خطر بیشتر بیماری پارکینسون با اختلال دو قطبی

0
498
خطر بیشتر بیماری پارکینسون با اختلال دو قطبی

خطر بیشتر بیماری پارکینسون با اختلال دو قطبیTبیماری پارکینسون رابطه پیچیده‌ای با اختلالات روانی دارد. برخی داروها که برای درمان بیماری پارکینسون به کار می‌روند می‌توانند منجر به روان‌پریشی یا رفتار وسواسی شوند؛ برخی از داروها می‌توانند علائم پارکینسونیسم را تولید کنند؛ و افراد مبتلا به بیماری پارکینسون می‌توانند به اختلالات روانی، به ویژه افسردگی به عنوان بخشی از بیماری عصبی، مبتلا شوند.

همچنین، ریسک بیماری پارکینسون در بیمارانی با اختلال افسردگی شدید بالا می‌رود. محققان برای درک ارتباط احتمالی بین بیماری پارکینسون و اختلال دوقطبی (BD) از یک پایگاه اطلاعاتی تایوانی استفاده کردند تا تشخیص‌های جدیدی را از بیماری پارکینسون در بیش از ۵۶ هزار بیماری که بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ (زمان ثبت‌نام) مبتلا به BD تشخیص داده شده بودند و در بیش از ۲۲۵ هزار کنترل‌ تطبیق داده شده از نظر جنس و سن، مورد بررسی قرار دهند.

در مقایسه با کنترل، افراد مبتلا به BD دارای ریسک بالاتری برای ابتلا به بیماری پارکینسون (۷/۰ درصد در مقابل ۱/۰ درصد، نسبت خطر، ۷۸/۶)، و زمان کوتاه‌تر از زمان ورود تا تشخیص بیماری پارکینسون بودند.

خطر برای بیماری پارکینسون نیز همراه با فراوانی بیشتر پذیرش روانی برای اپیزودهای مانیک / مخلوط و هم برای اپیزودهای افسردگی همراه بود.

این یافته در تجزیه و تحلیلی که بدون در نظر گرفتن بیماران مصرف کننده داروهای ضد روان‌پریشی پیش از تشخیص بیماری پارکینسون انجام شد، باقی ماند. نویسندگان پیشنهاد می‌کنند که این دو اختلال ممکن است مکانیزم زیربنایی یکسانی را مانند اپی‌ژنتیک، فرآیند التهابی، یا اختلال عملکرد در نوروترانسمیترها داشته باشند. اگرچه این مطالعه تاثیرات مواجهه را با داروهای ضدروان پریشی مورد بررسی قرار داد، داروهای دیگر از جمله تثبیت‌کننده روحی ممکن است ریسک بیماری پارکینسون را افزایش دهند.

پزشکان باید نسبت به پیشرفت نشانه‌های بیماری پارکینسون در بیماران مبتلا به BP خود آگاه باشند.

منبع:Journal Watch

خطر بیشتر بیماری پارکینسون با اختلال دو قطبی

خطر بیشتر بیماری پارکینسون با اختلال دو قطبی

نشریه پزشکان ایرانی-دو هفته نامه پزشکی و پیراپزشکی  با هدف کمک به ازتقا دانش پزشکی منتشر و در اختیار علاقمندان قرار گرفت.این نشریه بر خود فرض می داند با جمع آوری مطالب از داخل و خارج از کشور ،این رسالت خود را انجام بدهد.

نشریه پزشکان ایرانی با انتشار زمان بندی دقیق کنگره های پزشکی در داخل ایران و انتشار جدید ترین گایدلاین های روز دنیا و همچنین مطالعات انجام شده در سراسر جهان ،چکیده مقالات ارائه شده در کنگره های برگزار ده در جهان گامی کوچک در جهت ارتقا دانش پزشکی در کشور عزیزمان ایران بردارد.

دو هفته نامه پزشکان ایرانی با گستره توزیع سراسری در کلیه کنگره های پزشکی ،داروئی ….توزیع می گردد و همچنین برای علاقمندان با سیستم پستی ارسال می گردد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید