سرخط خبرها
خانه / گایدلاین های پزشکی / گایدلاین اورولوژی/پیوند کلیه

گایدلاین اورولوژی/پیوند کلیه

گایدلاین اورولوژی/پیوند کلیه، انجمن اورولوژی اروپا، گایدلاین بالینی پیوند کلیه را در مورد مدیریت پیوند کلیه منتشر کرد. آنچه در زیر می‌آید، نگاهی است به مهم‌ترین دستورالعمل‌ها.

گایدلاین اورولوژی/پیوند کلیه

۱) اندازه انتیما شریان‌های فرد اهداکننده و گیرنده را پیش از آغاز آناستوموز شریانی بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود پارگی/فلپ rupture/flap انتیما وجود ندارد. اگر فلپ وجود داشته باشد، باید پیش از/ در حین آناستوموز شریانی ترمیم شوند.
۲) قبل از عمل، رویکرد جراحی را در پیوندهای سوم یا بیشتر برنامه‌ریزی کنید تا اطمینان حاصل شود که جریان ورودی شریان و جریان خروجی ورید مناسب بوده و فضای مناسب برای کاشت کلیه جدید وجود دارد.
۳) از شریان‌های اکسترنال یا مشترک ایلیاک برای آناستوموز شریانی end-to-side شریان کلیوی فرد دهنده استفاده کنید.
۴) از آناستوموز end-to-end به شریان ایلیاک داخلی به عنوان جایگزین شریان‌های اکسترنال یا مشترک ایلیاک استفاده کنید.
۵) در مواردی که شک به ترومبوز شریانی یا وریدی گرافت وجود دارد، از اولتراسوند داپلر رنگی استفاده کنید.
۶) از اولتراسوند داپلر رنگی برای تشخیص استنوز شریانی استفاده کنید؛ اگر در اولتراسوند نتایج نامشخص دیده شوند، از رزونانس مغناطیسی یا سی تی آنژیوگرافی استفاده کنید.
۷) به عنوان اولین درمان برای لنفوسل بزرگ و علامتدار، از جایگذاری درناژ پرکوتانئوس استفاده کنید.
۸) لیک ادراری را با استنت JJ و کاتتر مثانه و/یا تیوب نفروستومی پرکوتانئوس مدیریت کنید. در مواردی که ترمیم جراحی با شکست مواجه می‌شود، از مدیریت محافظه‌کارانه استفاده کنید.
۹) تنگی یورترال را که کمتر از ۳ سانتی‌متر باشد، با بازسازی جراحی یا به طور اندوسکوپیک (دیلاتاسیون بالون پرکوتانئوس یا یورتروسکوپی منعطف آنت‌گرید و اینسریون لیزر هولمیوم) مدیریت کنید. عود دیررس تنگی‌ها و/یا تنگی‌های بیش از ۳ سانتی‌متر را با بازسازی جراحی در گیرنده‌های مناسب درمان کنید.
۱۰) از shockwave lithotripsy یا یورتروسکوپی antegrade/retrograde برای سنگ‌های با اندازه کمتر از ۱۵ میلی‌متر استفاده کنید.
۱۱) هر ۶ تا ۱۲ ماه، بیماران تحت پیوند کلیه را پس از پیوند، در تمام طول عمرشان، پیگیری کنید.
۱۲) کراتینین سرم، میزان فیلتراسیون گلومرولی تخمینی، فشار خون، ترشح پروتئین در ادرار، ایمونوساپرسیون و عوارض پس از پیوند را هر ۴ تا ۸ هفته به طور مرتب بررسی کنید. تغییرات در هر یک از این پارامترها در طول زمان باید محرکی باشد برای انجام کارهای بیشترتشخیصی، از جمله بیوپسی کلیه، جست‌وجو برای علل عفونی و آنتی‌بادی‌های anti-HLA.
۱۳) اولتراسوند گرافت را در مواردی انجام دهید که اختلال عملکرد گرافت وجود دارد تا هرگونه انسداد یا استنوز شریان کلیوی رد شود.
۱۴) در بیماران مبتلا به فیبروز بینابینی و آتروفی توبولار که تحت درمان CNI و/یا با علایم هیستولوژیک مطرح کننده سمیت CNI هستند (مانند arteriolar hyalinosis و striped fibrosis)، کاهش یا قطع مصرف CNI را در نظر بگیرید.

گایدلاین اورولوژی/پیوند کلیه
منبع:Medscape

انجمن اورولوژی اروپا منتشر کرد

گایدلاین بالینی پیوند کلیه

گایدلاین اورولوژی/پیوند کلیه

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

راهنمای بالینی سرطان پستان

راهنمای بالینی سرطان پستان

راهنمای بالینی سرطان پستانTشبکه جامع ملی سرطان (NCCN) گایدلاین‌های به‌روزشده خود را در زمینه سرطان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *