استفاده از تکنیک های تصویربرداری مغز در شناخت اعتیاد

0
332
استفاده از تکنیک های تصویربرداری مغز در شناخت اعتیاد

یک روان پزشک مطرح کرد: استفاده از تکنیک های تصویربرداری مغز در شناخت اعتیاد

دبیر بین الملل سیزدهمین کنگره دانش اعتیاد، استفاده از تکنیک های تصویربرداری مغز در پژوهش های اعتیاد را، یکی از موضوعات مورد بحث در کنگره امسال دانست.
به گزارش ….، علیرضا نوروزی، در آستانه برگزاری سیزدهمین کنگره دانش اعتیاد، گفت: در کنگره امسال یک سخنران مدعو از کشور استرالیا حضور دارد که در زمینه تصویربرداری مغز و جنبه های مختلف کارکردهای شناختی و نواقص آن در افراد مبتلا به اعتیاد، سخنرانی خواهد داشت.

وی افزود: استفاده از تکنیک های تصویربرداری مغز در شناسایی اعتیاد، یکی از مباحثی است که توسط مهمان استرالیایی در این کنگره مورد بحث قرار خواهد گرفت.

نوروزی ادامه داد: همچنین دو کارگاره با موضوعات «استانداردسازی ارزیابی های بالینی، شناختی و تصویربرداری مغزی در حوزه اعتیاد» و «ضرورت توجه به تفاوت های جنسیتی در مطالعات اعتیاد به منظور پیشرفت نظریه ها و پژوهش های علوم اعصاب»، توسط این مهمان خارجی کنگره برگزار خواهد شد.

دبیر بین الملل سیزدهمین کنگره دانش اعتیاد، افزود: یکی دیگر از سخنرانان مدعو بین خارجی کنگره، پی اچ دی همه گیری شناسی و آمار حیاتی از دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا و کارشناس ارشد برنامه پیشگیری دفتر مقابله با مواد و جرم سازمان ملل در وین است. این مهمان بین المللی کنگره سخنرانی با موضوع نقش مداخلات مبتنی بر خانواده و آموزش های فرزندپروری در پیشگیری از آسیب های اجتماعی و اعتیاد خواهد داشت.

وی گفت: یکی دیگر از مهمانان کنگره، پژوهشگر و مدیر مرکز مشارکتی با سازمان بهداشت جهانی در زمینه اعتیاد و سلامت روان در شهر زوریخ سوئیس است که به صورت خاص بر روی استفاده از مداخلات مبتنی بر اینترنت برای پیشگیری و درمان اعتیاد پژوهش نموده است. او مقالات متعدد و یک کتاب مرجع در این زمینه نگاشته و در این کنگره یک سخنرانی کلیدی در زمینه شواهد موجود برای استفاده از مداخلات مبتنی بر اینترنت برای پیشگیری و درمان اعتیاد ارایه خواهد نمود. این مبحث از حیطه های جدیدی است که در جهان به موازات روند رو به رشد استفاده از اپلیکیشن ها و امکانات مبتنی بر گوشی های هوشمند، مورد توجه قرار گرفته است.

نوروزی با عنوان این مطلب که کارهای زیادی در این زمینه در سطح بین المللی انجام شده و این اولین بار است که این موضوع در کنگره دانش اعتیاد مورد بحث و ارائه قرار می گیرد، اظهار داشت: امید است مباحث ارایه شده در کنگره اعتیاد به عمق بخشیدن شناخت ما از اعتیاد و ارتقای راهکارهای کنترل آن کمک نماید.

دبیر بین الملل سیزدهمین کنگره دانش اعتیاد، به مقوله پیشگیری از اعتیاد اشاره کرد و گفت: منظور از پیشگیری در حوزه اعتیاد مجموعه برنامه ها و خدماتی است که باعث می شود کسانی که مواد مصرف نمی کنند، مصرف مواد را شروع نکنند.

وی افزود: در سال های اخیر توجه زیادی به نقش رشد و نمو سالم کودک پیش از تولد و سال های اول تولد، در پیشگیری از بروز مشکلات رفتاری و آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد شده است. پژوهش های بین المللی نشان می دهد تغذیه مناسب، مراقبت های بهداشتی و حمایت های اجتماعی در مادران باردار آسیب پذیر و فرزندان آنها پیش از تولد و در سال های اول بعد از تولد، نه تنها منجر به بهبود رشد عصبی، شناختی کودکان می شود بلکه در سنین بعدی با کاهش بروز مصرف سیگار و مواد در فرزندان در سال های بعدی همراه است. این موضوع اهمیت تأمین حمایت اجتماعی و مراقبت های بهداشتی در گروه های آسیب پذیر را مورد تأکید قرار می دهد.

این روانپزشک ادامه داد: افرادی که گرفتار مصرف مواد هستند ممکن است در فرآیند درمان خود دچار لغزش یا عود شود. این مسأله برای خانواده آنها استرس آور است. زمانی که فرد تلاش می کند و شکست می خورد، می تواند باعث ناامیدی و استرس و فشار بر خانواده شود و مهم است که این قبیل خانواده ها، حمایت ها و آموزش های لازم را دریافت کنند.

نوروزی افزود: این که خانواده فرد معتاد چگونه می توانند در این مسیر مراقب خودش باشد و استرس ها، اثر منفی بر سلامت جسمی و روانی آنها نداشته باشد، نکته ای است که باید در آموزش ها بدان توجه داشت.

وی گفت: موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که خانواده ها چطور می توانند به عضو معتاد بهترین کمک را کنند، که داشتن برنامه ریزی طولانی مدت برای موفقیت در فرایند درمان، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این روانپزشک افزود: هر چقدر خانواده ها بخواهند از درمانگران که فرایند بهبودی را برای آنها توضیح و آموزش دهند، می تواند جلوی بعضی از مداخلات غیر اصولی خانواده ها را که منجر به قطع و وصل روند درمان می شود، گرفت.

سیزدهمین کنگره دانش اعتیاد از ۳۰ مرداد تا یکم شهریور ۹۸ در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.

استفاده از تکنیک های تصویربرداری مغز در شناخت اعتیاداستفاده از تکنیک های تصویربرداری مغز در شناخت اعتیاد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید