ایمونوتراپی موضعی، موثر در سرطان پوست

2
465
ایمونوتراپی موضعی، موثر در سرطان پوست

ایمونوتراپی موضعی، موثر در سرطان پوست

آینده روشن پیش روی تشخیص و درمان سرطان پوست

ایمونوتراپی موضعی، موثر در سرطان پوست،محققان مدرسه پزشکی واشنگتن و هاروارد در آخرین بررسی‌های خود نشان دادند ترکیب دو داروی موضعی که سال‌هاست استفاده می‌شود، پاسخ ایمنی را علیه ضایعات پوستی پیش‌سرطانی برمی‌انگیزد. این درمان در واقع، سلول‌های T سیستم ایمنی را فعال کرده و سپس آنها به سلول‌های پوستی غیرطبیعی حمله می‌کنند.
در همین رابطه، لین کرنلیوس، درماتولوژیست دانشگاه واشنگتن، یک آزمایش پوستی را روی بیماری انجام داد. این بیمار، شرکت کننده‌ای بوده که در یک کارآزمایی بالینی شرکت داشته و اثربخشی یک داروی ایمونوتراپی موضعی جدید در برابر ضایعات پوستی پیش‌سرطانی (اکتینیک کراتوزیس، که اغلب روی پوست صدمه دیده در اثر آفتاب دیده می‌شود و پیش‌زمینه نوعی از سرطان پوست با نام اسکوآموس سل کارسینوما است)، در این کارآزمایی بررسی می‌شده است. محققان در این مطالعه ضایعات پیش‌سرطانی را در بیماران با پوست آسیب دیده در اثر افتاب مورد ارزیابی قرار دادند. در اغلب موارد، این ضایعات روی صورت، اسکالپ و بازوها یافت می‌شوند. ضایعات مذکور در معاینه دیداری و زیر میکروسکوپ غیرطبیعی دیده می‌شوند، اما سرطان‌های پوستی کامل نیستند. از آنجا که ضایعات به وجود آمده می‌توانند به‌طور بالقوه به سرطان واقعی پوست تبدیل شوند، اغلب درمان می‌شوند. نتایج مطالعه جدید نشان داده این درمان ترکیبی نسبت به درمان‌های کنونی اثربخش‌تر بوده و بهتر نیز تحمل می‌شود. به‌طور میانگین، این درمان تحقیقاتی تعداد ضایعات پوستی پیش‌سرطانی را روی صورت، در مقایسه با درمان‌های استاندارد کموتراپی که ۲۶ درصد کاهش می‌دهد، تا حدود ۸۸ درصد کاهش می‌دهد. در حالی که بعضی عوارض جانبی مانند پوسته‌ریزی پوستی و خارش در هر دو گروه درمانی یکسان بودند، بیماران دریافت کننده درمان تحقیقاتی، قرمزی و احساس سوزش بیشتری را تجربه کردند که همسو با پاسخ ایمنی است که تحریک می‌کند. نکته جالب توجه آنکه، اگرچه موردی به صورت اختصاصی اندازه‌گیری نشد، بیمارانی که پیش از این با درمان‌های رایج درمان شده بودند، درد و ناراحتی کمتری را در درمان ترکیبی احساس کردند.
این درمان تحقیقاتی از ترکیب کرمی که داروی کموتراپی تحت عنوان ۵- فلوئوراسیل است، با یک فرم مصنوعی ویتامین D به نام calcipotriol استفاده می‌کند. ۵- فلوئوراسیل موضعی به تنهایی برای درمان اکتینیک کراتوزیس تجویز می‌شود. کلسی‌پوتریول برای درمان پسوریازیس، بوسیله سازمان غذا و داروی آمریکا تائید شده است.
مطالعات قبلی که روی موش‌ها مبتلا به التهاب آلرژیک، خصوصا راش‌های اگزمایی روی پوست، انجام شده، نشان دادند که برای تبدیل شدن به سرطان پوست مقاومت نشان می‌دهند. این مطالعات مشاهده‌ای پیشنهاد می‌کنند که فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی در اثر پوست آسیب‌دیده، ممکن است یک عارضه جدی مفیدی هم داشته باشد، یعنی به وجود آمدن یک سیستم ایمنی بیش از حد هوشیار که به هر سلول سرطانی که ممکن است شکل بگیرد، حمله می‌کند. مطالعه‌ای هم که پیش از این در دانشگاه واشنگتن انجام شده، نشان داد پروتئینی به نام TSLP در پوست، سلول‌های T سیستم ایمنی را فعال می‌کند. این سلول‌های فعال شده سپس به سلول‌های تومور حمله خواهند کرد. کلسی‌پوتریول نیز به عنوان تحریک کننده پوست برای تولید TSLP شناخته شده است.
ایده‌ای که پشت این مطالعه قرار دارد، القای افزایش پاسخ ایمنی در پوست با استفاده از کلسی‌پوتریول، در ترکیب با ۵- فلوئوراسیل است تا سلول‌های پیش‌سرطانی را از بین ببرند. در این حالت، سلول‌های پیش‌سرطانی تخریب شده پروتئین‌های سلولی یا آنتی‌ژن‌ها را آزاد می‌کنند و به این ترتیب، افزایش پاسخ سیستم ایمنی تسهیل خواهد شد.
محققان در این مطالعه تصادفی سازی شده، فرمولاسیون دو دارویی را با ۵- فلوئوراسیل موضعی به تنهایی، در مدت زمان کوتاه (دوره ۴ روزه در مقابل درمان ۲ تا ۴ هفته‌ای که استاندارد درمان با ۵- فلوئوراسیل به تنهایی است) مقایسه کردند. این درمان‌ها روزانه دو بار استفاده می‌شدند.
در پایان مطالعه، نتایج نشان دادند ضایعات صورت در گروه داروی ترکیبی، به میزان ۸۸ درصد و در گروه کنترل، به میزان ۲۶ درصد کاهش یافته است. همچنین ضایعات اسکالپ در گروه درمان تحقیقاتی تا ۷۶ درصد و در گروه کنترل تا ۶ درصد کاهش نشان دادند.
البته لازم است دوباره با بیماران تماس گرفته شود و از آنها در مورد ضایعات پیش‌سرطانی پوستی سوال شود، به این ترتیب تفاوت میان دو گروه درمانی مشخص خواهد شد.ایمونوتراپی موضعی، موثر در سرطان پوست

منبع:JAMA Dermatology

روش جدید برای درمان سرطان پوستایمونوتراپی موضعی، موثر در سرطان پوست

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید