سرخط خبرها
خانه / اخبار صنفی / تاثیرمشکلات ارزی در پرداخت تعهدات بیمه ای به بیمارستان ها 

تاثیرمشکلات ارزی در پرداخت تعهدات بیمه ای به بیمارستان ها 

عضو هیات مدیره انجمن اقتصاد سلامت کشور:

تاثیرمشکلات ارزی در پرداخت تعهدات بیمه ای به بیمارستان ها

تاثیرمشکلات ارزی در پرداخت تعهدات بیمه ای به بیمارستان ها ،عضو هیات مدیره انجمن اقتصاد سلامت کشور اعلام کرد: با افزایش بازار مصرف دارویی در کشور هزینه های هنگفتی  به بیمه های تامین اجتماعی، سلامت و نیروهای مسلح تحمیل شده است که بیمه ها قدرت پرداخت صورتحساب واحدهای ارائه کننده خدمت را ندارند.

محمدرضا واعظ مهدوی در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی درباره طرح ژنریک گفت:  این طرح یکی ازدستاوردها و ابتکارات مهم ایران بوده است که با کمک این طرح  توانستیم هزینه های دارویی صرفه جویی و اقلام موردنیاز دارویی کشور را به سرعت شناسایی کنیم و صنایع دارویی را نیز شکل دهیم.

وی افزود:  برند ژنریک منجر به تولید بیش از ۹۵ درصد اقلام دارویی موردنیاز کشورشد و کمک کرد تا شرایط بهداشت و درمان در دوران دفاع مقدس به خوبی مدیریت شود.

عضو هیات مدیره انجمن اقتصاد سلامت کشور با بیان اینکه طی سال های گذشته حدود ۵۰۰ میلیون دلار مصرف ارزی داروی کشور بود، بیان داشت:  اگر می خواستیم آن مقدار دارو را بدون طرح ژنریک مورد استفاده قرار دهیم نیاز به بیش از ۵ میلیارد دلار ارز داشتیم و این در حالی است که گزارشات موجود نشان می دهد بسیاری  کشورها هنگامی که از نتیجه اجرای طرح واقف شدند، سعی در اجرای آن کردند که آمریکا یکی از این کشورها بود و در سال ۱۹۸۴ قانون ژنریک را تنظیم و از سال ۱۹۸۶ تجویز داروهای ژنریک در آمریکا اجباری شد.

افزایش ناگهانی درآمدهای ارزی طی سال های ۸۹ و ۹۰

مهدوی با اشاره به اینکه درآمدهای ارزی طی سال های ۸۹ و ۹۰ به طور ناگهانی افزایش یافت، گفت: درآمدهای بالا موجب شد که مصارف ارزی کشور به شدت افزایش یابد. به طوری که کل واردات کشور به بیش از ۶۰ میلیارد دلار رسید و از این مبلغ حدود ۳ میلیارد یورو به واردات دارو اختصاص یافت.

وی ادامه داد: طی سال های ۸۳ و ۸۴ شرکت های بزرگ وارداتی دارویی ایجاد شد و گردش مالی این شرکت ها طی سال های ۸۵ و ۸۶ رشد بسیار چشمگیری پیدا کرد به طوری که در سال ۹۰ میزان گردش مالی برخی شرکت های وارداتی از شرکت های پرسابقه تولیدی همچون داروپخش، ابوریحان و سایر شرکت های تولیدکننده دارو افزایش یافت و این موضوع به گرانی بسیاری از داروها  بخصوص داروهای بیولوژیکی موردنیاز بیماران مبتلا به سرطان شد.

عضو هیات مدیره انجمن اقتصاد سلامت کشور با بیان اینکه بازار مصرف دارویی کشور طی سال های  ۸۹ و ۹۰ به مراتب گران شد، بیان داشت:  کل بازار دارویی کشور که تا سال ۸۵ با ۴۰۰ میلیون دلار تامین می شد، به بیش از ۳ میلیارد یورو رسید و به طور طبیعی بیمه ها با افزایش هزینه های هنگفتی مواجه و در نهایت این هزینه ها منجر به از دست دادن قدرت بیمه ها در پرداخت صورتحساب به بیمارستان ها و واحدهای ارائه کننده خدمت شدند.

مهدوی در ادامه گفت: بنابراین  بازار اقتصاد سلامت در اختیار چند شرکت بزرگ قرار دارد و تاثیرمنفی آن بر سیستم اقتصاد سلامت کشور هزینه هایی است که توسط این شرکت ها صورت می گیرد و این امر موجب بی نظمی در همه ابعاد سلامت کشور شده است.

تاثیرمشکلات ارزی در پرداخت تعهدات بیمه ای به بیمارستان ها تاثیرمشکلات ارزی در پرداخت تعهدات بیمه ای به بیمارستان ها 

نشریه پزشکان ایرانی

نشریه سبک سلامتی

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

چاقی شما را در معرض ابتلا به 11 نوع سرطان قرار می‌دهد

چاقی و ابتلا به یازده سرطان

چاقی شما را در معرض ابتلا به ۱۱ نوع سرطان قرار می‌دهد New York Post: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *