تایید Selinexor برای مالتیپل میلومای مقاوم

  0
  748

  تایید Selinexor برای مالتیپل میلومای مقاوم

  سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد درمان خوراکی Selinexor با نام تجاری Xpovio و محصول Karyopharm Therapeutics، در ترکیب با کورتیکواستروئید دگزامتازون برای درمان بزرگسالان مبتلا به مالتیپل میلومای عودکننده / مقاوم که گزینه درمانی دیگری ندارند، تائید شده است.

  به‌طور خاص، این دارو برای بیمارانی که حداقل چهار درمان قبلی را دریافت کرده‌اند و مبتلا به بیماری مقاوم در برابر انواع دیگر درمان هستند، از جمله حداقل دو مهار کننده proteasome، حداقل دو عامل ایمونومدولاتوری، و یک آنتی‌بادی مونوکلونال ضد CD38، اندیکاسیون دارد.

  متاسفانه درمانی برای مالتیپل میلوما وجود ندارد و درمان‌های موجود نیز با هدف قرار دادن سرطان، فقط سرعت پیشرفت آن را کند می‌کنند.

  با این حال، بعضی ممکن است به درمان‌های موجود پاسخ نداده و بیماری در آنها پیشرفت کند. در کارآزمایی‌های بالینی، نرخ پاسخ درمانی بیماران به Selinexor معادل ۲۵ درصد بوده است.

  میانه زمانی تا نخستین پاسخ ۴ هفته (۱ تا ۱۰ هفته) بوده و میانه طول مدت پاسخ نیز ۸/۳ ماه گزارش شده است. این میزان پاسخ از نظر بالینی قابل توجه و یک مارکر جایگزین تائید شده برای مزیت بالینی در بیماران مبتلا به بیماری پیشرفته مقاوم است.

  شایع‌ترین عوارض جانبی برای بیماران دریافت کننده Selinexor، لوکوپنی، نوتروپنی، ترومبوسیتوپنی و آنمی بوده است. بیماران همچنین استفراغ، تهوع، خستگی، اسهال، تب، کاهش اشتها و وزن، یبوست، عفونت راه تنفسی فوقانی و هیپوناترمی را گزارش کرده‌اند. از این رو، بیماران دریافت کننده Selinexor باید از نظر شمارش گلبول‌های خونی، پلاکت‌ها و سدیم سرم پایش شوند.

  همچنین باید از مصرف داروهای دیگری که باعث سرگیجه می‌شود، بپرهیزند.

  منبع:FDA News Room

  تایید Selinexor برای مالتیپل میلومای مقاومتایید Selinexor برای مالتیپل میلومای مقاوم

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید