سرخط خبرها
خانه / پوست و مو / ژل تزاروتن/موثر بر اسکار آکنه

ژل تزاروتن/موثر بر اسکار آکنه

ژل تزاروتن/موثر بر اسکار آکنه،یک کارآزمایی کوچک در هند نشان داد، درمان خانگی با ژل تزاروتن (tazarotene) در بهبود شدت اسکار آکنه به اندازه میکرونیدلینگ موثر است.
اسکارهای پس از آکنه منجر به مشکلات فیزیکی طولانی‌مدت و اعتماد نفس پایین در افراد مبتلا می‌شود. روش‌هایی مانند میکرونیدلینگ، لایه‌برداری شیمیایی، کرایورولینگ و لیزرهای ablative به برطرف کردن اسکارهای آتروفیک پس از آکنه می‌پردازند. با این حال، این روش‌ها وابسته به پزشک هستند. یک درمان مبتنی بر خانه با اثربخشی قابل مقایسه با روش‌های درمان پروسیجری برای بیمار مفید خواهد بود. محققان در این مطالعه تصادفی‌سازی شده و کورسازی شده، ۳۴ بیمار مبتلابه اسکارهای آتروفیک پس از آکنه صورت با گرید ۲ تا ۴ و بدون سابقه درمان پروسیجری اسکارهای آکنه در طول یک سال قبل را وارد کردند. میانه سنی بیماران ۲۳ سال و ۳۶ درصد آنها مرد بودند. میانه زمانی دوره ابتلا به آکنه در این بیماران ۶ سال بود. برای هر شرکت‌کننده، نیمی از صورت به طور تصادفی با میکرونیدلینگ و نیمی دیگر با ژل تزاروتن موضعی تحت درمان قرار گرفت. میکرونیدلینگ با یک درمارولر و سوزن‌هایی با طول ۵/۱ میلی‌متر برای ۴ جلسه در طول ۳ ماه انجام شد. ژل تزاروتن موضعی با قدرت ۱/۰ درصد، در همان دوره زمانی، هر شب روی طرف دیگر صورت استعمال شد.
بهبودی در میزان شدت اسکار آکنه در سه ماه و شش ماه بر اساس نمرات کمی و کیفی گودمن و بارون و نمراتی که درماتولوژیست به میزان بهبودی می‌داد، بررسی شد. رضایتمندی بیمار با استفاده از نمره ارزیابی کلی در همان دوره ویزیت‌های پیگیری ارزیابی شد. پیشرفت قابل‌توجه و قابل‌مقایسه در هر دو روش در شش ماه دیده شد. میانه نمره کیفی برای شدت اسکار آکنه در ژل تزاروتن موضعی از ۸ در ابتدای مطالعه به ۵ و برای میکرونیدلینگ از ۷ به ۵/۴ رسید.
در مقابل، میانه نمرات کیفی اسکار آکنه برای هر دو گروه درمان در ابتدای یکسان بود و پس از هر پایان دوره هر دو درمان به طور قابل‌توجهی تغییر نکرد. به‌طور قابل‌توجهی، فقط قرار گرفتن در معرض ایزوترتینوئین قبلی با بهبودی در اسکار آکنه براساس درک بیمار، همخوانی داشت. افرادی که قبلا در معرض ایزوترتینوئین قرار داشتند با روش‌های فردی درمان رضایت داشتند، هرچند که برای نمره کمی یا کیفی تفاوت وجود نداشت. هیچ عارضه جدی برای هر روش درمان در طول دوره مطالعه گزارش نشده است. همه بیماران درد پروسیجری و اریتم بعد از میکرونیدلینگ داشتند. اریتم بیش از ۲۴ ساعت در ۷ نفر (۴/۱۹ درصد) به طول انجامید و دو نفر با هیپرپیگمنتاسیون پس از التهاب در طول میکرونیدلینگ مواجه شدند. ژل تزاروتن موضعی باعث خشکی در ۱۳ بیمار (۱/۳۶ درصد) و پوسته‌ریزی در ۸ (۲/۲۲ درصد) بیمار شد. هیچ اثرات نامطلوب به اندازه کافی قوی برای قطع دارو نبود.
یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که روش‌های برطرف کردن اسکار آکنه در طول یا بعد از مدت کوتاهی از درمان رتینوئید خوراکی برای آکنه فعال آغاز شود. این به‌ویژه مهم است چرا که تصور می‌شد درمان خوراکی رتینوئید یک کنترااندیکاسیون برای درمان پروسیجری است.

منبع:JAMA Facial Plastic Surgery

محققان در بررسی‌های خود نشان دادند

ژل تزاروتن، موثر بر اسکار آکنه

ژل تزاروتن/موثر بر اسکار آکنه

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

واکنش‌های پوستی مهارکننده‌های چک‌پوینت

واکنش‌های پوستی مهارکننده‌های چک‌پوینت

واکنش‌های پوستی مهارکننده‌های چک‌پوینت،یک کلاس نسبتا جدید از داروهای ضدسرطان، مهارکننده‌های چک‌پوینت ایمنی (ICIs)، در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *