غربالگری سرطان پستان، هر ۲ سال یکبار

0
244
غربالگری سرطان پستان، هر 2 سال یکبار

غربالگری سرطان پستان، هر ۲ سال یکبار،طبق یک بیانیه راهنمای جدید مبتنی بر شواهد از کالج پزشکان آمریکا (ACP)، بزرگ‌ترین سازمان تخصصی پزشکی در ایالات‌متحده، زنان بدون هیچ نشانه‌ای از سرطان پستان باید هر ۲ سال یک بار تحت غربالگری ماموگرافی قرار گیرند.

این رهنمود در مورد زنان بین سنین ۵۰ تا ۷۴ که «در معرض خطر متوسط» قرار دارند، اعمال می‌شود.
شواهد نشان می‌دهند که بهترین تعادل بین مزایا و آسیب‌ها برای این زنان، که نماینده بخش اعظم زنان هستند، این است که هر ۲ سال یک بار با ماموگرافی تحت غربالگری سرطان پستان قرار گیرند.

این رویکرد نیز توسط کارگروه خدمات پیشگیرانه آمریکا (USPSTF)تایید شده ‌است. با این حال، گایدلاین جدید فورا از سوی کالج آمریکایی رادیولوژی (ACR) و انجمن تصویربرداری پستان (SBI) مورد انتقاد قرار گرفت. این دو گروه رادیولوژی به زنان توصیه می‌کنند که ماموگرافی سالانه را از سن ۴۰ سالگی شروع کنند و «تا زمانی که در وضعیت سلامت خوب به سر می‌برند» ادامه دهند.

در مقابل، راهنمای جدید ACP شروع ماموگرافی را از ۵۰ سالگی و توقف آن را در ۷۴ سال، توصیه می‌کند. ACR و SBI در یک بیانیه مطبوعاتی مشترک اظهار نظر کردند که این «ممکن است منجر به مرگ اضافی و غیرضروری ۱۰،۰۰۰ تن دیگر ناشی از سرطان پستان در آمریکا در هر سال شود.» آن‌ها اضافه می‌کنند: «این روش همچنین منجر به اندکی تشخیص بیش از حد یا آسیب‌های ناشی از غربالگری می‌شود.»

توصیه‌های جدید ACP

گایدلاین جدید ACP یک ارزیابی از کیفیت و محتوای هفت دستورالعمل انگلیسی زبان برای غربالگری سرطان پستان است، از جمله مواردی که مربوط است به USPSTF، ACS، ACR، کالج آمریکایی زنان و مامایی، کارگروه کانادایی در مراقبت‌های پیشگیرانه سلامت، شبکه ملی جامع سرطان، و سازمان جهانی بهداشت.

توصیه‌های جدید ACP برای زنان در معرض خطر متوسط سرطان پستان هستند. این گروه، شامل زنان بدون سابقه سرطان پستان یا تشخیص قبلی یک ضایعه با ریسک بالا؛ بدون جهش‌های ژنتیکی مانند BRCA1/2 یا دیگر سندرم‌های خانوادگی سرطان پستان؛ و بدون سابقه درمان پرتو درمانی به قفسه سینه در دوران کودکی، هستند. راهنمایACP شامل چهار بخش درباره غربالگری ماموگرافی، به شرح زیر است:

– در زنان در معرض خطر متوسط در سنین ۴۰ تا ۴۹ سال، متخصص بالینی باید در مورد غربالگری سرطان پستان با ماموگرافی قبل از ۵۰ سالگی با فرد بحث و تبادل نظر کنند. بحث باید شامل منافع و آسیب‌های بالقوه و اولویت‌های زن باشد. آسیب‌های بالقوه بیشتر از منافع در اغلب زنان ۴۰ تا ۴۹ سال است.

– زنان در معرض خطر متوسط در سنین ۵۰ تا ۷۴ سال، باید برای سرطان پستان با ماموگرافی هر دو سال یک بار، غربالگری کنند.

– زنان در معرض خطر متوسط در سنین ۷۵ سال یا مسن‌تر یا در زنان با امید به زندگی ۱۰ سال یا کم‌تر، باید غربالگری سرطان پستان را متوقف کنند.

– در زنان در معرض خطر متوسط در همه سنین، پزشکان نباید از معاینه بالینی پستان برای غربالگری سرطان پستان استفاده کنند.

وضوح در میان آشوب

به عقیده محققان، گایدلاین جدید ACP در میان هرج و مرج دستورالعمل‌های متفاوت، وضوح و سادگی را ارایه می‌دهد. آنها به ACP برای تلاش برای روشن کردن تعداد زیادی از دستورالعمل‌های غربالگری سرطان پستان تبریک می‌گویند. با این حال، آن‌ها تاکید دارند که این محصول کامل نیست.

به عبارت دیگر، این گایدلاین مسیر کامل را به‌طور واضح برای هر زنی روشن نمی‌کند. برای مثال، موضوع تراکم سرطان پستان در اینجا خودنمایی می‌کند. ACP زنان را با بافت پستانی متراکم در ماموگرافی – و بدون هیچ عامل خطر دیگری – در معرض خطر متوسط در نظر می‌گیرد.

چون فقط کمتر از نیمی از کل زنان بافت‌های متراکمی در ماموگرافی دارند، این کار منطقی به نظر می‌رسد. با این حال، هنگامی که خطر متوسط بافت متراکم پستانی همراه با عوامل خطر دیگری ترکیب می‌شود که خطر متوسط را به تنهایی نشان می‌دهند (مانند منارک زودهنگام، شروع دیرهنگام منوپوز یا درمان هورمونی خوراکی، یا یک عضو خانواده با سابقه سرطان پستان پس از یائسگی)، ممکن است این زن دیگر در معرض خطر متوسط قرار نداشته باشد.

پزشکان می‌توانند انتظار داشته باشند که زنان بیشتری در مورد تراکم پستان به عنوان عاملی که خطر را فراتر از متوسط می‌برد، تحقیق کنند.

صدمات بزرگ

از سوی دیگر، رادیولوژیست‌ها در واکنش به این گایدلاین می‌گویند، اکثر زنانی که مبتلا به سرطان پستان تشخیص‌داده شده‌اند، در معرض خطر متوسط قرار دارند و به تاخیر انداختن غربالگری تا سن ۵۰ سالگی، تشخیص بیماری را به طور قابل‌توجهی برای بسیاری از زنان به تاخیر می‌اندازند.

بنابراین امیدوارمد که زنان غربالگری سالیانه خود را انجام دهند.

تاثیر بر مورتالیتی

راهنمای ACP متذکر می‌شود که نتایج ترکیب شده از متا آنالیز کارآزمایی‌های بالینی تصادفی‌سازی شده نشان داده که ماموگرافی با کاهش مرگ‌و‌میر به هر علتی مرتبط نیست. البته مطالعات مختلف نتایج مختلفی داشته‌اند و نمی‌توان در این زمینه نتیجه‌گیری قطعی داشت.

منبع:Annals of Internal Medicine

غربالگری سرطان پستان، هر ۲ سال یکبارغربالگری سرطان پستان، هر 2 سال یکبار

غربالگری سرطان پستان، هر ۲ سال یکبار

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید