ارتباط داروهای فشار خون و دیورتیکولوزیس

0
357
ارتباط داروهای فشار خون و دیورتیکولوزیس

ارتباط داروهای فشار خون و دیورتیکولوزیس،نتایج یک مطالعه جدید که به تازگی منتشر شده، پیشنهاد می‌کند استفاده از بلاکرهای کانال کلسیم، که مکررا برای درمان فشار خون بالا تجویز می‌شود، خطر رخداد دیورتیکولوزیس را در بیماران افزایش می‌دهد. محققان در این مطالعه با آنالیزهای ژنتیکی، به بررسی اثربخشی و مضرات ۳ داروی شایع فشار خون: مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین، بتابلاکرها و بلاکرهای کانال کلسیم پرداختند. آنها به شناسایی پروتئینی رسیدند که توسط داروها هدف قرار می‌گیرد و با پرفشاری خون می‌جنگد.

سپس، با آنالیزهای ژنتیکی داده‌های حدود ۷۵۰ هزار بیمار، به منظور بررسی واریانت‌های ژنتیکی که برای کد کردن این پروتئین‌ها استفاده می‌شوند، به ارزیابی این موضوع پرداختند که این واریانت‌های ژنتیکی که منجر به افزایش تولید این پروتئین‌ها می‌شود، با افزایش خطر بیماری‌های دیگر نیز مرتبط هست یا خیر.

آنها دریافتند واریانت‌های ژنتیکی که برای پروتئین‌های درگیردر کاهش فشار خون کد می‌شوند، با کاهش خطر بیماری قلبی و استروک مرتبط هستند.

با این حال، آنها همچنین خطر حدود ۹۰۰ بیماری مختلف را هم بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که نسخه‌های ژن‌های مرتبط با اثرات یک نوع خاص از مسدود کننده کانال کلسیم – کلاس nondihydropyridine – نیز با افزایش خطر دیورتیکولوزیس مرتبط هستند، که باعث می‌شود برآمدگی یا کیسه‌های کوچک در آستر روده ظاهر شوند.

نویسندگان مطالعه گزارش می‌دهند که مطالعه phenome-wide association آنها در بیوبانک بریتانیا، ارتباط نمره خطر ژنتیکی استانداردشده CCB را با افزایش خطر دیورتیکولوزیس شناسایی کرده‌است. این ارتباط به‌طور خاص با nondihydropyridine CCBs گزارش شده است.

این اولین باری است که این گروه از داروهای فشار خون با دیورتیکولوزیس مرتبط شناخته شده است. البته مکانیسم زمینه‌ای آن مشخص نیست، اما شاید مرتبط با اثرات آن بر عملکرد عضلات روده باشد که با انقباضات خود، غذا را در روده حرکت می‌دهند.

منبع:U.S. Pharmacist

ارتباط داروهای فشار خون و دیورتیکولوزیسارتباط داروهای فشار خون و دیورتیکولوزیس

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید