پیشگیری ۳۰ درصد از ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد

  0
  457
  پیشگیری 30 درصد از ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد

  مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران:

  پیشگیری ۳۰ درصد از ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد

  مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران اعلام کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر در جهان ۵۰ میلیون نفر با دمانس زندگی می کنند، با پیشگیری می توانیم ۳۰ درصد از ابتلا به بیماری را کاهش دهیم و این عدد کمی نیست.

  معصومه صالحی در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی با بیان این مطلب گفت: طبق تحقیقاتی که انجام شده است، هر ۳ ثانیه در جهان یکنفر مبتلا به آلزایمر می شوند و در ایران نیز تخمین زده ایم که بیش از ۷۰۰ هزار نفر مبتلا به دمانس هستند.

  وی افزود: ایران سومین کشور در جهان است که به سوی رشد سالمندی پیش می رود. بنابراین اگر مسولان و سایر افراد جامعه به فکر نباشند دو تا سه دهه آینده ما بیش از ۵/۲ تا ۳ میلیون نفر مبتلا به آلزایمر خواهیم داشت.

  مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران در ادامه با بیان اینکه درحال حاضر به دلیل ابراز شرمی که از آلزایمر است بیماران مبتلا تشخیص زودهنگام نمی گیرند، گفت: هر یکسال تشخیص زودهنگام ابتلا به آلزایمر موجب می شود پنج سال معلولیت ناشی از این بیماری به تعویق بیفتد. بنابراین اگر تشخیص زودهنگام داده شود و عوامل خطر و راههای پیشگیری را بشناسیم افراد می توانند حداقل پنج سال زندگی با کیفیت تری داشته باشند و خانواده در مسیر راحت تری قرار بگیرد.

  صالحی برخورداری اطلاعات از آلزایمر را نیاز جامعه دانست و بیان داشت: رسانه ملی و سایر اصحاب رسانه باید کمک کنند که این اطلاعات در اختیار مردم قرار بگیرد و این اطلاعات شامل تغییر سبک زندگی افراد با ورزش، مطالعه، کاهش مصرف گوشت قرمز، مصرف سیزیجات و روغن های اشباع شده، مصرف و نان و غلات و به حداقل رساندن قند، شکر و نمک است.

  وی افزود: برای اینکه دچار آلزایمر نشویم ارتباطات اجتماعی خود را حفظ کنیم و به طور داوطلبانه کار خیریه انجام دهیم و در صورتی که سالمندان مطلبی را فراموش و یا به طور مکرر تکرار کردند به پزشک معالج مراجعه کنید.

  مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران در ادامه افسردگی را یکی از عوامل خطر ابتلا به آلزایمر دانست و گفت: اگر افسردگی درمان نشود می تواند عامل خطری برای ابتلا به آلزایمر باشد.

  بیایید بدون شرم درباره دمانس و آلزایمر صحبت کنیم

  صالحی با اشاره به ۲۱ سپتامبر همزمان با ۳۰ شهریور که روز جهانی آلزایمرنامگذاری شده است، اظهارداشت: با توجه به روند رو به رشد سالمندی و ابتلا به این بیماری، باید در این مورد اطلاع رسانی و دانش جامعه را افزایش دهیم تا بتوانیم با پیش بینی و با رعایت موازینی که موجب می شود بیماری را به تعویق بندازیم یا از اختلالات بیماری جلوگیری کنیم، فعالیت داشته باشیم.

  بنابراین انجمن آلزایمر ایران با توجه به شعار روز جهانی این بیماری با عنوان ” بیایید بدون شرم درباره دمانس و آلزایمر صحبت کنیم” از ۱۵ شهریور فعالیت خود را در راستای اطلاع رسانی آغاز کرده و تا ۱۵ مهرماه ادامه دارد.

  پیشگیری ۳۰ درصد از ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهدپیشگیری 30 درصد از ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید