آنتی‌بیوتیک برتر در مبارزه با عفونت‌ها

0
268
آنتی‌بیوتیک برتر در مبارزه با عفونت‌ها

آنتی‌بیوتیک برتر در مبارزه با عفونت‌ها،با توجه به رشد روزافزون مقاومت آنتی‌بیوتیکی در سراسر دنیا، به طوریکه از سال ۲۰۰۲ عفونت‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک ۲ برابر شده‌اند، نیاز به تولید آنتی‌بیوتیک‌های جدید به شدت احساس می‌شود. در این مقاله، به معرفی ۵ آنتی‌بیوتیک برتر و جدید می‌پردازیم.

TP-6076

TP-6076 یک تتراسیکلین جدید، صناعی و با طیف گسترده است که برای درمان عفونت‌هایی که در اثر دو تا از خطرناک‌ترین ارگانیسم‌ها ایجاد می‌شوند، تجویز می‌شود: carbapenem-resistant Enterobacteriaceae و multidrug-resistant Acinetobacter baumannii. این دارو با باند شدن به زیرواحد ۳۰S ribosomal عمل می‌کند.

TP-6076 محصول Tetraphase است. محققان مطالعات بالینی فاز اول دوز تکی افزایش یابنده و دوزهای چندتایی افزایش یابنده را کامل کرده‌اند. این دارو، زمانی که به صورت تک‌دوز تا ۶۰ میلی‌گرم تجویز شود، به خوبی تحمل می‌شود. هیچ موردی از مرگ‌ومیر یا عوارض جانبی شدید و جدی با آن گزارش نشده و هیچ شرکت‌کننده‌ای نیز به دلیل عوارض جانبی از مطالعه خارج نشده است.

شایع‌ترین عارضه جانبی آن هم شامل تهوع است که با افزایش دوز، بیشتر می‌شود. TP-6076 حداقل غلظت‌های مهاری (MIC) را در برابر ارگانیسم‌های گرم منفی با مقاومت چند دارویی نشان داده است.

برای Enterobacteriaceae، مقدار MIC معادل ۵/۰ μg/mL و برای A baumannii با مقاومت چند دارویی، این واحد برابر با ۰۶/۰ μg/mL است. هدف بالینی از تولید این دارو، غلبه بر عفونت‌های جدی ایجاد شده در اثر A baumannii است.

از میان چندین داروی گرم منفی توسعه داده شده، تعداد کمی از آنها در برابر Acinetobacter اثربخش هستند.

CF-301 (محصول ContraFect)

CF-301 با نام تجاری Exebacase، یک لیزین اولین در کلاس دارویی خود و مشتق از فاژ است که مکانیسم عمل آن با آنتی‌بیوتیک‌های مرسوم تفاوت عمده‌ای دارد.

اثر باکتریوسیدالی آن در برابر همه گونه‌های استافیلوکوک و بعضی گونه‌های استرپتوکوک، سریع است و تمایل آن به مقاومت، اندک. این عامل درمانی همچنین بیوفیلم‌ها را که مامن باکتری‌ها هستند و آنها را از حملات سیستم ایمنی محفوظ نگاه می‌دارند و کشتن آنها را توسط آنتی‌بیوتیک‌های مرسوم بسیار دشوار می‌سازد، ریشه‌کن می‌کنند.

سازمان غذا و داروی آمریکا، آن را به عنوان درمان برای باکتریمی ناشی از استافیلوکوک و اندوکاردیت تائید کرده است. در کارآزمایی بالینی فاز ۱، داروی مذکور به خوبی تحمل شده و عوارض جانبی خاصی ایجاد نکرده است.

در مطالعه فاز ۲ برتری چند ملیتی، CF-301 در ترکیب با آنتی‌بیوتیک‌های مرسوم با آنتی‌بیوتیک‌های مرسوم به‌تنهایی مقایسه شده تا اثر بالقوه آن برای بهبود پیامدها در بیماران مبتلا به باکتریمی، از جمله اندوکاردیت، ایجاد شده در اثر S aureus بررسی شود.

داده‌های این کارآزمایی انتظار می‌رود در ۳ ماهه چهارم ۲۰۱۹ منتشر شوند. CF-301 نخستین لیزین است که در ایالات متحده به فاز ۲ رسیده است.

Ibrexafungerp )Formerly SCY-078)، محصول SCYNEXIS, Inc

Ibrexafungerp نخستین دارو در یک کلاس دارویی جدید است که از نظر ساختاری متفاوت از مهارکننده‌های سنتز گلوکان، با نام ضدقارچ‌های triterpenoid است، و علیه گونه‌های کاندیدا فعالیت می‌کنند، از جمله Candida auris با مقاومت چنددارویی، آسپرژیلوس و پنوموسیست.

این دارو در برابر گونه‌های مقاوم به آزول و اغلب گونه‌های مقاوم به اکینوکاندین فعالیت می‌کند. فرمولاسیون خوراکی آن در کارآزمایی‌های بالینی آزمایش شده و فرم تزریقی داخل وریدی آن نیز در حال تکامل است.

انعطاف‌پذیری هر دو فرمولاسیون، آن را قابل استفاده در بیماران بستری و سرپایی می‌کند. Ibrexafungerp خطر کمی برای تداخلات دارویی دارد و به خوبی تحمل می‌شود.

کارآزمایی‌های فاز ۲ و ۳ برای بررسی اندیکاسیون‌های چندگانه تجویز آن انجام شده‌اند، از جمله کاندیدیاز وولوواژینال، کاندیدیاز تهاجمی، آسپرژیلوزیز تهاجمی و عفونت‌های قارچی تهاجمی مقاوم. سازمان غذا و داروی آمریکا هر دو فرم خوراکی و تزریقی آن را برای درمان کاندیدیاز شامل کاندیدمی، آسپرژیلوزیز تائید کرده و آن را در گروه داروهای اورفان برای درمان کاندیدیاز و آسپرژیلوزیز قرار داده است.

Tebipenem Pivoxil )SPR994)، محصول Spero Therapeutics

هدف SPR994،ر سیدن به بالاترین زیست‌دسترسی پیش‌داروی کارباپنم خوراکی برای درمان عفونت‌های جدی ایجاد شده در اثر Enterobacteriaceae مقاوم به سفالوسپورین و فلوروکینولون‌ها است.

این دارو می‌تواند نخستین کارباپنم خوراکی برای استفاده در بزرگسالان شود. هدف نهایی آن نیز، کاهش نیاز به درمان داخل وریدی آنتی‌بیوتیکی و کمک به کاهش بیماران بستری در بیمارستان است.

گروه هدف این دارو، بزرگسالان مبتلا به عارضه‌دار و پیلونفریت حاد است. همچنین برای استفاده در مراحل انتهایی دوره بستری در بیمارستان در نظر گرفته شده تا گذر به مراقبت‌های سرپایی سرعت بیشتری گیرند. مطالعات فاز ۱ تک‌دوز افزایش‌یابنده و چند دوزی افزایش‌یابنده نشان داده‌اند که پروفایل ایمنی SPR994، مشابه کارباپنم‌های دیگر است.

عوارض جانبی جدی و شدیدی با آن دیده نشده است. عوارض گوارشی، شایع‌ترین عوارض جانبی را تشکیل می‌دادند و موردی از عفونت Clostridium difficile گزارش نشد. یک کارآزمایی فاز ۳ از بیماران مبتلا به عفونت راه ادراری عارضه‌دار به مقایسه اثربخشی SPR994 خوراکی با فرم داخل وریدی کارباپنم می‌پردازد.

ETX2514 و Sulbactam (محصول Entasis Therapeutics)

داروی ETX2514SUL که ترکیبی است از ETX2514 و Sulbactam، یک ترکیب مهارکننده بتا – لاکتام – بتا – لاکتاماز است که به صورت درمان داخل وریدی با دوز ثابت برای درمان عفونت‌های Acinetobacter تائید شده است.

به گفته محققان، یک نیاز پزشکی پاسخ‌داده نشده برای عوامل جدید در این حوزه وجود دارد، زیرا شیوع Acinetobacter و ارتباط‌های آن با نرخ بالای مورتالیتی به سرعت در حال افزایش است.

عفونت‌ها با A baumannii مقاوم به کارباپنم، با نرخ بالای مورتالیتی تا ۵۲ درصد همراه است این مهارکننده با طیف گسترده به خوبی تحمل می‌شود و در فازهای ۱ و ۲ ایمن بوده است.

یک کارآزمایی فاز ۳، با هدف بررسی ETX2514SUL در مقابل عفونت‌های A baumannii مقاوم به کارباپنم در ۳ ماهه اول ۲۰۱۹ شروع می‌شود. ETX2514SUL قدرت بالای خود را در فعالیت in vivo در مدل‌های اندام و ریه نشان داده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا آن را برای درمان پنومونی باکتریال اکتسابی از بیمارستان و اکتسابی از ونتیلاتور و عفونت‌های خونی ناشی از A baumannii تائید کرده است.

منبع:Medscapeآنتی‌بیوتیک برتر در مبارزه با عفونت‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید