سرخط خبرها
خانه / گایدلاین های پزشکی / هرچه کلسترول بد پایین تر،بهتر

هرچه کلسترول بد پایین تر،بهتر

هرچه کلسترول بد پایین تر،بهتر،پس از انتشار توصیه‌های انجمن‌های معتبر و علمی کاردیولوژی، دو گروه اندوکرین گایدلاین‌های جدید مدیریت لیپید را براساس یافته‌ها و شواهد خود منتشر و جان دوباره‌ای به «اهداف» کلسترول LDL بخشیده است. این توصیه‌ها، اولین در نوع خود هستند که دربرگیرنده گروه جدید «extreme-risk» بیماران می‌شود. این افراد، شامل کسانی می‌شوند که توصیه شده سطح کلسترول LDL آنها به کمتر از ۵۵ میلی‌گرم/دسی‌لیتر برسد.
این آخرین گایدلاین‌ها که بوسیله انجمن اندوکرینولوژیست‌های بالینی آمریکا (AACE) و کالج اندوکرینولوژی آمریکا (ACE) منتشر شده، در شماره آوریل Endocrine Practice انتشار یافته و در ورک‌شاپ ماه می AACE 2017 Annual Scientific & Clinical Congress نیز به بحث و تبادل نظر گذاشته شد. یکی از نویسندگان این گایدلاین معتقد است: «همه داده‌های در حال ظهور یک مساله را عنوان می‌کنند: هرچه کلسترول LDL پائین‌تر، بهتر؛ صرفنظر از اینکه سطح LDL شما از چه عددی شروع می‌شود.» این شواهد، AACE و ACE را متقاعد کرده تا برخلاف توصیه‌ گایدلاین‌های انجمن قلب آمریکا / کالج کاردیولوژی آمریکا (ACC/AHA)، که در آن اهداف درمانی LDL را برداشته و به جای آن، توصیه به درمان با شدت‌های مختلف استاتین‌ها در ۴ گروه از بیماران به منظور پیشگیری اولیه و ثانویه داشته، عمل کند و نظرات جدید خود را در معرض دید و بحث کارشناسان قرار دهند. در مقابل، AACE/ACE اکنون توصیه می‌کنند که اهداف LDL برای افراد با خطر شدید، بسیار بالا، بالا/متوسط و کم قلبی‌عروقی، به ترتیب، کمتر از ۵۵، کمتر از ۷۰، کمتر از ۱۰۰ و کمتر از ۱۳۰ میلی‌گرم / دسی‌لیتر در نظر گرفته شوند.
به عقیده محققان، در نظر گرفتن اهداف درمانی، بسیار بسیار مفید هستند. این اهداف انگیزه‌های قوی، هم برای بیماران و هم برای پزشکان ایجاد می‌کنند. در حال حاضر، برای HbA1c و سطح فشار خون، اهدافی وجود دارد، پس چرا برای کلسترول LDL این موضوع وجود نداشته باشد. شواهد قوی‌ای وجود دارند که هرچه LDL پائین‌تر، بهتر!
علاوه براین، AACE/ACE، در حقیقت، هیچگاه اهداف LDL را ترک نگفته و این اهداف درمانی، همیشه ویژگی کلیدی موجود در گایدلاین‌های قبلی آنها نیز بوده است.

اهداف برای ۵ گروه خطر CVD
گایدلاین‌های AACE/ACE بیماران را به ۵ گروه خطر بیماری آترواسکلروتیک قلبی‌عروقی (ASCVD) تقسیم کرده است:
اهداف Extreme-risk: در این گروه، LDL کمتر از ۵۵ میلی‌گرم/دسی‌لیتر، non-HDL کمتر از ۸۰ میلی‌گرم/دسی‌لیتر، apolipoprotein B کمتر از ۷۰ میلی‌گرم/دسی‌لیتر.
– بیماری آترواسکلروتیک قلبی‌عروقی پیشرونده (ASCVD)، از جمله آنژین ناپایدار، در بیماران پس از رسیدن به LDL-C کمتر از ۷۰ میلی‌گرم/دسی‌لیتر.
– بیماری بالینی قلبی‌عروقی اثبات شده در بیماران مبتلا به دیابت، بیماری مزمن کلیوی مرحله ۳/۴ یا هیپرکلسترولمی هتروزیگوت فامیلیال (HeFH). – سابقه ASCVD زودرس (سن کمتر از ۵۵ در مردان و کمتر از ۶۵ در زنان).

اهداف Very high-risk: در این گروه، LDL کمتر از ۷۰ میلی‌گرم/دسی‌لیتر، non-HDL کمتر از ۸۰ میلی‌گرم/دسی‌لیتر، apoB کمتر از ۸۰ میلی‌گرم/دسی‌لیتر.
– بستری کنونی یا قبلی در بیمارستان به دلیل سندرم کرونری حاد، بیماری کرونری، کاروتید یا عروق محیطی، خطر ۱۰- سال بیشتر از ۲۰ درصد.
– دیابت یا بیماری مزمن کلیوی مرحله ۳/۴ با یک مورد یا بیشتر از عوامل خطر – HeFH
– سابقه ASCVD زودرس (سن کمتر از ۵۵ در مردان و کمتر از ۶۵ در زنان).

اهداف High-risk: در این گروه، LDL کمتر از ۱۰۰ میلی‌گرم/دسی‌لیتر، non-HDL کمتر از ۱۳۰ میلی‌گرم/دسی‌لیتر، apoB کمتر از ۹۰ میلی‌گرم/دسی‌لیتر.
– همراه داشتن دو مورد یا بیشتر از عوامل خطر و خطر ۱۰- سال، ۱۰ تا ۲۰ درصد.
– دیابت یا بیماری مزمن کلیوی مرحله ۳/۴ بدون عامل خطر دیگری.

خطر Moderate: همان اهداف high risk
– همراه داشتن دو مورد یا بیشتر از عوامل خطر و خطر ۱۰- سال کمتر از ۱۰ درصد.

اهداف Low-risk: در این گروه، LDL کمتر از ۱۳۰ میلی‌گرم/دسی‌لیتر، non-HDL کمتر از ۱۶۰ میلی‌گرم/دسی‌لیتر، apoB غیر مرتبط.
– بدون عامل خطر.

هرچه کلسترول بد پایین تر،بهتر استهرچه کلسترول بد پایین تر،بهتر

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

گایدلاین استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های پلی‌میکسین

گایدلاین استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های پلی‌میکسین

گایدلاین استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های پلی‌میکسین، کالج داروسازی بالینی آمریکا (ACCP) دستورالعمل‌های خود را در زمینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *