تازه های سرطان پستان

1
411
تازه های سرطان پستان

تازه های سرطان پستان،سمپوزیوم سرطان پستان سن‌آنتونیو که یکی از مهم‌ترین نشست‌های علمی در دنیا در زمینه سرطان پستان است، در ۴ تا ۷ دسامبر ۲۰۱۸ در سن‌آنتونیو، تگزاس برگزار شد.

آنچه در زیر می‌آید، نگاهی است به تحقیقات برتر که در این سمپوزیوم مطرح شد.

اکسی‌بوتینین برای گرگرفتگی

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد Oxybutynin (برندهای چندگانه)، آنتی‌کولینرژیکی است که به طور گسترده‌ای برای درمان بی‌اختیاری ادرار ناشی از مثانه بیش از حد فعال استفاده می‌شود، به طرز شگفت‌انگیزی در درمان گرگرفتگی در بازماندگان سرطان پستان موثر است.
طبق گزارشی که اینجا در سمپوزیوم سرطان پستان سن‌آنتونیو ارائه شده، این دارو در بیمارانی که مبتلا به سرطان پستان نیستند اما از علایم مکرر یا شدید منوپوز رنج می‌برند، نیز موثر است. گرگرفتگی یک مشکل بزرگ در سراسر جمعیت عمومی است.

اما بازماندگان سرطان پستان در معرض خطر بیشتری برای تجربه فلاشینگ‌های شدید یا طولانی‌مدت هستند که اغلب نتیجه‌ای است از درمان‌های سرطان آنها.

گرگرفتگی می‌تواند بر پیامدهای سرطان پستان تأثیر بگذارد – علائم می‌تواند بسیار شدید باشد و بیماران را ناچار کند قبل از موعد درمان اندوکرین را متوقف کنند.

در مطالعه جدید، oxybutynin به طور قابل توجهی موجب کاهش فراوانی و شدت گرگرفتگی شد، و استفاده از آن تاثیر مثبتی بر جنبه‌های مختلف کیفیت زندگی داشت.

به عقیده محققان، «اگر با بیماری برخورد می‌کنید که بسیاری دیگر از بیماری‌های مرتبط را نداشته و بسیاری از داروهای دیگر را که می‌توانند با این دارو تداخل ایجاد کنند مصرف نمی‌کنند، اکسی‌بوتینین گزینه خوبی است.»

برای واجد شرایط بودن ورود به این مطالعه، در ابتدا، زنان باید حداقل ۲۸ مورد یا بیشتر گرگرفتگی در هفته برای حداقل مدت ۳۰ روز داشته باشند.

تقریبا دو سوم از ۱۵۰ بیماری که در کارآزمایی ثبت‌نام کردند، تاموکسیفن (مارک‌های چندگانه) یا یک مهارکننده آروماتاز برای سرطان پستان در طول مدت مطالعه مصرف می‌کردند. زنان باقی‌مانده، بیماران سرطان پستان نبودند.

استفاده همزمان از داروهای ضدافسردگی، گاباپنتین (مارک‌های چندگانه) یا پره‌گابالین (Lyrica، PF Prism) که همه آنها برای درمان گرگرفتگی استفاده می‌شود، برای بیماران مجاز بود.

تقریبا نیمی از زنان در هر گروه گزارش دادند که روزانه ۱۰ بار یا بیشتر گرگرفتگی دارند و بیش از سه چهارم آنها گزارش کرده‌اند که گرگرفتگی آنها تا ۹ ماه یا بیشتر ادامه داشته است.

Oxybutynin با دوز ۵/۲ میلی‌گرم دو بار در روز یا ۵ میلی‌گرم دو بار در روز به مدت ۶ هفته تجویز شد.

محققان تغییرات را در علائم فردی بیمار، بیش از ۶ هفته از زمان شروع مطالعه ارزیابی کردند.

محققان مشاهده کردند برای زنانی که اکسی‌بوتینین ۵ میلی‌گرم دو بار در روز دریافت کردند، امتیازات گرگرفتگی در هفته ۶ تقریبا ۸۰ درصد کاهش یافت.

دوز اکسی‌بوتینین با دوز ۵/۲ میلی‌گرم همان اثر البته کمی کمتر دارد. بیماران در هر دو دوزهای اکسی‌بوتینین، نسبت به پلاسبو، کاهش بیشتری در نمرات گرگرفتگی و فراوانی آن داشتند.

منبع:Medscape

سمپوزیوم سرطان پستان سن‌آنتونیو برگزار شد

تازه های سرطان پستانتازه های سرطان پستان

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید