تایید Selinexor-برای مالتیپل میلومای مقاوم

0
198
تایید Selinexor-برای مالتیپل میلومای مقاوم

تایید Selinexor-برای مالتیپل میلومای مقاوم، سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد درمان خوراکی Selinexor با نام تجاری Xpovio و محصول Karyopharm Therapeutics، در ترکیب با کورتیکواستروئید دگزامتازون برای درمان بزرگسالان مبتلا به مالتیپل میلومای عودکننده / مقاوم که گزینه درمانی دیگری ندارند، تائید شده است. به‌طور خاص، این دارو برای بیمارانی که حداقل چهار درمان قبلی را دریافت کرده‌اند و مبتلا به بیماری مقاوم در برابر انواع دیگر درمان هستند، از جمله حداقل دو مهار کننده proteasome، حداقل دو عامل ایمونومدولاتوری، و یک آنتی‌بادی مونوکلونال ضد CD38، اندیکاسیون دارد. متاسفانه درمانی برای مالتیپل میلوما وجود ندارد و درمان‌های موجود نیز با هدف قرار دادن سرطان، فقط سرعت پیشرفت آن را کند می‌کنند.

با این حال، بعضی ممکن است به درمان‌های موجود پاسخ نداده و بیماری در آنها پیشرفت کند. در کارآزمایی‌های بالینی، نرخ پاسخ درمانی بیماران به Selinexor معادل ۲۵ درصد بوده است. میانه زمانی تا نخستین پاسخ ۴ هفته (۱ تا ۱۰ هفته) بوده و میانه طول مدت پاسخ نیز ۸/۳ ماه گزارش شده است.

این میزان پاسخ از نظر بالینی قابل توجه و یک مارکر جایگزین تائید شده برای مزیت بالینی در بیماران مبتلا به بیماری پیشرفته مقاوم است.

شایع‌ترین عوارض جانبی برای بیماران دریافت کننده Selinexor، لوکوپنی، نوتروپنی، ترومبوسیتوپنی و آنمی بوده است.

بیماران همچنین استفراغ، تهوع، خستگی، اسهال، تب، کاهش اشتها و وزن، یبوست، عفونت راه تنفسی فوقانی و هیپوناترمی را گزارش کرده‌اند.

از این رو، بیماران دریافت کننده Selinexor باید از نظر شمارش گلبول‌های خونی، پلاکت‌ها و سدیم سرم پایش شوند. همچنین باید از مصرف داروهای دیگری که باعث سرگیجه می‌شود، بپرهیزند.

تایید Selinexor-برای مالتیپل میلومای مقاوم

منبع:FDA News Roomتایید Selinexor-برای مالتیپل میلومای مقاوم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید