شوند.

تایید Erdafitinib، نخستین درمان شخصی‌سازی شده برای هدف قرار دادن تغییرات ژنتیکی حساس FGFR در بیماران مبتلا به سرطان مثانه است.

FGFRها فرایندهای مهم بیولوژیکی را مانند رشد سلولی و تقسیم آن را در طول رشد و ترمیم بافتی تنظیم می‌کنند. تغییرات FGFR در تقریبا یک‌پنجم بیماران مبتلا به سرطان مثانه عودکننده و مقاوم وجود دارد.

عوارض جانبی جدی که در بیماران درمان شده با این دارو دیده می‌شود، عبارتند از افزایش سطح فسفات، زخم‌های دهانی، خستگی، تغییر در عملکرد کلیه، اسهال، خشکی دهان، اونیکولیز، تغییر در عملکرد کبد، کاهش سطح سدیم، کاهش اشتها، تغییر در حس چشایی، آنمی، خشکی پوست و چشم، و از دست دادن مو. دیگر عوارض جانبی عبارتند از قرمزی، تورم و سندرم دست – پا، یبوست، درد معده، تهوع و دردهای عضلانی.

باید به بیماران توصیه کرد به‌طور متناوب تحت معاینات چشمی قرار گیرند، خصوصا اگر دچار تاری دید، از دست دادن بینایی یا دیگر مشکلات بینایی شده باشند.

سطح فسفات خون بین ۱۴ و ۲۱ روز پس از آغاز درمان و به صورت ماهانه باید چک شود و اگر سطح فسفات کمتر از سطح هدف است، دوز دارو افزایش یابد.

منبع:Medscape

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

تایید Liraglutide/جوانان مبتلا به دیابت نوع 2

تایید Liraglutideدر جوانان مبتلا به دیابت نوع ۲

تایید Liraglutideدر جوانان مبتلا به دیابت نوع ۲،سازمان غذا و داروی آمریکا اندیکاسیون تجویز Liraglutide …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *