بیشترین مناطق ابتلا به تب کریمه

0
367
بیشترین مناطق ابتلا به تب کریمه

امسال بیشترین موارد تب کریمه کنگو در سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، بندرعباس و هرمزگان بوده است
مدیرگروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام کرد: سیستان و بلوچستان،کرمانشاه، بندرعباس و هرمزگان بیشترین موارد تب کریمه کنگو را در سال جاری داشته که از ۲۸ نفر مبتلا ۱۹ نفر از زاهدان در یک کارگاه بسته بندی گوشت گزارش شده است.

مهشید طالبی طاهر در گفت و گو با نشریہ پزشکان ایرانی درباره تب کریمه کنگو گفت: این بیماری ویروسی است که از سال ۱۳۷۸ در ایران شناخته شده و می تواند موجب بروز تب کریمه کنگو شود. اما براساس تحقیقات انجام شده متوجه شدیم این بیماری در هزاران سال گذشته در ایران بوده و تشخیص داده نشده است که وزارت بهداشت بعد از شناخته شدن بیماری در راستای شناسایی، کنترل و آگاه سازی مردم و پزشکان نسبت به این بیماری وارد عمل شد.

مدیرگروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: ویروس تب کریمه کنگو در گاو، گوسفند و شتر وجود دارد که از طریق کنه ها وارد بدن انسان می شود. بنابراین دامداران و سایر افرادی که در دامداری فعالیت دارند باید حواسشان باشد که با خون این حیوانات تماس نداشته و همیشه چکمه، دستکش، ماسک و عینک به همراه داشته باشند. چون این خون امکان دارد وارد مخاط دهان شود.

طالبی طاهر افزود: یکی از مشکلات بزرگ در دامداری های کشور ما وجود کنه و بیماری های بوجود آمده از آن است که این کنه ها می توانند بیماریهای را ایجاد کند و زردی را به گاو و گوسفند انتقال دهند و همچنین موجب به وجود آمدن کم خونی در دام شوند.

انواع مختلف کنه ها در ایران به خصوص در بخش های شمالی ، جنوبی و مرکزی کشور دیده شده است و می توانند به انسان ، گاو ، گوسفند ، سگ ، گربه ، خرگوش ، مرغ ، کبوتر ، اسب و … حمله کنند . نیش کنه ها دردناک است و سبب لاغری و حتی تلف شدن دام می شود .

طالبی طاهر با اشاره به اینکه در سال گذشته سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و هرمزگان استان هایی بودند که گرفتار تب کریمه کنگو شدند و ۶۲ نفر مورد مبتلا داشتیم، بیان داشت: امسال هم بیشترین موارد بیماری را در این استان ها داشتیم. به طوری که از

۲۸ مورد تبر کریمه کنگو ۱۹ نفر کارگران یک کارگاه بسته بندی گوشت از زاهدان گزارش شد.

علایم تب کریمه کنگو

وی تب و لرز، درد بدن، درد پشت پاها، خونریزی از مخاط بینی و دهان را از علایم تب کریمه کنگو دانست و گفت: توصیه می شود به همه افرادی که در صورت مشاهده هرگونه از علایم مذکور به پزشک مراجعه، شغل خود را معرفی و اگر هرگونه تماسی با کنه داشتند را بازگو کنند تا تحت نظر پزشک قرار بگیرند.

مدیرگروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: در برخی مواقع بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو باید بستری و در ابتدا علایم حیاتی فرد چک، نمونه گیری ها انجام شود و درمان دارویی آغاز شود. پزشکان هر چه زودتر این بیماری را تشخیص دهند و درمان را شروع کنند، موارد مرگ و میر کمتر خواهد شد.

پزشکان هم در معرض تب کریمه کنگو قرار دارند

طالبی طاهر اظهارداشت: بیمارستان ها نیز می توانند راه انتقال تب کریمه کنگو به پزشکان و سایر باشد. چون پزشکان امکان دارد حین درمان و معاینه فرد مبتلا به این بیماری با تماس خون فرد دچار بیماری شود. بنابراین این افراد باید در مواقع درمان بیماران از دستکش و عینک استفاده کنند.

نقش مهم کشتارگاه ها در بروز تب کریمه کنگو

وی به نقش مهم کشتارگاه ها در کنترل تب کریمه کنگو اشاره کرد و گفت: خوب است که استاندارد کشتارگاه ها بالاتر رود و بسیاری موارد بهداشتی را رعایت شود. به طوری که بعد از ذبح گوشت را ۲۴ ساعت در داخل یخچال قرار دهند تا شانس انتقال ویروس بیماری از بین رود.

مدیرگروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: با توجه به اینکه افرادی که در قصابی خود کار ذبح را انجام می دهند امکان دارد با خون حیوانات آلوده تماس پیدا کنند که باید از چکمه، روپوش و دستکش استفاده کنند.

امسال بیشترین موارد تب کریمه کنگو در سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، بندرعباس و هرمزگان بوده استبیشترین مناطق ابتلا به تب کریمه

بیشترین مناطق ابتلا به تب کریمه

بیشترین مناطق ابتلا به تب کریمه

بیشترین مناطق ابتلا به تب کریمه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید