کدام تکنیک برای سنگ کیسه صفرا بهتر است؟

0
112
کدام تکنیک برای سنگ کیسه صفرا بهتر است؟

کدام تکنیک برای سنگ کیسه صفرا بهتر است؟،جراحان همیشه با این چالش روبه‌رو هستند که بهترین روش مدیریت بیمارانی که علاوه بر سنگ کیسه صفرا، مبتلا به سنگ‌های مجرای صفراوی مشترک نیز هستند، چیست؟

برای پاسخ به این سوال، محققان یک مرور نظام‌مند انجام داده و نتایج ۲۰ کارآزمایی تصادفی‌سازی شده (۲۴۸۹ شرکت‌کننده) را آنالیز کردند که به مقایسه کله‌سیستکتومی لاپاروسکوپیک همراه با ۴ روش مختلف درآوردن سنگ‌های مجرای صفراوی پرداخته بودند. این ۴ روش، شامل موارد زیر می‌شود:

۱) انجام اندوسکوپیک کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگرید (ERCP) و به دنبال آن، کله‌سیستکتومی لاپاروسکوپیک، به صورت دو پروسیجر جدا از هم.
۲) کله‌سیستکتومی لاپاروسکوپیک همراه با اکسپلور مجرای صفراوی مشترک.
۳) کله‌سیستکتومی لاپاروسکوپیک همراه با ERCP حین عمل، روش rendezvous
۴) کله‌سیستکتومی لاپاروسکوپیک همراه با ERCP پس از جراحی.
مورتالیتی کلی (تعداد موارد مرگ‌ومیر: ۷) و فراوانی عوارض مختلف بسته به نوع پروسیجر استفاده شده برای پاک کردن سنگ‌ها از راه صفراوی پائین بود. با توجه به پیشگیری از پانکراتیت پس از جراحی، ERCP/ کله‌سیستکتومی لاپاروسکوپیک پیش از جراحی بدترین ترکیب را داشتند، در حالی که ترکیب دو روش کله‌سیستکتومی لاپاروسکوپیک و اکسپلور کردن لاپاروسکوپیک مجرای صفراوی مشترک، بالاترین احتمال نشت صفراوی را داشتند.

روش rendezvous بهترین نتایج کلی را ارایه داده و انتخاب نویسندگان برای بهترین نتایج کلی بوده است.

بحث و تفسیر

اگر چه توافق نزدیک به یکسان در مورد کله‌سیستکتومی لاپاروسکوپیک وجود دارد که بهترین روش برای مدیریت سنگ‌های کیسه صفرا است، مدیریت ترکیب سنگ‌های کیسه صفرا و سنگ‌های مجرای صفراوی بحث‌انگیز است.

میزان مرگ و میر جراحی دستگاه صفراوی کم است، بنابراین انتخاب روش درآوردن سنگ‌های مجرای صفراوی مرتبط بستگی به فراوانی عوارض دارد.

با این حال، همان طور که این گزارش نشان می‌دهد، روش‌های مختلف مجرای صفراوی دارای عوارض مختلفی هستند، و انتخاب روش سودمند را دشوار می‌سازد.

این اطمینان وجود دارد که روش محبوب rendezvous که در حدود یک چهارم از همه بیماران گزارش شده در این مطالعه مورد استفاده قرار گرفته، بهترین نتایج را به دست آورده است.

یک گزارش اخیر کاکرین که به مقایسه روش rendezvous با ERCP قبل از عمل و کله‌سیستکتومی لاپاروسکوپیک پرداخته، نشان داد که روش rendezvous ممکن است برتر باشد، اما نتیجه گرفت که با توجه به کیفیت ضعیف شواهد، هیچ نتیجه‌ای حاصل نشد.

انتخاب نهایی عمل ممکن است به تخصص محلی در دسترس بستگی داشته باشد.

منبع:JAMA Surgery

نتایج یک متاآنالیز نشان داد

کدام تکنیک برای سنگ کیسه صفرا بهتر است؟کدام تکنیک برای سنگ کیسه صفرا بهتر است؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید