ارتباط هیدرآدنیت سوپراتیو و بیماری التهابی روده

0
482
ارتباط هیدرآدنیت سوپراتیو و بیماری التهابی روده

ارتباط هیدرآدنیت سوپراتیو و بیماری التهابی روده،نتایج یک متاآنالیز اخیر نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به هیدرآدنیت سوپراتیو خطر نسبتا بالایی برای بیماری التهابی روده دارند. در واقع، برای بیمارانی که آبسه‌های استریل، اسکار و تشکیل راه سینوس در ناحیه پرینه و اینگوئینال نشان می‌دهند، خصوصا در ناحیه پرینه، درماتولوژیست‌ها باید در مورد علایم گوارشی هم از آنها سوال کنند. اگر بیماران مبتلا به دردهای شکمی عودکننده، اسهال مزمن، مدفوع خونی، و کاهش وزن هستند، درماتولوژیست‌ها باید بیماران با به همکاران گوارش ارجاع دهند تا بررسی‌های بیشتری در مورد آنها به عمل آید.

محققان در این مطالعه ۵ مطالعه مورد – شاهدی، دو مطالعه مقطعی و یک مطالعه کوهورت مرتبط را با حضور ۹۳۶۰۱ شرکت‌کننده در کل پیدا کردند. متاآنالیز مطالعات مورد – شاهدی و مقطعی، ارتباط قابل‌توجهی را میان هیدرآدنیت سوپراتیو و بیماری کرون (نسبت شانس ادغام شده: ۱۲/۲) و کولیت اولسراتیو (نسبت شانس ادغام شده: ۵۱/۱) پیدا کردند. دو مطالعه مورد – شاهدی نیز ارتباط قابل‌توجهی را میان هیدرآدنیت سوپراتیو و IBD (نسبت شانس به ترتیب، ۱۶/۲ و ۰۰/۱۰) پیدا کرد.

مطالعه کوهورت نیز ارتباط قابل‌توجهی را میان هیدرآدنیت سوپراتیو و IBD (نسبت خطر: ۶/۵) نشان داد. مطالعات جدید (مانند این یکی) دوست دارند بار فوق‌العاده HS و نیاز مبرم را برای تحقیقات بیشتر برجسته کنند که درک ما را از این وضعیت عمیق‌تر می‌کند تا بتوانیم درمان‌های بهتری را توسعه دهیم و مراقبت را بهبود بخشیم.

منبع:JAMA Dermatology

ارتباط هیدرآدنیت سوپراتیو و بیماری التهابی روده

شریه پزشکان ایرانی-دو هفته نامه پزشکی و پیراپزشکی  با هدف کمک به ازتقا دانش پزشکی منتشر و در اختیار علاقمندان قرار گرفت.این نشریه بر خود فرض می داند با جمع آوری مطالب از داخل و خارج از کشور ،این رسالت خود را انجام بدهد.

نشریه پزشکان ایرانی با انتشار زمان بندی دقیق کنگره های پزشکی در داخل ایران و انتشار جدید ترین گایدلاین های روز دنیا و همچنین مطالعات انجام شده در سراسر جهان ،چکیده مقالات ارائه شده در کنگره های برگزار ده در جهان گامی کوچک در جهت ارتقا دانش پزشکی در کشور عزیزمان ایران بردارد.

دو هفته نامه پزشکان ایرانی با گستره توزیع سراسری در کلیه کنگره های پزشکی ،داروئی ….توزیع می گردد و همچنین برای علاقمندان با سیستم پستی ارسال می گردد.

نشریه سبک سلامتی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید